Prírodný deodorant – zdravá kozmetika

Prírodný deodorant – zdravá kozmetika

Potenie je prirodzeným procesom ktorým sa naše telo ochladzuje. Je nevyhnutnou súčasťou fungovania nášho tela avšak pre mnohých je skôr trápením. Niekto sa potí viac a niekto menej avšak všetci musia siahnuť po deodorantoch ktoré neutralizujú nepríjemné pachy alebo po antiperspirantoch ktoré minimalizujú telesný pach tým, že upchajú póry aby sa pot nedostal na povrch kože.

Drvivá väčšina ľudí používa deodoranty či antiperspiranty bez toho aby si uvedomili aj riziká ktoré so sebou prinášajú. Mnohé zo zložiek ktoré obsahujú môžu spôsobiť alergické reakcie. Dokonca sa tiež skúma vplyv týchto výrobkov na vznik rakoviny či Alzehimerovej choroby.

 

Prírodný deodorant – zdravá kozmetika – obsah článku

 

 

Medzi najrizikovejšie zložky patria hliníkové soli (chlorid hlinitý, aluminum zirconium, aluminum chlorohydrate, aluminium chloride.) či parabeny a pod. Hliníkové soli sysnteticky vyrábané dokážu účinne blokovať potné žľazy takže sa pot na povrch nedostane. V súčastnosti existujú na túto tému rôzne štúdie a tiež rôzne závery ktoré potvrdzujú alebo vyvracajú nepriaznivý vplyv na organizmus. Samotná WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) potvrdila spojenie medzi hliníkom a Alzheimerovou chorobou. Nadmerné koncentrácie hliníku sa nachádzali v mozgu ľudí s touto zákernou chorobou.

Potenie je prirodzeným spôsobom detoxikácie organizmu. Je to spôsob akým dokáže telo vylučovať toxické látky a preto používanie deodorantov ktoré zabraňujú poteniu nemusí byť vhodné

 

Pomôže prírodný deodorant?

 

Pomôže. Ak sa chcete vyhnúť tradičným deodorantom či antiperspirantom ktoré obsahujú množstvá chémie je možné hľadať prírodné náhrady. Ja osobne som vyskúšal Kamenec Draselný (potassium alum). Jedná sa o minerálnu soľ ktorá sa bežne vyskytuje po celom svete. Je to minerál zložený zo solí draslíka a hliníka avšak z prírodných solí! Nie z priemyselne synteticky vyrábaných solí. Kamenec Draselný sa používa ako deodorant po stáročia. Zabraňuje rastu baktérii spôsobujúcich zápach v podpazuší bez toho, aby Vám zablokovali potné žľazy.

prírodný deodorant ako alternatíva k deodorantom a antiperspirantom

Tu vidím veľkú výhodu prírodného deodorantu tejto formy. Telo sa naďalej zbavuje nebezpečných škodlivín avšak bez nepríjemného zápachu. Navyše tento prírodný deodorant môžete použiť kdekoľvek na vašom tele. Takže pri nadmernom potení nôh môžete tento prírodný deodorant pokojne používať aj na chodidlá. Tenká vrstva eliminuje baktérie a tým aj pachy.

 

Z mojich osobných skúseností môžem povedať že v dobe keď som používal bežné deodoranty mával som problémy s podráždením pokožky. Aj to bol dôvod prečo som pátral po menej agresívnej forme deodorantov. Z viacerých značiek prírodných deodorantov som si zvolil Crystal Spring – Salt of The Earth Classic čiže klasickú kryštálovú formu – 90 gramov obrúseného prírodného kryštálu kamenca.

prírodný deodorant crystal spring Salt of the Earth classic

 

Aké výhody má použitie prírodného deodorantu vo forme Kamenca Draselného?

 

  • Dlho trvajúca ochrana – 90g kryštálový deodorant vám bude slúžiť približne jeden rok

  • Žiadne biele fľaky – Prírodný deodorant nezanecháva žiadne biele fľaky na oblečení.

  • Určený pre obe pohlavia

 

Ako sa aplikuje?

 

V prvom rade si musíte vybrať formu samotného deodorantu. Tento prírodný deodorant dostanete v čistej forme ako kryštál ale tiež ako sprej. Sprej obsahuje 10% kamenca rozpusteného vo vode (85%) a 5% rastlinný extrakt z rastlín (aloe vera, lonicera japonica). Sprej sa aplikuje klasicky aplikáciou na miesto a v prípade kamenného deodorantu, aplikujeme na vlhkú pokožku ľahkým potretím najlepšie po kúpeli alebo sprche prípadne len jednoducho dáme na 1-2 sekundy špičku deodorantu po tečúcu vodu a potrieme si miesto aplikácie. Kamenec je vysoko rozpustný vo vode a tak ho pod vodou nedržte dlho pretože sa vám rýchlo začne míňať.

 

Ako dlho vydrží?

 

Môj prvý prírodný deodorant mi vydržal niečo menej ako rok. Výrobca uvádza 9 mesiacov pri 90 gramovom klasickom kryštalickom kamenci. 50 gramový by vám mal vydržať 6 mesiacov. Sprej s objemom 100ml má výdrž asi 3 mesiace

 

Sprej na nohy

 

Ako som už vyššie spomínal, kamencom môžete potierať aj nohy. Je to však trochu nepraktické a preto výrobca Crystal Spring dodáva aj špeciálny sprej na nohy ktorý okrem rozpustenhého kamenca obsahuje aj výťažok z Aloe, mentol či výťažok z vŕby ktorý obsahuje kyselinu salicylovú ktorá je veľkým pomocníkom pri rôznych kožných ochoreniach od akné až po ekzémy.

 

Vhodné aj pre deti

 

Častou otázkou býva či sú tieto deodoranty vhodné aj pre deti. Podľa slov výrobcu týchto deodorantov sú práve prírodné deodoranty pre deti vhodnejšie než komerčná drogéria plná chémie. Keďže kryšalický deodorant neobsahuje žiaden alkohol, parabény, parfumy, syntetické látky a hlavne neobsahujú aluminium chlorohydrát, môžu ich používať už deti od 5 rokov.  

A čo vy? Máte skúsenosti s takýmito deodorantmi? Inšpirovali sme vás k vyskúšaniu niečoho nového? Dajte nám vedieť svoj názor do komentáru pod článok.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.