Zelený jačmeň – pozitívne skúsenosti

Na vrchole detoxikačnej pyramídy sa právom nachádza zelený jačmeň. Jeho boom v posledných rokoch ukázal a potvrdil, že superpotraviny sú cestou k zdravšiemu a lepšiemu životu. V tomto článku nájdete všetko o zelenom jačmeni ktorý som osobne sám používam a mám s ním len pozitívne skúsenosti.

 

Zelený jačmeň – pozitívne skúsenosti – obsah článku

 

 

Ako sa to celé začalo?

 

Celý môj príbeh sa začína v dobe keď som sa sám pasoval so zdravotnými problémami. Vedel som, že musím so sebou niečo spraviť a hľadal som riešenia, čítal som množstvá kníh a v oblasti detoxikácie som na vlastnej koži vyskúšal doslova čokoľvek. Je množstvo spôsobov ako zlepšiť svoje zdravie a to ako sa cítite. A je tiež množstvo príčin prečo sa človek cíti neustále vyčerpaný a má zdravotné problémy. Keď doktori nad vami mávnu rukou a označia vás za hypochondra, nesmiete svoj bol za svoje zdravie vzdať. Veď cítiť sa zle nieje normálny stav človeka!

 

Prečo zelený jačmeň?

 

Zelený jačmeň je jednou z možnosti detoxikácie organizmu. Za projektom zeleného jačmeňa stojí Dr. Hagwar ktorý jeho výskumu zasvätil svoj život. Zelený jačmeň je zdrojom mnohých výživných látok vrátane vitamínov, minerálov a aminokyselín. Z vitamínov sú to betakarotén, biotín, niacín, kyselina listová a vitamíny skupiny A, B1, B2, B5, B6, C, E a K. Za pozornosť stojí obsah vitamínu C, ktorého sa v mladom jačmeni nachádza až 457mg na 100g. Tento vitamín patrí k najdôležitejším antioxidantom, chráni telesné tkanivá, zvyšuje obranyschopnosť organizmu proti baktériám a vírusom a stimuluje tvorbu bielych krviniek.

Vitamínu B6 sa v tomto zelenom prášku nachádza až 17,8mg na 100g, pričom doporučená denná dávka vitamínu B6 je od 1,8 do 2,2mg. Podieľa sa na tvorbe svalov, pomáha vyrovnávať hladinu hormónov, zmierňuje únavu a vyčerpanie a pomáha pri menštruačných ťažkostiach. Vlasom a pleti najlepšie pomáha vitamín B5, ktorého sa v zelenom jačmeni nachádza 5,1mg na 100g.

Zelený jačmeň je však zdrojom aj celého radu minerálov. Najvyšším množstvom je tu zastúpený draslík, až 4,05g na 100g, ktorého hlavnou úlohou je udržanie nervovej dráždivosti, čím pomáha v prevencii srdcových infarktov. Nasleduje vápnik so svojím obsahom 680mg na 100g, ktorý sa stará a zdravé kosti a zuby. Nezabudnime ani na vysoký obsah sodíka, ktorý stimuluje činnosť obličiek, podporuje vylučovanie žalúdočných štiav a pomáha zabezpečovať nervový vzruch. Jeho odporúčaná denná dávka je 500mg a v 100g zeleného jačmeňa sa ho nachádza 641mg. Z ďalších minerálov by sme v tomto „zázračnom“ prášku našli fosfor, chróm, striebro, meď, mangán, kremík, železo, ale aj horčík.

V zelenom jačmeni sa tiež nachádza viac ako 15 druhov anioxidantov, ktoré neutralizujú aktivitu škodlivých voľných radikálov v tele, čím zabraňujú oxidácii. Obsahuje asi 28g/100g bielkovín, ktoré sú dôležité pre naše kosti, zuby a sval, 50g/100g sacharidov a 300mg na 100g chlorofylu. Chlorofyl je zelené rastlinné farbivo, ktoré je zodpovedné za fotosyntézu rastlín, no zároveň dokáže telo detoxikovať, pretože na seba viaže jedy. Zlepšuje prekrvenie organizmu a tým aj hojenie rán.

 

Kedy zelený jačmeň užívať?

 

Základom všetkých výsledkov zeleného jačmeňa je detoxikácia organizmu. Všetky oblasti v ktorých vám dokáže zelený jačmeň pomôcť majú priamy súvis s detoxikáciou organizmu. Príkladom je zlý stav pokožky prípadne akné. Samotný zelený jačmeň dokáže zlepšiť stav pokožky či akné tým, že účinne detoxikuje organizmus.

 

  • Detoxikácia organizmu (v súčinnosti s chlorellou je ešte účinnejšia)
  • Artritída
  • Astma
  • Pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu
  • Spomaľujú bunkové starnutie
  • Znižujú výskyt rakoviny
  • Chránia naše srdce a pôsobia ako prevencia srdcovocievnych ochorení
  • Kožných problémoch
  • Akné
  • Chudnutí
  • Chudokrvnosť- vynikajúca voľba pre ľudí trpiacich chudokrvnosťou.
  • Cukrovka- reguláciou zásaditosti pomáha upravovať prechod cukrov cez črevné steny, čím sa postupne normalizuje hladina cukru v krvi
  • Zápcha- vysoký obsah minerálnych látok prispieva k udržiavaniu správneho pH v tele, čím pomáha zlepšovať trávenie a odstraňovať zápchu

 

Dávkovanie

 

Keď sa rozhodnete pre zelený jačmeň, je dôležité vedieť ako ho správne užívať. Aj napriek tomu, že, podľa odborníkov, nie je možné sa ním predávkovať, je potrebné s ním začínať postupne, aby si telo na jeho prísun zvyklo a aby sme zabránili prípadným neželaným či alergickým reakciám.

Jednu čajovú lyžičku prášku rozmiešame v pohári čistej vody a pijeme dvakrát denne, ráno a v podvečerných hodinách. Zelený jačmeň pôsobí ako káva, teda oživí myseľ, rozprúdi krv a dodá energiu, preto ak chodíte večer skôr spávať posuňte podvečernú dávku na skoršiu hodinu. Šťavu prijímajte ráno nalačno a podvečer asi 2 hodiny po jedle, kvôli lepšej vstrebateľnosti. Kúra sa odporúča dodržiavať dlhodobo a bez prestávok. (odporúčam minimálne 3 mesiace)

Na prípravu šťavy používajte vlažnú alebo studenú vodu, vo vode teplejšej ako 48°C sa ničí veľké množstvo výživných látok obsiahnutých v prášku mladého jačmeňa. Zelený prášok zalievajte vždy len čistou pramenitou vodou, nikdy nie minerálkou, došlo by totiž k reakcii bubliniek so zásaditými zložkami šťavy. Začiatky užívania môžu sprevádzať bolesti hlavy, zhoršenie ekzémov či zvýšená plynatosť, čo je len dôkaz čistenia organizmu. Tieto prejavy však čoskoro ustúpia. Dôležité je počas celej detoxikačnej kúry piť dostatočné množstvo čistej vody. Organizmus sa začne zbavovať toxických látok a tie musia z tela čo najrýchlejšie odísť aby sa spätne neusádzali v organizme. Preto dbajte na pitný režim!!!

 

Ako chutí zelený jačmeň?

 

Občas sa ľudia pýtajú ako vlastne chutí zelený jačmeň. Je skutočne ťažké popísať chuť zeleného jačmeňa. No nieje to nič čoho by ste sa mali báť. Je to taká zvláštna „trávová“ chuť a vôňa. Veľmi dobre sa na túto chuť zvyká a mnoho ľudí si ju obľúbi. Každý má však individuálnu skúsenosť a nie každému môže vyhovovať.

 

Kedy by ste zelený jačmeň radšej nemali užívať?

 

  • Prebiehajúca rádioterapia a ožarovanie
  • Stavy po operáciách žalúdka, tenkého, hrubého a slepého čreva
  • Ťažké a chronické hnačky
  • Akútny zápal hĺbkového žilného systému
  • Akútna pľúcna embólia
  • Stavy po transplantáciách orgánov
  • Alergia

 

Zelený jačmeň a chlorella

 

Chlorella obsahuje vlákninu, ktorá na seba viaže nežiaduce látky v tráviacom trakte, čím pomáha čisteniu čriev. Oproti mladému jačmeňu má viac chlorofylu a obsahuje vzácny rastový faktor CGF, ktorý napomáha zrýchlenému rastu u detí a obnove poškodených tkanív u dospelých. Mladý jačmeň má však oproti chlorelle nenahraditeľné prvenstvo vo forme 100% vstrebávania. Každý s týchto produktov má svoje výhody a pozitíva, no odborníci sa zhodujú na tom, že pre telo je najlepšia ich kombinácia. O vzájomnej kombinácií a spôsobe užívania som písal samostatný článok. Zelený jačmeň je skutočne dobré s chlorellou kombinovať. Recenziu si môžete prečítať v článku Zelený jačmeň a Chlorella – Zelená Dvojka.

 

Moje skúsenosti

 

Moja prvá detoxikačná kúra so zeleným jačmeňom trvala 4 mesiace. Prvé dva mesiace som užíval iba zelený jačmeň a druhé dva som jačmeň kombinoval s Chlorellou čo sa ukázalo ako dobrá voľba. Počas užívania zmizla hlavne únava a celkovo sa cítim sviežejšie. Vynikajúce výsledky môžem z vlastnej skúsenosti potvrdiť na zlepšenie kvality pokožky.

Užívate aj vy zelený jačmeň? Máte s ním pozitívne skúsenosti alebo naopak? Všetky vaše postrehy týkajúce sa tejto témy nám prosím píšte dolu pod článok do komentárov. Diskusia je teda otvorená. Vopred vám ďakujem za všetky vaše nápady, podnety a skúsenosti.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.