Prostata a jej poruchy

Čo je prostata?

 

Prostata je mužská žľaza, ktorá pomáha vytvárať spermie a tekutinu, ktoré tvoria ejakulát. u mužov žľazou. Prostata sa nachádza pod močovým mechúrom a obklopuje močovú trubicu. V mladom veku je prostata veľká ako vlašský orech, ale postupom času môže narásť a tým spôsobiť problémy. Ohrozená skupina mužov je hlavne od veku 50 rokov a mnohí muži v tomto veku majú problémy s močením, pretože zväčšená prostata tlačí na močovú trubicu a tým blokuje tok moču.

Je tu však ešte jeden častý problém, ktorý sa netýka iba mužov nad 50 rokov a tým problémom je infekcia prostaty, ktorá môže muža postihnúť v akomkoľvek veku.

 

Zväčšená prostata

 

Zväčšená prostata je prirodzeným javom starnutia. Ako už bolo spomenuté, hlavným problémom je blokovanie toku moču cez močovú trubicu. Tým, že prostata tlačí na močovú trubicu, tak svaly močového mechúra sa musia viac zmršťovať na to, aby sa moč cez zúženú trubicu dostal z tela preč.

Toto zmršťovanie však močový mechúr posilňuje a môže sa stať až príliš citlivý. To spôsobí, že sa začne zmršťovať aj v prípade, že obsahuje iba malé množstvo moču, čo vedie k častej malej potrebe.

 

Príznaky zväčšenej prostaty

 

 • Slabý alebo pomalý prúd moču
 • Pocit neúplného vyprázdnenia močového mechúra
 • Ťažký začiatok močenia
 • Časté močenie
 • Močenie sa stáva až príliš nezadržateľné
 • Časté budenie v noci na malú potrebu
 • Potreba ísť na záchod znovu už po niekoľkých minútach

 

Niekedy je močová trubica natoľko stlačená, že dochádza k nedokonalému vyprázdneniu mechúra a tento zbytok moču môže spôsobiť infekcie močového traktu.

Medzi ďalšie problémy, ktoré sa môžu časom vyskytnúť patria kamene v močovom mechúre, krv v moči až po úplné znemožnenie močenia. Tento stav si vyžaduje okamžitý lekársky zásah.

 

Prostatitída (infekcia prostaty)

 

Infekcia prostaty sa prejavuje ako zápal prostaty a jej okolitých oblastí. Zápal prostaty nemusí byť ľahko spoznateľný. Niektorí muži môžu pociťovať príznaky, ako je napríklad bolesť, ale iní príznaky vôbec pocítiť nemusia.

Existujú 4 typy prostatitídy:

 

 1. Akútna bakteriálna prostatitída: Tento typ sa vyskytuje najmenej, ale môže ohroziť aj život, pokiaľ nie je včas liečená.
 2. Chronická bakteriálna prostatitída: Príznaky vznikajú aj niekoľko rokov pokým sa plne prejavia. Najčastejšie postihuje mužov v mladom a strednom veku a spôsobuje opakované infekcie močových ciest.
 3. Prostatitický syndróm alebo syndróm chronickej bolesti panvy: Tento syndróm sa prejavuje nepohodlím a bolesťou v okolí slabín a panvy a môže postihnúť mužov všetkých vekových kategórií.
 4. Asymptomatický zápal prostaty: Jedná sa o zápal prostaty bez príznakov, ktorá sa zvyčajne zistí pri inom vyšetrení.

 

Čo spôsobuje prostatitídu?

 

Príčina vzniku prostatitídy nie je 100% známa, ale existujú 3 príčiny, ktoré sú najpravdepodobnejšie:

 • Vniknutie mikroorganizmu môže spôsobiť chronickú prostatitídu
 • Reakcia imunitného systému na predošlú infekciu močového traktu
 • Reakcia imunitného systému na poškodené nervy v oblasti prostaty

 

Pri akútnej a chronickej bakteriálnej prostatitíde sú príčinou bakteriálne infekcie. Niekedy sa baktérie môžu dostať do prostaty cez močovú rúru.

Riziko infekcie prostaty sa zväčšuje, pokiaľ používate katéter alebo iný lekársky spôsob potrebný na vyprázdnenie močového mechúra.

Medzi ďalšie rizikové faktory patria:

 

 • Obštrukcia močového mechúra
 • Infekcie
 • Sexuálne prenosné ochorenia
 • Zväčšená prostata alebo poranenie, ktoré môže spôsobiť infekciu prostaty

 

Vŕbovka malokvetá na problémy s prostatou a močovými cestami

 

Jedným z alternatívnych spôsobov liečby prostaty je užívanie vŕbovky malokvetej, ktorá sa preukázala ako zázrak prírody proti zväčšenej prostate, jej chronických zápaloch a ďalších súvisiacich problémoch.

Za najdôležitejšiu látku, ktorá pomáha pri prostatitických ochoreniach sa považuje polyfenol Oenotein B, ktorý funguje ako inhibítor buniek, ktoré sú zodpovedné za zväčšovanie prostaty.

Vŕbovka malokvetá podporuje produkciu bielych krviniek a tým posilňuje funkciu imunitného systému proti infekciám prostaty a močového traktu.

Vŕbovka je silný antioxidant a vďaka jej protizápalovým účinkom sa stala obľúbenou a lacnou alternatívou pri liečbe ochorení prostaty a problémov močových ciest.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.