Zlatobyľ pre zdravie obličiek a močových ciest

Zlatobyľ obyčajná patrí medzi bylinky prevažne na podporu zdravia obličiek, močových ciest a ako odvodňovacie činidlo (diuretikum).

Práve diuretický efekt môže pomôcť prečistiť obličky a močové cesty od nánosov minerálov, ktoré môžu viesť ku vzniku obličkových kameňov.

Niektoré evidencie tiež uvádzajú, že zlatobyľ zvyšuje množstvo vylúčených tekutín bez straty elektrolytov, ktoré zabezpečujú správnu hydratáciu organizmu.

V tomto článku sa dozviete všetky dôležité informácie o spôsoboch, ako môže zlatobyľ podporiť zdravie močových ciest a poslúžiť ako prevencia či prírodná liečba obličkových kameňov.

 

  Zlatobyľ pre zdravie obličiek a močových ciest – obsah článku

 

 

Ako vplýva zlatobyľ na močové cesty a obličky

 

Zlatobyľ môže podporiť zdravie močových ciest a obličiek vďaka nasledovným vlastnostiam.

 

Zlatobyľ a jej diuretický efekt

 

Niektoré štúdie potvrdili, že zlatobyľ má vplyv na zvýšenie vylučovania tekutín.

Predpokladá sa, že diuretický efekt zlatobyle je dosiahnutý komplexom zložiek a nie iba jednou konkrétnou látkou. Za najdôležitejšie zložky sa pokladajú niektoré z flavonoidov a saponínov, ktoré majú vplyv na zvýšenie množstva vylúčených tekutín.

Takto vylúčené tekutiny môžu jednak pomôcť odstrániť minerálne usadeniny, z ktorých sa môžu neskôr vyvinúť obličkové kamene a tiež pomôcť znížiť množstvo baktérií z močových ciest.

Kúru zlabobyľom môžete zaradiť tiež už do vašej prebiehajúcej liečby obličkových kameňov, ktorú vám predpísal lekár.

Na základe štúdií na potkanoch sa diuretický efekt zlatobyle prejavuje znížením množstva vylúčeného draslíka a sodíka, zatiaľ čo množstvo vylúčeného vápnika sa zvyšuje.

To môže znamenať, že zlatobyľ skôr pomáha vylučovať tekutiny bez výraznej straty elektrolytov (iónových roztokov), ktoré plnia v organizme taktiež svoje dôležité funkcie.

 

Ako sa pred obličkovými kameňmi teda chrániť?

 

Keďže väčšina obličkových kameňov sa vytvoria z dobre kryštalizujúcej kombinácie oxalátu a vápnika, je múdre obmedziť nadmerný príjem vitamínu C, ktorý sa môže zmeniť na oxalát a viesť k formovaniu (spolu s vápnikom) obličkových kameňov.

Obmedzte preto príjem vitamínu C približne na 1g.

K záveru je možné povedať, že pokiaľ vám bolo v moči zistené nadmerné množstvo vápnika, môže to znamenať zvýšené riziko vzniku obličkových kameňov a v tom prípade vám lekár môže predpísať diuretiká alebo môžete taktiež po súhlase lekára skúsiť prírodnú formu diuretík ako je napríklad zlatobyľ.

Niekedy sa môžu obličkové kamene formovať aj v dôsledku zvýšeného obsahu oxalátu v moči kvôli zápalovému ochoreniu čriev.

Keďže má zlatobyľ aj protizápalový efekt, často sa jeho použitie spája predovšetkým s alternatívnou liečbou či prevenciou obličkových kameňov a redukciou niektorých zápalov, ktoré môžu ku vzniku obličkových kameňov prispieť.

Je tiež dôležité poznamenať, že diuretické bylinky sa neodporúča užívať v prípade nízkeho krvného tlaku, osteoporózy a celkovo nedostatku vápnika.

O možných kontraindikáciách zlatobyle sa môžete dočítať na konci tohto článku.

 

Zlatobyľ proti zápalom močového mechúra

 

Zlatobyľ je tiež známy ako prírodné protizápalové činidlo.

Pri jednej štúdii bol zlatobyľ spolu s antibiotikami a ďalšími bylinkami použitý pri liečbe infekcie močových ciest. Pritom jedna skupina účastníkov užívala antibiotiká a druhá antibiotiká a bylinnú zmes s obsahom zlatobyle.

V obidvoch prípadoch sa po 12 mesiacoch podarilo pacientom s infekciou močových ciest výrazne zlepšiť ich zdravotný stav, pričom u kombinácii antibiotík a bylinnej zmesi sa zistili ešte lepšie výsledky.

Hoci z tejto štúdie nie je možné zhodnotiť konkrétny vplyv zlatobyle na zlepšenie liečby infekčného ochorenia, môže to však znamenať, že určité bylinky môžu podporiť klasický spôsob liečby.

 

Ďalšie zistenia v súvislosti so zlatobyľou

 

Existujú neklinické ale aj klinické štúdie, ktoré potvrdzujú protizápalový a antiseptický (bojujúci proti mikróbom) účinok zlatobyle.

Táto vlastnosť zlatobyle môže byť nápomocná pri rôznych zápalových ochoreniach močového traktu ako sú napríklad cystitída, uretritída a ďalšie.

Zvýšené množstvo vylúčených tekutín (vďaka diuretickému účinku zlatobyle) môže doslova “spláchnuť” niektoré škodlivé baktérie z močových ciest.

Pri jednom ďalšom skúmaní u pacientov so zápalom močových ciest bolo zaznamenané až 70% odstránenie súvisiacich príznakov ako sú bolesť a urgentné močenie pri použití tinktúry zo zlatobyle.

Môžme teda usúdiť, že diuretický, protizápalový a antiseptický efekt patria medzi niektoré z dôležitých vlastností zlatobyle a môže byť preto prospešný ako doplnková terapia alebo prírodná prevencia proti vzniku obličkových kameňov a zápalov močových ciest.

 

  • Pomáha pri detoxe obličiek a močových ciest
  • Má močopudné, protizápalové a antiseptické účinky
  • Pôsobí proti obličkovým kameňom
  • Jej užívanie podporuje boj proti chrípke a prechladnutiu
  • Pri vonkajšom použití vo forme masti pôsobí hojivými účinkami proti zápalom, vredom a menším popáleninám

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.