Podbeľ liečivý

Podbeľ liečivý

Ako už aj z názvu vyplýva v tomto článku sa bližšie pozrieme na podbeľ liečivý (Tussilago farfara – vyháňač kašľa) ktorý nieje len liečivá, ale tiež medonosná bylina. Podbeľ je síce pomerne známy, no menej často využívaný v našich domácnostiach. Obdobie v ktorom rastie by ste mali využiť naplno a spraviť si aj zásobu na zimné mesiace.

Podbeľ liečivý – obsah článku

Výskyt

Výhodu je dosť veľké pásmo rozšírenia podbeľu liečivého. Môžete ho nájsť prakticky od nížin až po pohoria – v ojedinelých podmienkach aj nad 2000 m.n.m. Obľubuje ílovité, vlhké pôdy (okolia potokov), rumoviská a rôzne násypy.

podbeľ liečívý

Podbeľ liečivý a jeho ľudové názvy

V závislosti od regiónu sa pre podbeľ liečivý udomácnili aj ľudové názvy. Najznámejšie z nich možno poznáte, matkino líčko, babuška, konské kopyto, pánbožkov chlebíček, májik a pod.

Liečivé účinky podbeľu

Podbeľ liečivý obsahuje triesloviny, silice, organické kyseliny, sliz, horčiny, inulín (vláknina), cholín, triterpény, minerálne soli z ktorých má vysoké zastúpenie draslík, zinok.

podbeľ liečivý - kvet

  • Choroby dýchacích ciest, priedušky, pľúca, astma, nachladnutie, bronchitída, laryngitída, čierny kašeľ, zápal slizníc horných dýchacích ciest
  • tráviace problémy (podporuje trávenie), zlepšuje zápalové ochorenia hrubého čreva, vredová choroba hrubého čreva
  • zlepšuje metabolizmus
  • ťažko hojace sa rany, popáleniny, kožné problémy, ekzémy
  • opuchy vzniknuté bodnutím hmyzu
  • reuma
  • zlepšuje imunitu
  • uvoľňuje bolesť svalov (vplyv cholínu)
  • zápal žíl
  • paradentóza (kloktanie)

Poznámka :

Cholín zlepšuje činnosť nervového systému, svalov, pamäťové funkcie, koncentráciu , spánok, zlepšuje odolnosť pred stresom, obmedzuje podráždenosť a náladovosť.
Triterpény pôsobia antikarcinogénne, antivírusovo, antibakteriálne, fungicídne a antioxidačne.

Zber a sušenie

Z byliny sa zbierajú kvety (apríl, máj) a listy (máj, jún), občas aj podzemok. Kvety sa objavujú včasne z jari (marec) zbierajte ich čerstvé, za slnečného dňa. Listy ( obsahujú viac účinných látok ako kvety) sa zberajú od mája do júna. Sušenie kvetov aj listov je pomerne rýchle pri teplotách do 40 °C. Sušte v tenkých vrstvách, aby nedošlo k zapareniu a znehodnoteniu byliny. Lístky môžete tiež navliecť na nitku. Pokiaľ budete sušiť na rovnej ploche, odporúčame lístky rozložiť lícnou stranou nadol. Lístky sa rýchlejšie usušia.

Pokiaľ podbeľ kvitne jeho identifikácia je pomerne jednoduchá. Ak však zbierate listy v čase keď už nekvitne, môže sa vám stať že si podbeľ liečivý zameníte za deväťlist alebo lopúch. Nič vážne sa však nedeje, pretože ani jedna zo spomínaných bylín nieje nebezpečná. Majte na pamäti, že listy podbeľu dorastajú do veľkosti 10 cm, zatiaľ čo listy deväťlistu či lopúcha sú podstatne väčšie.

podbeľ liečivý - list

Príprava čaju a použitie

Čaj pripravte z 1 lyžice sušeného podbeľu liečivého a pol litra vody. Nechajte lúhovať asi 10 minút. Prípadne môžete použiť 1-2 čajové lyžičky a 250 ml vody. Denne sa pije 2 až 3 krát po jednej šálke čaju. Prvá sa pije hneď po zobudení (uvoľní nahromadený hlien). Ako prevencia 1x za deň. Maximálna denná dávka je 6 gramov. Môžete osladiť medom. Čaj sa používa najčastejšie proti kašľu.

Vhodné kombinácie podbeľu s inými rastlinami

sušené byliny

V čajových zmesiach môžete využiť v súčinnosti s podbeľom aj tieto byliny :

  • materina dúška
  • slez
  • divozel
  • skorocel

Obklady

Obklad pripravíte z nasekaných čerstvých lístkov podbeľu. Vytvorte kašovitú zmes a následne priložte na postihnuté miesto (rany či vredy). Podobne môžete použiť aj šťavu ktorá sa dá získať na odšťavovači. Po zmiešaní s mliekom a medom sa užíva aj vnútorne.

Podbeľová pleťová maska

20 čerstvých umytých listov podbeľa podrvte na kašu v mažiari a naneste na čistú pokožku tváre. Následne nechajte pôsobiť 15 – 20 minút následne opláchnite vodou.
Takáto maska je vhodná u ľudí s mastnejším typom pleti ktorí trpia na akné či iné zápalové ochorenia pokožky. Maska sa dá použiť aj na iné časti tela.

Sirup z podbeľu

bylinne kvapky - priedušky - dýchacie cesty

Sirup sa vyrába z jarných kvetov ktoré sa vrstvia s trstinovým cukrom do nádoby. Nádobu uzavrite a uložte na chladnejšie miesto po dobu 8 týždňov. Vzniknutý sirup prevaríme následne prelejte do fliaš. Sirup z podbeľu sa užíva po čajovej lyžičke hlavne pri chorobách pľúc a pri katare priedušiek.

Alternatívou k sirupu z podbeľu môžu byť aj kvapky od firmy Dr. Popov – Priedušky a dýchacie cesty s obsahom bylín prospešných pre normálnu funkciu dýchacieho systému – podbeľ, nechtík, lišajník islandský, bez čierny, sladké drievko, aníz. Obsah 50 ml.

Zaujímavosti o rastline

Nech to znie akokoľvek čudne, podbeľ liečivý sa využíval tiež ako náhrada tabaku. Na fajčenie sa kedysi používali sušené listy tejto byliny.

Ďalším zaujímavým použitím je ako zdroj soli. Indiánske kmene vyrobili z listov podbeľu gule ktoré vysušili na slnku. Následne ich uložili na rozžeravené kamene a vzniknutý popol používali ako soľ.

Upozornenie

Podbeľ liečivý obsahuje pyrolizidínové alkaloidy. Jedná sa o látku ktorú vytvárajú rastliny na to, aby sa ubránili pred bylinožravcami. Vysoké dávky tejto látky môžu poškodiť pečeň. Podbeľ tejto látky síce neobsahuje nejak veľa (závisí od rôznych faktorov) avšak aj napriek tomu sa odporúča konzumovať s mierou. Obsah tejto látky sa čiastočne zníži sušením.

Doba užívania by nemala prekročiť 5 týždňov. Pri dlhodobejšom užívaní je potrebné urobiť pauzu aspoň jeden mesiac. Podbeľ lekársky by nemali užívať tehotné ženy a kojace mamičky.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.