Palina ročná a jej účinné látky

Bylina známa od staroveku s neustále premenlivou úlohou. Takto by sme v krátkosti mohli uviesť palinu. Rastlina patrí do čeľade astrovitých a pochádza zo suchých oblastí Európy, Ázie a Afriky. Je to nenápadná bylina, ktorá môže vyrásť do výšky 1m. Má matné striebrosivé listy a žlté kvety vyrastajúce v metline.

Ako sme už spomínali v úvode, jej užívanie má korene už v staroveku. Bola považovaná za univerzálny liečivý prostriedok. Liečitelia ju odporúčali na povzbudenie chuti do jedla, podporenie trávenia, menštruácie, proti bolestiam hlavy, pri zápale stredného ucha, očných chorobách, bolesti zubov. Používali ju aj zvonka proti nespavosti.

Palina mala v stredoveku aj iné, než liečiteľské využitie. Slúžila ako prostriedok proti moliam, ale primiešavala sa aj do atramentu, aby ochránila písomnosti pred poškodením hlodavcami.

 

Palina ročná a jej účinné látky – obsah článku

 

 

Účinné látky nachádzajúce sa v paline

 

Zelené časti paliny ročnej predstavujú bohatú zásobu polysacharidov, terpénov, kumarínov, esenciálnych olejov a flavonoidov, ktoré majú obdivuhodné antimalarické účinky.

Medzi hlavné bioaktívne látky paliny ročnej patria:

 

  • Silica (esenciálny olej, antiseptický účinok)
  • Organické kyseliny (kávová na kožné problémy, galová ako antioxidant)
  • Triesloviny (antioxidant, antibakteriálne)
  • Obsahuje tiež éterický olej (terpénalkoholy tujol, tujón, azulénogénne)
  • Glykozidné horčiny absintín a anabsintín
  • Živica
  • Flavonoid artemizetín a iné látky.

 

Jednou z mimoriadne účinných látok je artemisinín, ktorý výrazne pôsobí na úhyn parazitu Plasmodia.

 

Artemisinín

 

Hlavným komponentom paliny je Artemisinín, ktorý sa často používa pri liečbe malárie a ďalších parazitických ochoreniach. Chemicky patrí medzi seskviterpenické laktóny a v paline sa nachádza 0.01-0.8 % tejto látky.

Antimalarický účinok Artemisinínu objavila čínska farmakologička tchu Jou-jou v 70. rokoch 20. storočia, za čo dostala v roku 2015 Nobelovu cenu.

V súčasnosti sa Artemisinin z paliny produkuje pomocou geneticky modifikovaných kvasiniek a existuje celý rad polosyntetických derivátov (arteéter, arteméter, artemotil, artenimol, artesunát a dihydroartemisinín).

 

Ďalšie účinky bioaktívnych látok v paline

 

Antimikrobiálne účinky – esenciálny olej z paliny môže inhibitovať rasť laktobacilu Enterococcus hirae.

Protinádorové účinky: Artemisinin and quercetagetin (flavonoid) preukázali cytotoxickú aktivitu rakovinových buniek. Pri laboratórnom skúmaní (in vitro) sa tiež zistilo, že dve zložky podobné artemisinínu (artesunát a dihydroartemisinín) majú protirakovinové vlastnosti. Dihydroartemizinín (DHA), významne znížil počet buniek Molt-4 (ľudskej bunkovej línie lymfoblastoidnej leukémie)

Antioxidačné účinky: Podľa laboratórnych testov má éterický olej z paliny antioxidačné účinky rovnocenné s 18% alfa-tokoferolu (Varianta vitamínu E).

Antivírusové účinky: V štúdii in vitro (mimo živý organizmus) artemisinín znížil rozklad buniek hovädzieho epitelového tkaniva, ktoré bolo vystavené vírusu bovinnej vírusovej hnačky.

 

Palina ročná – Bylinka s dlhoročnou tradíciou pri alternatívnej liečbe parazitných ochorení

 

Palina ročná sa vďaka obsahu artemisinínu stala záujmom lekárov pri liečbe malárie a ďalších parazitných ochorení. Medzi hlavné známe účinky paliny ročnej patria:

  • Artemisinín v paline ročnej sa preukázal byť účinný pri liečbe malárie a iných parazitných ochoreniach
  • Tradične sa používa proti infekciám tráviaceho traktu
  • Palina ročná môže byť užitočná aj proti zápalovým ochoreniam ako sú napríklad osteoartritída bedrového alebo kolenného kĺbu
  • U paliny ročnej sa preukázali protirakovinové účinky pri laboratórnych testoch
  • Vhodná proti bolesti hlavy a horúčke

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.