Palina ročná a jej účinky

Palina je všeobecne rozšírená bylina. Existuje približne 300 druhov paliny. Najznámejšími sú palina pravá, palina obyčajná, palina dračia, palina ročná. Ide o trvalú liečivú bylinu so strieborno sivými listami a malými žltými kvetmi. Palina dorastá do výšky až jedného metra, má rada svetlo a teplo a je suchomilná.

Palina rastie aj voľne na skalnatých stráňach, rumoviskách, pri cestách a pod. Dá sa však aj pestovať a to takmer na celom Slovensku no skôr jej budú vyhovovať podmienky na juhu ako severe našej krajiny. Pôda pre palinu by mala byť bohatá na vápnik a dusík.

Nevyhovujú jej mokré a kyslé pôdy. Kvitne od júna, júla do septembra. Rozmnožuje sa výsevom. Najlepšie v marci až apríli do pareniska, alebo po mrazoch aj priamym výsevom. Na jeseň môžete palinu rozmnožovať aj delením trsov alebo odrezkami z koreňov.

 

Palina ročná a jej účinky – obsah článku

 

 

Palina a jej účinky

 

Palina ročná sa používa v tradičnej čínskej medicíne na zníženie horúčky, zápalu, bolesti hlavy, krvácania a na liečbu malárie. Zlúčenina v paline je účinná pri liečbe malárie v klinickom skúšaní.

Štúdie ukázali, že palina ročná bola účinná pri liečbe chronickej infekcie močového mechúra. Ďalšie štúdie naznačujú, že môže byť užitočná aj pri osteoartritíde. Palina zabraňovala rozdeleniu rakovinových buniek v laboratórnych štúdiách, ale klinické štúdie sa nepodarilo podporiť.

 

Palina proti malárii

 

Aj palina prešla mnohými výskumami. Na začiatku sedemdesiatych rokov sa zistilo, že aktívnou zložkou tejto rastliny je artemisinín. Dokázalo sa, že flavonoidy listov prítomné v čaji sú účinné proti malárii. Dostali sa do spojitosti s potlačovaním enzýmov, imunomodulačnou aktivitou u jedincov postihnutých parazitickými a chronickými ochoreniami.

V tradičnej čínskej medicíne sa palina ročná používa na liečbu febrilných ochorení a malárie mnoho storočí. Čínsky vedci izolovali artemisinín začiatkom sedemdesiatych rokov. V posledných dvoch desaťročiach  bol artemisinín a jeho semisyntetické deriváty arteméter a artesunate zavedené ako bezpečné a účinné antimalariká.

Toxicita artemisinínových liekov je oveľa nižšia ako toxicita chinínu alebo dokonca chlórquínu. Významné nežiaduce účinky alebo príznaky toxicity neboli hlásené u pacientov liečených terapeutickými dávkami. Kombinované terapie na báze artemizinínu sa čoraz viac využívajú v oblastiach v Afrike, kde chlórocín stratil svoju klinickú účinnosť a objavuje sa odolnosť proti sulfadoxínu a pyrimetamínu. Zatiaľ neboli hlásené klinické rezistencie voči artemisinínovým liekom.

 

Palina a infekcie tráviaceho traktu

 

Niektoré výskumy paliny sa zamerali na infekcie tráviaceho traktu. Existuje široká škála mikroorganizmov v ľudskom čreve, ktoré sú neškodné a majú dôležitú úlohu v ľudskej výžive a zdraví, podporujú zásobovanie živinami, zabraňujú kolonizácii patogénov a formujú a zachovávajú normálnu imunitu sliznice.

Za určitých okolností tieto bežne neškodné baktérie predstavujú bezprostrednú hrozbu, čo môže viesť k vzniku mnohých ochorení.

Fytomedicíny, ako artesunát, ktorý je vo vode rozpustným hemisukcinátovým derivátom artemisínu, sa považuje za jeden z neabiobitických prístupov k liečbe a prevencii infekcie. Ukázalo sa, že artesunát môže tiež znížiť hladiny endotoxínu, má významný vplyv na uveitídu indukovanú endotoxínmi a má protizápalovú úlohu.

 

Palina v boji s rakovinou

 

Aj keď sa na začiatku sedemdesiatych rokov vedci sústreďovali na antiparazitické účinky artemisínu, v poslednom desaťročí sa práca s ním rozšírila na jeho protinádorové účinky. Dokázalo sa, že flavonoidy listov prítomné v čaji sú účinné i proti rakovine.

V súčasnosti sa čaj z paliny používa ako samostatná liečba v rozvojových krajinách napriek kritizovaniu nekontrolovaného používania z dôvodu podpory vývoja rezistencie na artemisinín pri rakovine v dôsledku nedostatočných množstiev artemizinínu v rastline v porovnaní so štandardizovanými tabletami s izolovanými artemizinínovými derivátmi alebo semisyntetickými artemizinínovými derivátmi.

Avšak artemisinín nie je jedinou bioaktívnou zlúčeninou v paline. Rakovinové a trypanozomálne bunky neodhalili skríženú rezistenciu medzi inými zlúčeninami paliny. To znamená, že bunky odolné voči jednej zlúčenine si zachovali citlivosť na inú.

 

Palina proti zápalom

 

Predbežné štúdie naznačujú, že palina môže byť užitočná pri osteoartritíde bedrového alebo kolenného kĺbu. Palina je tiež vhodná na liečbu rakoviny. Laboratórne štúdie ukázali určitý účinok.

 

Palina ročná – Bylinka s dlhoročnou tradíciou pri alternatívnej liečbe parazitných ochorení

 

Palina ročná sa vďaka obsahu artemisinínu stala záujmom lekárov pri liečbe malárie a ďalších parazitných ochorení. Medzi hlavné známe účinky paliny ročnej patria:

  • Artemisinín v paline ročnej sa preukázal byť účinný pri liečbe malárie a iných parazitných ochoreniach
  • Tradične sa používa proti infekciám tráviaceho traktu
  • Palina ročná môže byť užitočná aj proti zápalovým ochoreniam ako sú napríklad osteoartritída bedrového alebo kolenného kĺbu
  • U paliny ročnej sa preukázali protirakovinové účinky pri laboratórnych testoch
  • Vhodná proti bolesti hlavy a horúčke

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.