Kolostrum

Kolostrum

Kolostrum „prvé mlieko či mledzivo“ je prvá tekutina produkovaná mliečnymi žľazami ktorá sa vytváramaximálne 72 hodín po pôrode a slúži ako prvá výživa novorodenca. Kolostrum je nesmierne dôležité pre budovanie imunity každého mláďaťa. Toto prvé mlieko sa začína tvoriť už medzi 12.-16. týždňom tehotenstva a zastavuje sa tesne po pôrode.


Toto obdobie trvá 2-3 dni, počas ktorých mliečne žľazy produkujú tzv. prechodné mlieko. Jedná sa o zmes kolostra s materským mliekom. Kolostrum o bsahuje nenahraditeľné imunitné faktory, ktoré sú nesmierne dôležité pre prežitie mláďaťa.

 

Kolostrum – obsah článku

 

 

Nejedná sa o výmysel novej doby

 

Používanie kolostra nieje výmyslom dovej doby ako by si mohlo mnoho ľudí myslieť. Z historických prameňov vieme, že kolostrum používali už ajurvédski lekári z Indie približne pred 2000 rokmi. V oblastiach Škandinávie sa narodenie teľaťa slávilo prípravou pudingu práve z prvého mlieka.

Do svetla modernej vedy vniesol kolostrum doktor Albert Sabin pracujúci na vakcíne proti obrne. Sabin zistil, že kolostrum obsahuje práve protilátky proti detskej obrne. Okrem obrny sa pomocou kolostra liečila v 50-tych rokoch aj reumatoidná artritída.

kolostrum užívanie

 

Bovinné kolostrum

 

Názov bovinné kolostrum patrí kravskému kolostru. Pre nás je bovinné kolostrum omnoho zaujímavejšie než ľudské kolostrum, pretože bovinné – kravské kolostrum obsahuje približne 20 x väčšie množstvo imunitných a rastových faktorov ako ľudské kolostrum. Aj to je dôvod prečo sa používa práve bovinné kolostrum pre výrobu výživových či kozmetických doplnkov.

 

Zloženie

 

Kolostrum obsahuje množstvo látok, jedná sa hlavne o i munoglobulíny, posilňujúce imunitný systém, vitamíny A,C, E, K a B12, vápnik, fosfor a draslík. V nemalom množstve sa tu nachádza aj  lactoferín, ktorého hlavnou úlohou je transport železa, čím bráni v rozvoji mikroorganizmov, ktoré ho potrebujú na svoj rast.  Kolostrum tiež obsahuje 26 aminokyselín nevyhnutných na látkovú premenu a obnovu buniek.

 

V čom kolostrum pomôže?

 

  • obnovuje rast svalovej hmoty
  • posilňuje imunitu
  • spomaľuje starnutie, zlepšuje stav pleti
  • odstraňuje bolesti kĺbov
  • zlepšuje mozgové funkcie
  • regeneruje organizmus
  • napomáha syntéze DNA a RNA
  • zlepšujú spaľovanie tukov

 

Kolostrum je vhodné pri herpesoch, onkologických chorobách, srdcovo-cievnych ochoreniach, alergiách, hnačke, zápale žalúdka, krvných chorobách, depresiách, cukrovke, či kožných problémoch, pri chorobách kostí a pod.

Pomáha tiež pri autoimunitných ochoreniach (reumatoidná artritída, Bechterevova choroba, lupus, roztrúsená skleróza, astma, celiakia, Crohnova choroba a ulcerózna kolitída. Kolostrum je obzvlášť vhodné pre pacientov s podlomenou imunitou, čiže aj pre seniorov. Dokonca môže pomôcť pri vypadávaní vlasov či cukrovke.

 

Vedľajšie príznaky užívania

 

Pri užívaní neboli zistené žiadne nežiaduce účinky. Môžu sa však objaviť príznaky čistenia organizmu v podobe hnačiek či iných tráviacich problémov. Tehotné a dojčiace ženy by sa o jeho vhodnosti mali rovnako poriadiť so svojím ošetrujúcim lekárom.

 

Kolostrum v tabletovej forme

 

Rastové a imunitné faktory obsiahnuté v kolostre sa vstrebávajú v tenkom čreve. Kolostrum je najlepšie konzumovať na lačný žalúdok, približne 30-60 minút pred jedlom. Aj to je dôvod prečo je výhodnejšie užívať kolostrum v tabletovej forme. Kapsule sú pokryté beta-lipidovou vrstvou ktorá sa rozpustí až v tenkom čreve.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.