Jarná detoxikácia organizmu

Jarná detoxikácia organizmu

Čo to tá detoxikácia vlastne je?

 

Ešte pred tým, než začnete jarný detox organizmu, tak vám v krátkosti vysvetlíme niekoľko pojmov, ktoré súvisia s týmto článkom a problematikou, ktorú sa chystáme rozobrať. Takže, poďme na to.

Najviac skloňovaným slovom v tejto téme sú Toxíny. Toxíny sú látky produkované živými organizmami, napríklad baktériami, ktoré majú deštruktívny vplyv na naše telo a zdravie. V jednoduchosti by sa dalo povedať, že ich prítomnosť je nežiadúca, môže spôsobovať rôzne ťažkosti a poškodzovať náš organizmus.

Preto sa ich snažíme „zbavovať“ a teda detoxikovať. Ideálne je robiť túto činnosť pravidelne niekoľkokrát do roka.

 

Jarná detoxikácia organizmu – obsah článku  

 

Ako sa nám do tela dostávajú toxíny?

Existuje mnoho spôsobov, ako sa nám nenápadne dostanú do tela.

Najčastejšie prostredníctvom našich denných návykov:

  • strava a nápoje – áno, je to tak, bohužiaľ, žijeme vo svete, kde si nedokážeme ani pri všetkých vymoženostiach zabezpečiť čistotu potravín. Bežný neprajníci sú konzervanty, dusičnany, rada „éčok“ zastúpená vo výrobkoch, ktoré štandardne konzumujeme.
  • prejedanie teda zvyšuje toxicitu
  • pôvod produktov, pôda, spôsoby ošetrovania – kontaminácia vody, nešetrné hnojenie pôdy, v ktorej sa potraviny pestujú, pesticídy, smog z ovzdušia, prítomnosť ťažkých kovov.
  • z ovzdušia – znečistením vedľajších produktov fabrík a tovární, výfukových plynov
  • kožou/kozmetické prípravky – Koža je najväčším orgánom v našom tele. Má neskutočnú absorpčnú schopnosť. Treba zvážiť, akú kozmetiku pravidelne používate a čo je v nej obsiahnuté.

Varovné signály

 

Telo má prirodzenú schopnosť ozdravovať sa, pokiaľ ho v ňom podporíme zdravými a osvedčenými návykmi, ako je napríklad pitný a spánkový režim, otužovanie, čiže regeneračný program. Vtedy pracuje prirodzene ako hodinky, pokiaľ samozrejme netrpíte určitým ochorením, ktoré by to komplikovalo.

Ak svojmu telu veľmi nepomáhate, zanedbávate sa a nevenujete tomu
dostatočnú pozornosť, signály prídu v podobe varovania. Najčastejšie prejavy
sú napríklad:

  • častejšie ochorenia, znížená imunita
  • únava napriek dostatočnému spánku
  • klesá vám výkonnosť

 

Ďalej závisí, v ktorej časti tela sa toxíny usídlili.

Môžu to byť:

  • dýchacie problémy
  • tráviace problémy /obezita

 

Prečo práve na jar?

 

Jar je výborná príležitosť, ako pomôcť svojmu telu po vyčerpávajúcej zime.

Zimné obdobie totiž spôsobuje niekoľko obmedzení. V prvom rade je menej slnka, a teda telo netvorí toľko vitamínu D. Je menej denného svetla, hypofýza (žľaza aktivity) produkuje menej hormónov, sme „lenivejší“, trávime oveľa menej času na čerstvom vzduchu.

Pijeme menej tekutín a všetko to speje k tomu, že máme menej energie na pohyb. Takto pekne pomáhame toxínom, ktoré sa už do nás dostali, aby mohli parazitovať. Po zime sme celkovo oslabení a vyčerpaní a je tu veľká pravdepodobnosť, že tým sme znížili naše šance prirodzene detoxikovať.

 

Ako s toxínmi bojovať?

 

Existuje mnoho spôsobov. Spomenuli sme už pár návykov, ktoré súvisia so všeobecným zdravím.

Zhrnieme si ich teda po lopate:

Štandardné návyky:

  • pitný režim – dodržiavanie vašej dennej dávky tekutín (koeficient na výpočet vášho príjmu je „vaša telesná váha x 0,03 = litre na deň)
  • plnohodnotný spánok
  • vyvážená strava
  • pohyb, cvičenie, čerstvý vzduch

Veľkou pomocou sú vhodne vybrané bylinné prípravky a
preparáty:

 

Bylinky máme k dispozícii od pradávna, stoja nám po boku od vzniku samotnej civilizácie. Je prirodzené nášmu telu využívať ich silu prirodzenou cestou.

Aby sme sa v tom trochu zorientovali, následne popíšeme pár z nich.

 

Bylinky na pečeň

 

Prečo práve pečeň? Pečeň je najväčší ľudský vnútorný orgán, je to malá chemická továreň. Zaoberá sa viacerými procesmi. Jednou pre nás aktuálne dôležitou funkciou je zneškodňovanie jedovatých látok.

V zimnom období má teda „čo robiť“, ako sme spomínali vyššie v článku. Bylinky na podporu jej funkcie sú určite správnou voľbou a nič tým nepokazíte.

 

Bylinky na obličky

 

Obličky sú v zime oslabené a trpia hlavne chladom. Sú filtrom odpadových látok v krvi a práve táto funkcia nás zaujíma. Obličkám škodí nezdravá strava, nedostatok vitamínov a veľká časť toho, čo sme
podotkli pri intoxikácii. Podpora ich činnosti je veľmi nápomocná.

Ponuku bylín na podporu zdravia obličiek nájdete tu:

 

Bylinky podporujúce odvodnenie organizmu

 

Prečo môžeme byť zavodnení? Toto sa nám môže stať počas celého roka v ktoromkoľvek období. V zime sme na to náchylnejší kvôli tomu, že prijímame menej tekutín a telo má tendenciu zadržiavať tým pádom vodu, pretože je v stresovom režime z dehydratácie.

Ďalej vyšší príjem solí z údenín alebo konzervovaných výrobkov.

 

Prečo detoxu venovať pozornosť?

 

Ignorovanie prirodzených cyklov svojho tela a prírody je hazard, ktorý sa nám skôr či neskôr vypomstí. Nie, my vás nechceme strašiť. Zákon Karmy asi každý dobre pozná alebo minimálne o ňom počul. V našej téme je to veľmi podobné. Hovoríme o údržbe nášho tela, starostlivosti a podpore jeho činnosti a neodmysliteľnej prevencii.

Ak chceme žiť plnohodnotný a zdravý život, musíme sa o našu telesnú schránku starať. Inak sme odkázaní na starobu dopovať sa farmakologickými preparátmi, ktoré zväčša len potláčajú príznaky a neriešia náš zanedbaný stav.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.