Konopný olej a konopná masť

Konopný olej a konopná masť

Nemajte strach. Nejdem vás nahovárať na nejaké nelegálne aktivity. Konope siate bolo súčasťou aj našej kultúry po stáročia. Používalo sa na výrobu textilu, papiera či kozmetiky. Nás bude zaujímať v tomto článku konopný olej.

 

Konopný olej a konopná masť – obsah článku

 

 

Konope siate a jeho história

 

Aby sme sa trochu viac ponorili do problematiky v krátkosti sa pozrieme do minulosti tejto plodiny. Najstaršie dochované údaje o pestovaní konope pochádzajú až do obdobia Babylonskej ríše. Historickým priekopníkom využívania konope boli však starí Číňania. Konope však nevyužívali len ako technickú plodinu na výrobu látok, lán, či loveckých sietí ale tiež konopné semienka využívali na výrobu múky. Číňania sa tiež naučili z konopných semienok lisovať kvalitný konopný olej.

Zo semien konope získavali až 20% kvalitného konopného oleja ktorý používali na varenie, do lámp na svietenie či na výrobu mydiel. Odpad z lisovania používali na kŕmenie hospodárskych zvierat. Konope siate bolo výnimočnou plodinou ktorú dokázali celú spracovať. Ostatne sa konope využívalo aj v medicíne či pri náboženských obradoch. Konope sa postupne rozšírilo aj do Európy a po objavení Ameriky sa konope dostalo aj za oceán.

Obsah THC v konope ju však uvrhol do nemilosti zákonodarcov a tak trochu aj ich samotná nevedomosť, či zlá informovanosť spôsobila, že sa konope v našej krajine takmer vytratilo. Treba dodať, že poznáme 3 druhy konope. Je to konopa siata (Cannabis sativa), konopa indická (Cannabis indica) a konopa plevelná (Cannabis ruderalis).

Naši predkovia pestovali výlučne konope siate ktoré obsahuje minimum THC a to približne 0,3% takže má zanedbateľné omamné účinky.

 

Konopný olej však THC ani iné nebezpečné či omamné látky neobsahuje preto sa ho nemusíte báť užívať!

 

Konopný olej ako superpotravina

 

Superpotravina je v tomto prípade veľmi výstižný názov. Konopný olej obsahuje až 81% nenasýtených mastných kyselín. Obsahuje tiež gamma linoleovú kyselinu – GLA či Omega-3 kyselinu SDA. Konopný olej je kráľom rastlinných olejov. Obsahuje najviac omega 3 a 6 mastných kyselín navyše je konopný olej špecifický tiež pomerom týchto olejov ktorý sa javí ako najideálnejší pre organizmus. Olej tiež obsahuje bielkoviny, polysacharidy, vlákninu, veľa minerálov a vitamínov (A, B1, B2, B3, B6, C, D a E). Tu by sme ale nemali zabudnúť ani na vysoké množstvo chlorofylu ktoré konopný olej tiež obsahuje. Chlorofil hojace a antibakteriálne vlastnosti. Fytosteroly obsiahnuté v tomto oleji zaj majú vplyv na obsah cholesterolu v krvi. Samotné konopné semeno sa dá použiť ako náhrada mäsa podobne ako sója a to vďaka vysokému obsahu bielkovín.

 

Priemerné výživové hodnoty v 100 g
Energetická hodnota 3453 kJ / 840 kcal
Tuky 100 g
Nasýtené mastné kyseliny 11 g
Mononenasýtené mastné kyseliny 12 g
Polynenasýtené mastné kyseliny 4 g
  Z toho:  
  Kyselina linolová 51,3 g
  Kyselina alfa-linolénová 16,7 g
  Kyselina gamma-linolénová 3,3 g
  Kyselina stearidová 0,7 g
Vitamín E 9 mg

 

 

Konopný olej a jeho účinky

konopný olej

 

  • antibakteriálne a antiseptické

  • protirakovinové

  • Podporuje trávenie a vyprázdňovanie

  • zlepšuje metabolické procesy v organizme

  • zabraňuje ukladaniu nadbytočného tuku do zásob

  • redukuje cholesterol

  • dokáže znížiť vysoký krvný tlak

  • riedi krv, prevencia proti krvným zrazeninám

  • pôsobí preventívne proti kardiovaskulárnym ochoreniam

  • normalizuje cukor v krvi a pôsobí preventívne proti cukrovke a zmierňuje prejavy cukrovky,

  • detoxikuje pečeň

  • pomáha pri kožných ochoreniach, psoriáza, lupus, akné, rôzne mykózy a pod.

  • pomáha pri hormonálych zmenách v tehotenstve a menopauze

  • pôsobí pri reume a zápale kĺbov

  • zlepšuje imunitný stav, potláča alergie

  • podporuje chudnutie

  • zlepšuje kvalitu vlasov, nechtov a pokožky

 

Ako konopný olej užívať?

 

Konopný olej je vhodný tak na vnútorné ako aj vonkajšie použitie. Kvalitný konopný olej je vždy lisovaný za studena aby sa nestrácali jeho účinné vlastnosti. Má jemne orieškovú chuť a trávovú vôňu. Na konopnom oleji sa nesmie vyprážať ale je možné ho použiť do k dochuteniu najmä studených jedál, šalátov, ale aj polievok i hotových jedál. Na vnútorné použitie užívajte 1 polievkovú lyžicu oleja denne. Je to objem asi 15 ml. Táto dávka vám pokryje dennú potrebu esenciálnych mastných kyselín.

Olej je chudobný na nasýtené tuky, neobsahuje cholesterol ani transmastné kyseliny preto nehrozí žiadne zdravotné riziko ani pri vyšších dávkach. To je tiež dôvod prečo je možné konopný olej užívať aj v dlhodobom horizonte. Vnútorne ho môžete užívať aj samostatne ale skôr je lepšie skonzumovať ho ako súčasť rôznych šalátov, pomazánok, nátierok, jogurtov a pod.

Na vonkajšie použitie sa konopný olej využíva hlavne pri výrobe mastí a krémov. Veľmi dobre pôsobí na pokožku a je možné si ho vtierať tiež do vlhkých vlasov ktoré následne opláchnete čistou vodou. Vlasy ostávajú jemné a pevné. Konopný olej je tiež vhodný na popraskanú kožu do ktorej sa jemne votrie. Pri zlej kvalite nechtov sa odporúča vtierať olej do nechtového lôžka. Najčastejšie sa však využíva pri rôznych kožných chorobách ako atopický ekzém, zápalové ochorenia kože, lupienka, mykózy a pod

Po otvorení skladujte fľaštičku s konopným olejom v chladničke!

Konopný olej je možné podávať aj deťom avšak vždy sa treba o užívaní oleja poradiť so svojím lekárom. Odporúčaná denná dávka pre deti je 1 čajová lyžička oleja najlepšie spolu s inou potravinou.

 

Konopný olej a jeho cena

 

Cena konopného oleja je rôzna. Závisí od výrobcu avšak všeobecne môžem povedať že sa pohybuje približne na hranici 10 až 15 eur za pol litra. Tie drahšie oleje sú už v kvalite BIO.

 

Konopná masť

 

Aby sme sa ale neobmedzovali iba na konopný olej. Z konope sa vyrába veľmi veľa zdraviu prospešných výrobkov. Takým výrobkom je aj konopná masť. Jej použitie je samozrejme vonkajšie a najčastejšie sa využíva na kurie oká, odreniny, modriny, ekzémy, lupienky, bolesti chrbta a svalov. Vynikajúco pôsobí tiež pre pacientov ktorí trpia reumatickými problémami. Konopná masť veľmi dobre uvoľňuje stuhnuté svaly. Ja osobne ju využívam pokiaľ cítim že mi stuhli svaly krčnej chrbtice keď sedím dlho za počítačom. Konopnú masť môžete tiež použiť pri migrénach, alebo pri bodnuí hmyzom. Recept asi nemá význam písať keďže nikto z vás doma konope siate nepestuje.

Konopná masť tak ako olej neobsahuje THC a preto sa nemusíte báť nejakých „zvláštnych“ účinkov.

 

Konopná káva

konopná káva

 

Jednou zo zvláštností je konopná káva. Jedná sa o zmes 100% BIO Arabicy a jemne pomletých BIO konopných semienok v pomere 70:30.

Konopná káva je v porovnaní s klasickou, čiernou kávou oveľa jemnejšia a nezaťažuje tak tráviaci systém. Vzhľadom na to, že zmes obsahuje asi 30% konopných semienok, má podstatne nižší obsah kofeínu.

Kávu je možné objednať aj s príchuťami vanilka alebo škorica.

 

Konopná múka

 

Konopná múka obsahuje 40 % vlákniny, je to najviac zo všetkých komerčných plodín používaných na výrobu múky. Konopná múka neobsahuje glutén a nachádza sa v nej 29% kompletných bielkovín. Konopnú múku je možné použiť pri príprave všetkých druhov chleba a pečiva, palaciniek a lievancov v pomere až do 15% celkového objemu múky.

Okrem týchto výrobkov je tu ešte kopec ďalších, ako konopný proteín, konopné víno či čaj a pod.

 

Zaujímavý dokument Českej televízie

 

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.