Čo je detoxikácia tela?

Čo je detoxikácia tela?

V dnešnej dobe sa stále častejšie stretávame s tým, že ľudia vyhľadávajú v otázkach zdravej výživy čoraz viac pomoc na internete. Bolo, je a bude publikovaných množstvo všeobecných alebo odborných článkov na tému detoxikácia, odkyslenie a zdravá výživa.

Samotná detoxikácia je dnes často používaný pojem a ľudia cez vyhľadávač Google čoraz viac hľadajú odpovede na otázky ako detoxikovať, kedy detoxikovať, čím detoxikovať, alebo priamejšie sa pýtajú na detoxikáciu hrubého čreva, obličiek či pečene.

Každý kto hľadá tieto „detoxikačné výrazy“ cez Google rieši nejaký svoj zdravotný problém. Väčšinou sa jedná o ľudí ktorí sú dlhodobo unavení, kedy aj bez zjavnej príčiny stratili životnú energiu, prípadne riešia rôzne iné zdravotné komplikácie. Tu patrí hlavne zlé trávenie, problémy s nadváhou a kožné problémy. V poslednej dobe detoxikácia začína zaujímať ľudí, ktorí sa rozhodli chudnúť a pochopili, že pred každou radikálnejšou diétou treba organizmus správne detoxikovať aby sa počas chudnutia dokázal rýchlejšie zbavovať tuku.

 

Detoxikácia je prirodzený proces organizmu, ktorý zbavuje telo škodlivín

 

Náš organizmus bol od prírody vyvinutý tak, aby si dokázal s toxínmi poradiť sám. V tele teda prebieha detoxikácia prirodzene. Hlavné orgány ktoré sa starajú o detoxikáciu sú pečeň, obličky a hrubé črevo. Na našej stránke sa im budeme venovať podrobnejšie v samostatných článkoch.

V minulosti tieto orgány zvládali svoju funkciu odstraňovania toxických látok tvorených v organizme alebo prijímaných z vonkajšieho prostredia omnoho jednoduchšie. Koncentrácia škodlivých látok v strave nikdy nedosahovala takých rozmerov ako je tomu práve v dnešnej dobe. V „modernom“ potravinárstve sú produkty spracovávané, farbené, konzervované a inak upravované už na chemickej báze čo výrazne zaťažuje pečeň a ostatné orgány. Tie nemusia svoje funkcie zvládať na 100% a časť nebezpečných látok sa postupne ukladá v tele. Nedostatočne fungujúca detoxikácia orgánov spôsobí :

 

detoxikácia organizmu

  • trvalú únavu
  • podráždenosť
  • bolesti brucha, nafukovanie
  • celkové stuhnutie svalov
  • bolesti kĺbov, kolien, palcov na nohách
  • kožné problémy
  • lámanie nechtov, vrúbkovanie nechtov
  • zhoršené videnie
  • obličkové kamene a mnoho ďalších

 

Keď telo nezvláda dostatočne svoju detoxikačnú funkciu, na pomoc prichádza detoxikácia – detoxikačná kúra.  My vás nabádame na preventívne opatrenia na ktoré by ste mali pravidelne myslieť. Nieje nič lepšie ako prevencia. Vo všeobecnosti sa hlavne jedná o vyhýbanie sa nezdravým potravinám, polotovarom, sladeným nápojom, údeninám atď.

Treba si uvedomiť že vaše telo prijíma toxické látky aj formou vašej pokožky, preto dbajte na kvalitu kozmetických prípravkov. Pokiaľ je to aspoň trochu možné vyhýbajte sa agresívnym kozmetickým prípravkom. To isté platí aj o ovzduší, dnes je znečistenie v ovzduší vážnym problémom hlavne vo väčších mestách. Aj dýchaním sa dostávajú takéto látky do vášho tela a organizmus sa s nimi musí popasovať. Vieme, že nie každú z týchto oblastí vášho života môžete ovplyvniť. 

Každá detoxikácia si vyžaduje zvýšiť pitný režim. Zvýšenie pitného režimu je dôležité vždy pri každej detoxikačnej kúre či chudnutí. Telo sa pri detoxikácii vo zvýšenej miere za pomoci podporných látok zbavuje odpadu a ten musí z tela vyplaviť. Dôležité je piť čistú vodu. Minerálky sa neodporúčajú pretože svojim zložením môžu zaťažovať obličky. V žiadnom prípade nepite limonády a sýtené nápoje. Ak vám čistá voda nieje po chuti, môžete detoxikácií pomôcť bylinnými čajmi.

Detoxikácia celoročne je možná pitím vody s citrónovou šťavou. Určite pomôžu aj ovocné a zeleninové šťavy, no ich pitie obmedzte na 2 poháre denne. Ideálna je kombinácia šťavy z 1 cvikle a 3 mrkvy. Pri odšťavovaní nemiešajte ovocie a zeleninu dokopy. Detoxikácia pomocou zeleninových či ovocných štiav je už samostatnou kapitolou v oblasti očisty organizmu.

Detoxikácii pomáha aj šport, pravidelný pohyb. Nemusíte zrovna podávať výkony ako Peter Sagan, postačia aj pravidelné vychádzky pešo či na bicykli, plávanie, jednoducho čokoľvek čo vás baví. Pohyb naštartuje váš organizmus a každá detoxikácia prebieha oveľa účinnejšie ak  pohybu venujete nejaký čas každý deň.

Pokiaľ chcete svoj organizmus skutočne naštartovať a pomôcť mu s detoxikáciou, držte sa vyššie uvedených rád. V neposlednom rade vám môže pomôcť pravidelná detoxikácia podporená detoxikačným výrobkom, ktorý uľahčuje proces očisty organizmu svojim optimálnym zložením.

V našom sortimente nájdete mnohé detoxikačné produkty, vrátane chlorelly a zeleného jačmeňa, o ktorých sme napísali samostatný článok.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.