Ako vám pomôže psyllium pri chudnutí

Psyllium patrí medzi najlepšie zdroje rozpustnej vlákniny a u ľudí sa stal obľúbený aj ako doplnok stravy pri chudnutí. Druh vlákniny, ktorú psyllium obsahuje dokáže po zmiešaní s vodou výrazne zväčšiť svoj objem a vytvorí sa z nej gél, ktorý môže uľahčiť pohyby v črevách a pomôže vám cítiť sa viac zasýtený, takže môže znížiť potrebu po kalóriách a tým uľahčí aj chudnutie.

Nás tiež zaujímajú ďalšie mechanizmy psyllia, ktoré môžu uľahčiť proces chudnutia a preto sa v tomto článku bližšie pozrieme na potenciál psyllia pri snahe zhodiť prebytočný tuk.

 

Ako vám pomôže psyllium pri chudnutí – obsah článku

 

 

Ako vám môže pomôcť psyllium pri chudnutí

 

Psyllium podporuje chudnutie tým, že znižuje hladinu LDL cholesterolu, pomáha regulovať glykémiu, pomáha redukovať pocit hladu a neobsahuje takmer žiadne kalórie.

Medzi najviac zdokumentované dôkazy účinkov psyllia pri chudnutí patria nasledovné.

 

Znižuje hladinu LDL cholesterolu

 

Vysoká hladina cholesterolu LDL a triglyceridov je bežným stavom u ľudí s nadváhou a obezitou a zvyšuje riziko mnohých srdcovo cievnych ochorení. Takto vysoká hladina lipidov má tiež nepriaznivý efekt na inzulínovú citlivosť a to sa prejaví aj na ďalšom priberaní tuku.

Chudnutie teda nie je iba estetická záležitosť a so znížením percenta telesného tuku sa zlepší mnoho parametrov vrátane inzulínovej citlivosti, ktoré umožnia telu využiť kalórie omnoho efektívnejšie – tiež to môžme nazvať ako zrýchlenie metabolizmu.

Psyllium obsahuje viskóznu rozpustnú vlákninu, ktorá má potenciál pri redukcii “zlého” LDL cholesterolu, čím môže pomôcť zlepšiť mnohé procesy v organizme a pomôcť pri efektívnejšom chudnutí.

Na účinky psyllia sa vykonala už aj štúdia, pri ktorej sa podarilo u respondentov znížiť LDL cholesterol od 6 do 18%.

Hoci štúdia netrvala dlho, aj napriek tomu sa môže jednať o sľubný dôvod, prečo psyllium užívať.

 

Pomáha zasýtiť

 

Psyllium obsahuje vlákninu, ktorá expanduje až 25x a tým vytvorí pocit sýtosti. To sa následne prejaví nižšou chuťou do jedla, čo môže podporiť proces chudnutia. Tento názor bol potvrdený aj z roku 2016, ktorá sa zamerala práve na zníženie pocitu nadmerného hladu medzi jedlami.

Skupina, ktorá užívala psyllium pred raňajkami a obedom pociťovala menší hlad medzi jedlami než placebo skupina.

Dávky boli nastavené na 3,4, 6,8 a 10,2 g, pričom dávka 6,8 g mala na účastníkov najlepší efekt na dosiahnutie sýtosti a zníženie túžby jesť medzi raňajkami a obedom v porovnaní s placebom.

Psyllium môže teda pomôcť ľuďom, ktorí pociťujú neustály hlad alebo majú zvýšenú túžbu po jedle aj napriek tomu, že ich kalorický príjem je dostačujúci.

Pokiaľ vám teda ide o schudnutie nadbytočných kilogramov, obmedzenie kalorického príjmu je základom úspechu a môže vám v tom pomôcť práve psyllium.

 

Môže pomôcť optimalizovať glykémiu

 

Psyllium môže pomôcť diabetikom dosiahnuť lepšiu hladinu cukru v krvi a lepší index telesnej hmotnosti (BMI). Štúdia publikovaná v časopise Nutrition Journal zistila, že diabetici 2. typu mali po 8 týždňoch jedenia 10,5 g psyllia denne nižší index telesnej hmotnosti (BMI) v porovnaní s ľuďmi, ktorí psyllium nejedli.

Glykémia HbA1c diabetikom klesla z 8,5% na 7,5% a zlepšili sa tiež ostatné parametre ako napríklad hladina inzulínu a glykémia nalačno.

To, že sa vláknina diabetikom doporučuje nie je žiadnym tajomstvom. Vplyv vlákniny na zlepšenie priebehu liečby cukrovky 2. typu bol preskúmaný už niekoľkokrát a s pozitívnymi výsledkami na mnohé parametre vrátane hladiny cukru v krvi.

Hoci nie každý typ vlákniny je pre človeka rovnako užitočný, vláknina, ktorú psyllium obsahuje je práve tá, ktorá je pri chudnutí najviac užitočná.

 

Neobsahuje takmer žiadne kalórie

 

Medzi ďalšie výhody psyllia patrí, že obsahuje minimum kalórií. Hoci už zo samotného odporúčaného dávkovania psyllia plynie, že množstvo kalórií nebude veľké, je to jeden z benefitov, ktorý podporuje proces spaľovania tuku.

Psyllium teda môžete bez výčitiek zahrnúť do stravy aj vy.

Je potrebné tiež doplniť, že psyllium sa nepovažuje za jedlo, ale má doplniť predovšetkým rozpustnú vlákninu, z ktorej plynú pre organizmus mnohé benefity.

 

Psyllium – Vláknina, ktorá pomôže udržať kilá na uzde

 

Psyllium je skvelým zdrojom rozpustnej vlákniny, ktorá vás zasýti a podporí proces chudnutia. Neobsahuje takmer žiadne kalórie a preto je psyllium ideálny do redukčných diét. Medzi hlavné výhody psyllia patria:

 

  • Najkvalitnejší zdroj rozpustnej vlákniny
  • Neobsahuje takmer žiadne kalórie
  • Pomáha zasýtiť, čo môže v konečnom dôsledku podporiť chudnutie
  • Psyllium môže znížiť vysokú hladinu zlého cholesterolu
  • Je ideálny pre diabetikov na zlepšenie hladiny glykémie

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.