Ako vám pomôže nechtík lekársky pri hojení rán

Hojenie poranení je dlhodobejší proces, ktorý môže byť urýchlený alebo spomalený v závislosti od rôznych faktorov ako sú napríklad voľné radikály, mikroorganizmy a chronický zápal.

Tieto tri faktory výrazne vplývajú na priebeh hojenia rán a poranení rôzneho typu.

U prípravkov uľahčujúcich hojenie rán je dôležité, aby podporovali tvorbu kolagénu, zmiernili zápal a bolesť, minimalizovali tvorbu mikróbov a podporili tvorbu nového tkaniva.

Nechtík lekársky tieto podmienky spĺňa a preto patrí medzi často používané bylinky na urýchlenie hojenia poranení.

 

Ako vám pomôže nechtík lekársky pri hojení rán – obsah článku

 

 

Ako vám pomôže nechtík lekársky pri hojení rán

 

Nechtík lekársky podporuje hojenie rán nasledovnými spôsobmi:

 

Pôsobí proti zápalu

 

Náhla a krátkodobá zápalová reakcia v počiatočných štádiách poranenia je nevyhnutná pre rast a opravu tkaniva. Dlhodobý zápal však môže viesť k zhoršeniu hojenia a k bolestiam rany.

Protizápalové látky preto môžu zlepšiť hojenie rán a poskytnúť tak rýchlejšiu úľavu od bolesti.

Mnohé látky v nechtíku lekárskom, medzi ktoré patria napríklad, triterpenoidy, saponíny, flavonoidy a polysacharidy majú protizápalové účinky, ktoré sú dôležité pri chronických zápalových ochoreniach.

Nechtík lekársky môže byť teda užitočný na zlepšenie hojenia rôznych poranení pokožky, ktoré vykazujú dlhotrvajúce zápaly.

 

Pôsobí antioxidačne

 

Nadmerné množstvo voľných radikálov v organizme môže znamenať, že telo nebude schopné detoxikovať organizmus čo môže viesť k oxidačnému stresu a následnému poškodeniu tkaniva.

Tvorba voľných radikálov v okolí rany môžu preto zhoršiť jej hojenie prostredníctvom deštrukcie lipidov, proteínov, kolagénu, proteoglykánu a kyseliny hyalurónovej.

Nechtík lekársky vykazuje antioxidačnú aktivitu a môže preto pomôcť vyrovnať nerovnováhu medzi atioxidantmi a voľnými radikálmi.

Tento efekt by mohol pomôcť zachovať životaschopné tkanivo a uľahčiť hojenie rán.

 

Pôsobí proti mikróbom

 

Medzi ďalšie faktory, ktoré môžu oneskoriť hojenie rán patria mikroorganizmy, ktoré vo väčšom počte môžu taktiež zhoršiť zápal rany a tým sa môže hojenie rán oneskoriť. Zníženie počtu baktérií v okolí poranenia môže byť preto nevyhnutné na uľahčenie hojenia rán, ako aj na zníženie lokálneho zápalu a deštrukcie tkaniva.

Ideálne činidlo na uľahčenie hojenia rán by preto malo spĺňať všetky tri predpoklady a to protizápalové, antioxidačné a antibakteriálne.

Nechtík lekársky má všetky tri tieto vlastnosti a preto je pri liečbe poranení tak často používaný v tradičnej medicíne.

 

Revitalizuje tkanivo

 

Koncovým bodom hojenia rán je ich dokonalé zacelenie rany. Nechtík lekársky podporuje tvorbu kolagénu, nukleoproteínu, metabolizmu glykoproteínu, zlepšuje tvorbu krvných kapilár a celkovú cirkuláciu v okolí rany čo povedie k lepšej tvorbe nového tkaniva.

Nechtík lekársky poskytuje mnohé výhody a preto sa často pridáva aj do rôznych mastí na akútne a chronické poranenia pokožky najmä z dôvodu jeho protizápalového, antibakteriálneho a antioxidačného účinku.

Tieto procesy taktiež môžu urýchliť úľavu od bolesti, opuchu a celkového nepohodlia v okolí rany.

 

Nechtík lekársky – prírodná pomoc pri kožných problémoch a poraneniach

 

Nechtík lekársky je vďaka jeho hojivým účinkom často pridávaný do produktov určených na hojenie poranení. Nechtík lekársky je vhodný napríklad:

 

  • Vo forme masti pomáha pri hojení rán a rôznych dermatologických problémoch vrátane akné
  • Vo forme tinktúry je možné nechtík použiť pri zápale hrdla ako kloktadlo
  • Vo forme tinktúry je nechtík možné použiť pri zápaloch ďasien
  • Vo forme čaju je možné nechtík použiť na zmiernenie príznakov spôsobených zápalovým ochorením čriev
  • Nechtíkovú masť môžete použiť taktiež ako balzam v prípade popraskaných pier

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.