Psyllium – pomôže pri nadúvaní, zápche či hnačke

Psyllium – pomôže pri nadúvaní, zápche či hnačke

Možno ste sa už stretli a možno nie s pojmom psyllium. V rámci detoxikácie sme už na našej stránke o psylliu aj písali. V tomto článku si teda povieme niečo viac o tom čo je psyllium, na čo sa používa a pod.

Psyllium je 100% prírodná vo vode rozpustná vláknina ktorá sa vyrába mletím šupiek semien skorocelu indického. Produkt ako taký sa k nám dostáva najmä z Indie, kde ho už dva tisícročia používajú v tradičnej ajurvédskej medicíne ako prostriedok na hnačku či zápchu. Psyllium má jedno hlavné špecifikum ktoré z neho robí tak zaujímavú tému aj pre náš web. Tým špecifikom je vláknina.

 

Psyllium – pomôže pri nadúvaní, zápche či hnačke – obsah článku

 

 

Vláknina a zase vláknina

 

Základom psyllia je vo vode rozpustná vláknina ktorá po styku s vodou vytvára gélovú konzistenciu. Poviete si možno, že vlákninu predsa obsahuje aj ovos či jačmeň. Psyllium však obsahuje omnoho viac vlákniny než už spomenuté obilniny. Dôvodom na jeho užívanie však nieje fakt, že obsahuje viac vlákniny ale fakt, že v strave bežného konzumenta je vlákniny málo. Vláknina je všeobecne známa ako niečo, čo pomáha fungovať naším črevám. Priemerný konzument by mal denne prijať 25 gramov vlákniny. Skutočnosť je však niekde úplne inde. Náš denný príjem vlákniny sa nachádza približne v polovici odporúčanej dennej dávky.

Takto podhodnotený príjem vlákniny spôsobuje zápchy či hnačky a celkovo zle fungujúci črevný systém ktorý spôsobuje ďalšie zdravotné problémy.

 

Čo psyllium dokáže

 

 • zamedzí pocitu hladu – podporuje chudnutie
 • zlepší vyprázdňovanie,
 • dodáva potrebnú vlákninu
 • detoxikuje a čistí črevný systém
 • pomáha pri nadúvaní, zápche
 • slúži ako prevencia pred rakovinou hrubého čreva
 • odstráni kožné problémy ( tento bod súvisí s očistou čriev)
 • redukuje cholesterol – znižuje hladinu lipoproteínu (LDL)
 • znižuje kolísanie hladiny cukru v krvi (psillium je vhodné pre diabetikov)

 

Psyllium dokáže zväčšiť svoj objem 14 až 25 krát

 

Detoxikácia a psyllium

 

Hlavným bodom všetkých vyššie spomenutých účinkov psyllia na organizmus je detoxikácia organizmu. Tým že psyllium účinne napomáha správnemu fungovaniu črevného systému, stáva sa vynikajúcim prostriedkom pri detoxikácií. Všetky body ktoré sú v zozname uvedené – ako napríklad odstránenie kožných problémov, majú priamy súvis s očistou čriev. O očiste čriev sme si už napísali samostatný článok a psyllium je v ňom právom spomenuté a tiež odporúčané na takúto očistu. So zlým trávením a zlým fungovaním čriev je spojené množstvo zdravotných problémov ktoré možno na prvý pohľad nedávajú nijaký súvis.

Psyllium sa u nás stalo tak trochu populárnym hlavne vďaka ľuďom ktorí sa snažia schudnúť. V prvom bode nášho zoznamu je napísané, že psyllium podporuje chudnutie. Je tomu skutočne tak. Deje sa tak hlavne vďaka zlepšenému tráveniu a v neposlednom rade vďaka tomu svojej vlastnosti zväčšovania objemu a viazania vody na seba. Tým že psyllium „napučí“ dokáže po konzumácií zaplniť žalúdok a jedinec by mal teoreticky menej zjesť ostatnej potravy.

Ak vám psyllium pomôže schudnúť budem len rád, v prvom rade však budem rád ak si pomocou psyllia dokážete zlepšiť zdravotný stav a detoxikovať. Pokiaľ teda trpíte zápchou, hnačkami, nadúvaním a pod. psyllium určite odporúčam.

 

Dávkovanie a užívanie psyllia

 

Užívanie je pomerne veľmi jednoduché. Užíva sa 1 až 2 krát denne hodinu pred jedlom 1 polievková lyžica do 250ml vody alebo inej tekutiny (džús, mlieko a pod). Následne zapiť ďalšími 250 ml vody! Všimnite si ten výkričník vo vete pred touto. Pitný režim je v tomto prípade pri užívaní psyllia skutočne dôležitý.

Na úvod odporúčam však začať psyllium konzumovať v menších dávkach. Povedzme 1x denne čajovú lyžičku. Hlavným dôvodom je, že u vás môže nastať alergická reakcia. Je to síce zriedkavý jav, ale môže sa objaviť. Chuť psyllia a ani jeho vizuálna stránka nieje nejak zvlášť vábivá a aj preto si môžete trochu pomôcť a svoju „dávku“ si nasypať a zjesť napríklad s jogurtom. Vždy však nezabudnite vypiť dostatočné množstvo vody. Voda je základom pre správne fungovanie psyllia.

Ak necháte psyllium vo vode, vytvorí mäkký gél a zväčší svoj objem.

Psyllium môžete užívať aj dlhodobo avšak v začiatkoch užívania by ste mali príjem psyllia zredukovať na minimum aby ste zistili, či u vás nevzniká alergická reakcia a ako vás organizmus na psyllium reaguje. Nijakým spôsobom nieje návykové avšak s dávkovaním by ste to nemali preháňať, pretože vysoké dávky vlákniny vám môžu spôsobiť nadúvanie a kŕče.

 

Psyllium a jeho cena

 

Určite vás teraz zaujíma, koľko psyllium stojí. Poteším vás. Cena za drvené psyllium od nás je len 7.50 eur za 125 gramov.

Existuje aj tabletová forma ktorá stojí približne 8 eur za 90 tabliet ktoré vám vydržia pri odporúčanom priemernom dávkovaní 15 dní (3x denne 2 tablety). Je to síce o dosť drahšia forma psyllia, ale už som sa stretol s tým, že čisté drvené psyllium je niekomu odporné a preto uprednostňuje tablety.

Ďalšou možnosťou ako dodať telu potrebnú vlákninu je aj výrobok Forever Fiber. Tento výrbok obsahuje viac druhov vlákniny, nielen psyllium. Jedná sa o koncentrovanú vlákninu v prášku. Jeden sáčok s práškom má 5 gramov a v balení je ich 30. Forever Fiber je vhodný najmä pre športovcov. Jeho cena je na úrovni približne 20 Eur za balenie.

 

Séria článkov o psylliu

 

Pripravili sme si pre vás sériu článkov o psylliu, v ktorých rozoberáme detailnejšie jeho zloženie, účinky a mnohé ďalšie témy. Viac sa o psylliu dozviete v nasledujúcich článkoch:

 

 

Psyllium – Vláknina, ktorá pomôže udržať kilá na uzde

 

Psyllium je skvelým zdrojom rozpustnej vlákniny, ktorá vás zasýti a podporí proces chudnutia. Neobsahuje takmer žiadne kalórie a preto je psyllium ideálny do redukčných diét. Medzi hlavné výhody psyllia patria:

 

 • Najkvalitnejší zdroj rozpustnej vlákniny
 • Neobsahuje takmer žiadne kalórie
 • Pomáha zasýtiť, čo môže v konečnom dôsledku podporiť chudnutie
 • Psyllium môže znížiť vysokú hladinu zlého cholesterolu
 • Je ideálny pre diabetikov na zlepšenie hladiny glykémie

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.