Prečo detoxikovať?

Prečo detoxikovať?

Detoxikácia organizmu, ktorá pomáha naše telo prirodzene neutralizovať a zbaviť ho nežiaducich toxínov. Jedná sa o primárnu funkciu organizmu, ktorá neustále pracuje a pôsobí na všetky telesné funkcie. No pri dnešnom životnom štýle a nezdravých stravovacích návykoch, je táto funkcia z veľkej časti obmedzená.

Keď hovoríme detoxikácia organizmu, máme tým na mysli zlepšenie a optimalizáciu funkcie vlastných detoxikačných systémov nášho tela.

 

Prečo detoxikovať – obsah článku

 

 

Odkiaľ toxíny pochádzajú?

 

Už od mala je nám vštepovaná čistotnosť. Aby sme sa zbavili nečistôt, zvyškov jedla, alebo potenciálnych baktérií, tak si denne umývame ruky, čistíme zuby, sprchujeme sa. Toxické látky sú ale všade okolo nás. Sú súčasťou nášho každodenného života, a to ako vo vnútri tak aj navonok.

V jedle, ktoré jeme, vo vzduchu, ktorý dýchame, v kozmetike, ktorú používame, v budovách, v ktorých žijeme a pracujeme. Stres, emočné poruchy, úzkosť, negatívne emócie, to všetko vplýva na vytváranie škodlivých voľných radikálov. Vdychujeme ich, prehĺtame a absorbujeme aj prostredníctvom našej pokožky.

“Žiť tak, aby sa v nás nehromadili toxíny je prakticky nemožné!”

Ovplyvňujú aj našu štruktúru a funkciu buniek, a tým spôsobujú nespočetné množstvo zdravotných problémov. Môžu spôsobiť nielen fyzické, ale aj duševné problémy, vrátane chronickej únavy, bolesti hlavy, nespavosti.

Prečo je potrebná detoxikácia organizmu?

detoxikácia organizmu prečo detoxikovať 

 

 • Detoxikácia organizmu pomáha odstrániť nečistoty a toxické látky (konzervatny, umelé farbivá, pesticídy, herbicídy,…) z hrubého čreva a buniek.
 • Podporuje správne fungovanie tráviaceho systému.
 • Detoxikácia organizmu chráni bunky pred škodlivými účinkami voľných radikálov – ohrozený imunitný systém nepriaznivo ovplyvňuje produktivitu a kvalitu nášho života.
 • Priaznivo vplýva na hladinu energie a psychickej pohody.
 • Detoxikácia organizmu pomáha efektívnejšiemu vstrebávaniu živín, ktoré pomáhajú bojovať proti oxidačnému stresu, zodpovednému za predčasné starnutie.
 • Odstránenie toxínov pomáha uvoľniť prebytočný tuk, ktorý ovplyvňuje normálnu hladinu krvného tlaku a cukru.
 • Náš tráviaci, nervový a hormonálny systém spolupracujú v záujme dosiahnutia optimálneho zdravia – detoxikácia organizmu pomôže obnoviť prirodzenú rovnováhu v tele.

 

Ako zistím, že moje telo potrebuje detoxikačnú kúru?

 

 • Mám nedostatok energie – už po prebudení sa cítim unavený.
 • Trpím chronickými tráviacimi problémami.
 • Neustále bojujem s nadváhou.
 • Mám problémy so spánkom.
 • Neviem sa sústrediť.
 • Kiežby som mal čistejšiu a žiarivejšiu pleť.
 • Moje svaly a kĺby sú unavené.

 

Ak ste sa našli aspoň v jednom z vyššie uvedených bodov, neberte to na ľahkú váhu. Detoxikácia organizmu môže byť pre vás lístkom za zdravším a šťastnejším životom.

 

Ako telo detoxikuje?

 

Každá bunka v našom tele plní funkciu, ktorá uľahčí odstránenie škodlivín. Napriek tomu máme orgány, pre ktoré je táto funkcia primárnou činnosťou. Naše telo odstraňuje škodlivé látky cez obličky, pečeň, črevá, pľúca, lymfu alebo pokožku. Pri nadmernom zaťažení organizmu toxínmi, sa prirodzene bráni a izoluje vyšším množstvom hlienu a tuku, v ktorých sa tieto škodliviny prednostne zhromažďujú.

Pečeň 

Pokiaľ ide o detoxikáciu, pečeň je v tomto procese najdôležitejším orgánom. Čistí krv 24 hodín denne, 7 dní v týždni, 365 dní v roku – NONSTOP! Produkuje žlč, pomocou ktorej sa tuky premieňajú na látky rozpustné vo vode, pretože len v takejto podobe ich telo dokáže prirodzene vylúčiť – močom (obličky), potom (koža) alebo stolicou (črevá).

Lymfa 

Táto zložitá sieť ,,potrubí“ prenáša väčšinu odpadu (vírusov, baktérií, parazitov, prachových častíc, splodín metabolizmu) z medzibunkových priestorov do žilového systému, odkiaľ sa ďalej vylučuje cez črevá, pľúca a močový systém.

Koža 

Ako najväčší orgán je regulátorom teploty a vlhkosti. Toxíny sa eliminujú potom. Ak sa nahromadia, prejaví sa to rôznymi kožnými problémami.
Právom by sme tak mohli tvrdiť, že detoxikácia organizmu je jedným z kľúčov otvárajúcich dvere k vybudovaniu optimálneho zdravia. Aby sme naše telo chránili od nadbytočných toxínov, je dôležité vyhýbať sa umelým chemickým látkam (farbivám, arómam, sladidlám, konzervantom), liekom (hormónom, antibiotikám,…) a znečistenému prostrediu (silným chemikáliám, plynom, pesticídom, herbicídom…).

Je dôležité pochopiť, že nezávisle na tom, ako čisto sa stravujeme, ako pravidelne športujeme, aj tak žijeme vo svete plnom toxických látok.
Detoxikácia organizmu je jedna z najjednoduchších vecí, ktorú môžeme pre svoje telo urobiť. Zlepšíme si nielen celkové zdravie, ale aj kondíciu. Naučte sa počúvať svoje telo, zbavte ho nahromadených toxických látok a pripravte sa čeliť novým výzvam!

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.