Palina

Palina

Palina pravá, obyčajná, dračia…

 

Asi niet takej byliny čo by mala tak hlboké historické zázemie ako práve Palina. Palina patrila medzi najvýznamnejšie rastliny starovekého lekárstva. Ale nielen to. Palina sa používala aj ako rituálna bylina a to u množstva starých kultúr.

 

Palina – obsah článku

 

 

Trošku magický a historický úvod

 

V okultizme sa spája s bohyňou Venušou alebo Friggou a s elementom Vzduch. Tak v Ázií ako aj v Európe sa používala pri magických účeloch. Starí Germáni či Kelti ju používali ako kadidlo a vyháňali ním démonov. Palina sa spájala s bohom hromu Thorom. Palina sa tiež používala pri pálení mŕtvych keď sa na hranicu položil zväzok paliny aby odohnal diabla a zlých duchov.

Palina sa považovala za bosorácku bylinu a boli jej často pripisované aj nereálne schopnosti. Zaujímavosťou je, že palinu proti zlým duchom či démonom používali viaceré staré kultúry. V Indii bola zasvätená bohovi Šivovi a tiež sa používala tak ako v Európe proti démonom či zlým duchom.

palina pravá ilustračný obrázok

 

Palina a jej pestovanie

 

Palina je všeobecne rozšírená bylina. Existuje približne 300 druhov paliny, no najznámejšími sú palina pravá, palina obyčajná, palina dračia, palina ročná. Jedná sa o trvalú liečivú bylinu so strieborno sivými listami a malými žltými kvetmi, ktorá dorastá do výšky až jedného metra, má rada svetlo a teplo a je suchomilná. Palina rastie aj voľne na skalnatých stráňach, rumoviskách, pri cestách a pod. Dá sa však aj pestovať a to takmer na celom Slovensku no skôr jej budú vyhovovať podmienky na juhu ako severe našej krajiny.

Pôda pre palinu by mala byť bohatá na vápnik a dusík. Nevyhovujú jej mokré a kyslé pôdy. Kvitne od júna, júla do septembra. Rozmnožuje sa výsevom. Najlepšie v marci až apríli do pareniska, alebo po mrazoch aj priamym výsevom. Na jeseň môžete palinu rozmnožovať aj delením trsov alebo odrezkami z koreňov.

Niektoré ľudové názvy : absint, biely palín, bylica, nehrast, palín, peklínek, pelín, pelinek, peluňka, polín, polínek, políněk, peluň, pelunča, pelynek, pelynka, polynka, polynka pravá, polynky, polynok, polyňok, veľký strieborník, záhradná černobyľa.

Palina – účinné látky : Silica (esenciálny olej, antiseptický účinok), organické kyseliny (kávová na kožné problémy, galová ako antioxidant), triesloviny (antioxidant, antibakteriálne), obsahuje tiež éterický olej (terpénalkoholy tujol, tujón, azulénogénne), glykozidné horčiny absintín a anabsintín, živicu, flavonoid artemizetín a iné látky.

 

Zber

 palina vňať

Na zber sa používajú mladé lístky a mladé vrchné časti (vrcholky) bylín, ktoré sa potom sušia. Tieto časti nesmú byť už zdrevnatené. Z byliny teda môžete odstrihnúť alebo odrezať hornú časť dlhú asi 25 cm. Hrúbka stonky by nemala presiahnuť 5 mm. Tiež sa zbierajú aj mladé spodné lístky ešte pred kvitnutím.

Z paliny pravej a obyčajnej sa však používa hlavne vňať ktorá obsahuje horčiny a triesloviny. Suší sa pri teplotách do 35 °C a dosť dlho schne, preto môžete hrubšie stonky pozdĺžne rozrezať. Zbierať môžete aj koreň ktorý sa vykope na jar či jeseň. Suší sa potom bežným spôsobom, no my vám odporúčame zamerať sa na zber vňate.

 

Ktorá palina a načo

 

Ako ste už čítali vyššie palina nieje len jedna. Je veľa druhov paliny. U nás sa najviac vyskytuje palina obyčajná (voľne v prírode). Jej účinky sú o niečo slabšie než účinky paliny pravej. Preto sa dá povedať, že ak chcete použiť palinu na liečenie mali by ste si zadovážiť palinu pravú. Ostatné druhy palín sa používajú tiež ako korenie na dochutenie pokrmov.

Napríklad palina dračia má štipľavo korenistú chuť a používa sa často na dochutenie polievok, plniek, šalátov, omáčok či do bylinkového masla. Palina obyčajná sa zase často používa pri príprave hovädzieho, bara­nieho a hydinového mäsa a pri aromatizovaní tuku. Pre svoju silu sa palina pravá používala aj na výrobu známeho nápoja Absint ktorý sa stal módnou drogou ktorej holdovali aj van Gogh či Oscar Wilde.

 

 

Všeobecné účinky paliny

 palina

 • podpora imunity

 • zmierňuje horúčku a tlmí bolesť

 • antibakteriálne, antivírusové účinky

 • protirakovinové účinky

 • podporuje trávenie

 • používa sa tiež pri Crohnovej chorobe

 • upokojuje žalúdok, zlepšuje funkcie pečene pri žltačne

 • zlepšuje funkciu žlčníka, tvorbu žlče

 • odstraňuje nadúvanie, plynnatosť

 • čistí hrubé črevo od parazitov

 • pôsobí na vylučovanie žalúdočných kyselín

 • je močopudná

 • pôsobí proti bolestiam hlavy

 • uvoľňuje menštruačné bolesti

To sú hlavné pozitívne účinky ktoré má palina. Palinu teda môžete veselo použiť hlavne pri problémoch so žalúdkom, trávením či nedostatku tráviacich štiav – tzv achýlia. Na zlepšenie trávenia sa pridáva do jedál ako korenina (estragón). Palina zvyšuje produkciu sekrétov v žalúdku a čreve ako aj tvorbu žlče preto sa používa hlavne na takéto poruchy. V ľudovom liečiteľstve sa odporúča i ako prostriedok proti črevným parazitom. Olej z paliny má repelentný účinok a po nanesení na pokožku odháňa komáre. Sušenú vňať z paliny môžete použiť podobne ako levanduľu, účinná proti bytovým moliam takže ju môžete s kľudom zavesiť do skrine kde sa objavili mole.

 

Čaj – použitie

 palina čaj

Čaj pripravíte z 1,5 gramu vňate na pohár vriacej vody. Necháte 10 minút lúhovať, následne scedíte a pijete. Čaj pijete maximálne 3 krát denne. Dávka nesmie presiahnuť 5 gramov sušenej vňate. Jedna čajová lyžička je cca 1,5 gramu. Chuť čaju z paliny je vyslovene silne horká. Často majú ľudia problém vypiť tento čaj ale z vlastných skúsenosti môžem povedať že to nieje taká tragédia a na chuť čaju sa dá zvyknúť.

 

 

 

 

 

 

Palina ako tinktúra

 

Príprava spočíva v tom, že 20 gramov vňate zalejete 100ml 70% alkoholu necháte macerovať dva týždne. Následne sa užíva 20 až 40 kvapiek 3 až 5 krát denne. Na výrobu tinktúry sa môže použiť aj koreň. Ak sa potrebujete zbaviť parazitov či herpesu a podobných neduhov, môžete vyskúšať tinktúru Clarkia ktorá tiež obsahuje extrakt z paliny. O tinktúre sme písali v samostatnom článku.

 

Korenie z paliny

 

Palina sa používa tiež ako korenie do jedál. Tu sa hlavne používa palina dračia (estragón) ktorá sa jemne melie a následne používa ako korenie do pokrmov. Používajú sa však tiež čerstvé lístky. Vyznačuje sa sladko horkastou , štipľavou chuťou a korenistou vôňou, pripomína trochu sladké drievko. Palina ako korenie sa používa hlavne vo francúzskej kuchyni. U nás sa s jej použitím stretávam málo čo je škoda. Pri príprave jedál kde použijete palinu dračiu čiže estragón majte na pamäti že estragón sa nesmie variť.

 

Bylinný likér

 palina pravá likér

Potrebujeme:

1 g palina pravá – vňať, 2 g zemežlč (hlístnik) – vňať, 4 g medovka lekárska – vňať, 4 g mäta pieporná – vňať, 2 g puškvorec – koreň, 4 g archangelika lekárska – koreň, 1 kávová lyžička rasce, 1/2 kávová lyžička klinčekov, 2 – 3 cm celej škorice, 1 vanilínový cukor, 350 gramov kryštálového cukru.

 

Postup:

Navážené byliny a prísady nasypeme do 4 litrového pohára. Zalejeme 2 litrami 40-50% alkoholu (lieh, vodka, kalvádos). Vylúhujeme minimálne týždeň dva. Potom zmes precedíme cez husté sitko alebo gázu. Následne necháme likér „odpočívať“ kým sa nevyčistí. Kaly sa usadia na spodku a následne likér stiahneme do fliaš.

 

Dôležité informácie

 

Palina obsahuje thujón, ktorý je toxický (čaj ho obsahuje minimum)! Dlhodobejšie užívanie spôsobuje absintinizmus čo sa prejavuje ako pocit opilosti. Neprimerane vysoké dávky môžu spôsobiť kŕče, dávenie, hnačky a omámenosť a aj preto dbajte striktne na dodržiavaní dávkovania! Palina nieje vhodná pre tehotné ženy, môže vyvolať potrat. Nieje tiež vhodná pre epileptikov. Palinu neužívajte ak trpíte na žalúdočné vredy či gastritídu. Palina je silný alergén. Alergia z paliny môže byť spôsobená jej užitím a preto ak neviete či ste na palinu alergický používajte ju opatrne.

Palinu môžete užívať maximálne 2 týždne a následne ju nesmiete používať aspoň mesiac. Neužíva sa dlhodobo pre už vyššie spomenuté účinky.

 

Séria článkov o paline ročnej

 

Pripravili sme si pre vás sériu článkov o paline ročnej, v ktorých rozoberáme detailnejšie jeho zloženie, účinky a mnohé ďalšie témy. Viac sa o paline ročnej dozviete v nasledujúcich článkoch:

 

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.