Nadváha a obezita

Čo sú obezita a nadváha

 

Nadváha a obezita sú charakteristické nadmerným množstvom telesného tuku. Hoci existujú výnimky, ako napríklad v prípade kulturistiky, pri ktorej majú športovci taktiež nadváhu, ale vo forme svalovej hmoty, vo väčšine prípadoch je nadváha u ľudí spôsobená vysokým percentom telesného tuku.

Získanie nadváhy sa neudeje zo dňa na deň. Trvá mnoho mesiacov a aj rokov, pokým sa percento tuku zvýši natoľko, že je človek viditeľne obézny.

Existuje aj výpočet, ktorý môže človeku poskytnúť hrubú predstavu o jeho telesnej váhe. Jedná sa o index telesnej hmotnosti (BMI), ktorý je však podľa môjho názoru zavádzajúci, pretože dôležitá je stavba tela resp. pomer tuku a svalovej hmoty a nie samotnej váhy a výšky.

 

Nadváha a obezita – obsah článku

 

 

Príčiny obezity a nadváhy

 

Väčšinou je možné príčinu nadváhy povedať 3 slovami – dlhodobý kalorický prebytok.

Priberanie a chudnutie je iba otázkou toho, koľko energie jete a koľko v skutočnosti potrebujete.

Niekedy to však nie je také priamočiare. Existujú rôzne poruchy metabolizmu a iné príčiny, ktoré môžu “uľahčiť” priberanie tuku.

Medzi hlavné príčiny teda patria:

  • Strava – Dlhodobé prejedanie sa môže spôsobiť, že organizmus nebude stíhať minúť energiu, ktorá je prijatá stravou a uloží si ju do tukových zásob.
  • Málo pohybu – Čím menej pohybu človek má, tým jeho organizmus minie menej energie prijatej stravou a tým je pravdepodobnejšie, že sa budú kalórie ukladať do tuku.
  • Genetika – Deti obéznych rodičov majú väčšie riziko, že budú mať nadváhu. Tým sa však netreba zastrašiť. Pravdou je, že mnohí ľudia, ktorí majú predispozíciu byť obézni nie sú vďaka tomu, že majú adekvátnu stravu a pohyb. Opačne to platí taktiež. Ľudia, ktorí nemajú predispozíciu byť obézni, často sú kvôli zlej strave a nedostatku pohybu.
  • Inzulínová rezistencia – Inzulínová rezistencia môže spôsobiť zvýšenú hladinu inzulínu, čo môže viesť k ukladaniu energie zo stravy do tukových buniek namiesto toho, aby bola energia využitá orgánmi, prácou atď.
  • Porucha štítnej žľazy – Hormóny, ktoré sú vylučované štítnou žľazou sú dôležité pri regulácii energie a na správnu funkciu metabolizmu. Pokiaľ štítna žľaza neprodukuje dostatok týchto hormónov, môže to mať za následok priberanie na váhe.
  • Závislosť – Mnoho potravín v dnešnej dobe môžu podľa štúdie stimulovať vylučovanie dopamínu, vďaka ktorému človek pocíti veľký pôžitok z daného jedla. Takto môže u človeka vzniknúť určitá závislosť na jedle, ktorá sa dá ťažko ovládať.
  • Leptínová rezistencia – leptín je hlavný hormón, ktorý reguluje pocit nasýtenia. Vylučuje sa tukovými bunkami a u mnohých obéznych ľudí je narušená signalizácia týmto hormónom do mozgu, takže hladina leptínu môže byť vysoká, čo by malo obmedziť chuť do jedla, ale mozog o tom nemusí dostať signál a chuť na jedlo sa z toho dôvodu nezníži.
  • Rastový hormón – Rastový hormón má veľký vplyv na správnu funkciu metabolizmu, rast svalovej hmoty a spaľovanie tuku. Hladina rastového hormónu je u ľudí s nadváhou vo všeobecnosti nízka a tento deficit má negatívny vplyv na metabolizmus tukov. Cvičením a úpravou stravy je však možné hladinu rastového hormónu v mnohých prípadoch vrátiť späť do pôvodného stavu a tým aj znížiť riziko opätovnej obezity.

 

Aké riziká plynú z obezity a nadváhy

 

Nadváha je častou témou v mnohých médiách a negatívne ovplyvňuje mnoho procesov v organizme.

Riziká by sme mohli rozdeliť na tie, ktoré sú spojené s fyzickým stavom organizmu a na tie, ktoré môžu zasiahnuť do ľudskej psychiky.

 

Fyziologický vplyv nadváhy

 

Z fyziologického hľadiska môže obezita najčastejšie viesť ku vzniku nasledovných ochorení:

  • Cukrovka 2. typu
  • Srdcovo cievne ochorenia
  • Ochorenia kĺbov
  • Niektoré typy rakoviny
  • Ochorenie žlčníka
  • Dna
  • Vysoký krvný tlak
  • Stukovatenie (steatóza) pečene a pankreasu
  • Problémy s dýchaním počas spánku
  • Ochorenie obličiek

 

Psychologický vplyv nadváhy

 

Väčšinou sa v odborných médiách spájajú s nadváhou iba ochorenia a problémy, ktoré ovplyvňujú fyziologickú stránku človeka, no nesmieme zabúdať aj na to, že vysoké percento tuku môže negatívne ovplyvniť človeka aj po mentálnej stránke a tým pádom môžu mať tieto psychologické zmeny negatívny dopad aj na sociálny život človeka.

Nespokojnosť so svojim vzhľadom môže mnohým ľuďom znižovať sebavedomie a môžu pociťovať úzkosť medzi ostatnými ľuďmi. U obézneho človeka sa tiež môžu prejaviť depresie a celková demotivácia.

V dnešnej dobe už neplatí, že iba ženy si dávajú záležať na svojom vzhľade. Mnohí muži sa taktiež snažia, či už prostredníctvom športu, stravy, módy alebo iných prostriedkov vyzerať čo najlepšie.

Pokiaľ má teda človek nadváhu a jeho predstavy o štíhlom alebo dokonca svalnatom tele sa nezhodujú so skutočnosťou, môže to viesť k psychickým poruchám, ktoré negatívne vplývajú na rôzne oblasti života.

V prípade teda, že máte nadváhu, ktorá má na vašu psychiku negatívny dopad, je veľmi dôležité, aby ste nepodľahli neobjektívnym tvrdeniam (napríklad od blízkych), ktoré majú za úlohu psychicky “obmäkčiť” váš súčasný stav.

Najdôležitejšie je, aby ste sa vy cítili skvele. Pokiaľ vám v tom nadváha bráni, je nevyhnutné spáliť nadbytočné kilogramy.

 

Ako proti obezite a nadváhe bojovať

 

Strava

 

Strava patrí medzi hlavné príčiny vzniku nadváhy. Dlhodobý kalorický prebytok spôsobí, že organizmus nestíha míňať energiu zo stravy a preto si ju ukladá (väčšinou) vo forme tukového tkaniva.

Okrem kalórií na chudnutie vplýva taktiež zloženie stravy.

Kalórie rozhodujú o tom, či chudnete alebo priberáte.

Zloženie stravy rozhoduje o tom, čo chudnete alebo priberáte.

Toto je veľmi dôležité si uvedomiť, pretože spojenie obidvoch pravidiel bude mať na chudnutie vždy najlepší efekt.

Ako si vybrať tie správne potraviny na chudnutie?

Na začiatku chudnutia je lepšie začať meniť svoje stravovacie návyky postupne a preto vám dám niekoľko začiatočníckych rád, ktoré sú podľa mňa ľahko aplikovateľné do praxe.

Strava sa prevažne skladá z bielkovín, tukov a sacharidov. Existuje viac typov týchto makronutrientov, ktoré sa odlišujú kvalitou resp. vhodnosťou pri chudnutí.

Na začiatok si stačí zapamätať niekoľko jednoduchých zásad pri výbere potravín:

  1. Bielkoviny (proteíny) – Sú dôležitou súčasťou chudnutia. Pomáhajú zasýtiť organizmus a obmedziť strátu svalovej hmoty pri chudnutí. Vyberajte si preto potraviny, ktoré obsahujú vyššie množstvo bielkovín (príklad: kuracia prsia obsahujú viac bielkovín a menej tuku ako kuracie stehná a preto sú pri chudnutí lepšie.)
  1. Tuky – Jednoduché pravidlo znie: Jedzte menej tuku, ktorý má tendenciu stuhnúť pri izbovej teplote. Väčšinu tuku by ste preto mali prijímať z rastlinných zdrojov, ktoré väčšinou obsahujú menej nasýtených mastných kyselín.
  1. Sacharidy – Sacharidov alebo cukrov je taktiež viac druhov. Pre jednoduchý začiatok si vyberajte potraviny, ktoré majú na etikete v zložení malý (alebo žiadny) obsah cukru. Väčšinou je v zložení napísané “sacharidy x gramov, z toho cukry y gramov”. Pri chudnutí je všeobecne výhodnejšie zameriavať sa na sacharidy, ktoré sa do tela uvoľňujú po dlhšiu dobu a nemajú teda taký dopad na náhle zvýšenie inzulínu.

Do sacharidov taktiež patrí vláknina, ktorá však plní odlišnú úlohu a má aj odlišnú štruktúru a preto sa na etikete píše zvlášť.

Vláknina je taktiež dôležitou súčasťou zdravej stravy a môže vám uľahčiť proces chudnutia tým, že spomaľuje absorpciu cukrov, pomáha zasýtiť, znižuje zlý cholesterol a neobsahuje takmer žiadne kalórie.

Preto by ste sa mali zamerať aj na potraviny, ktoré obsahujú vlákninu.

 

Cvičenie

 

Do cvičenia patrí vo všeobecnosti akýkoľvek druh aktívneho pohybu, to znamená, že nejde iba o cvičenie s činkami vo fitness centre, aj keď sa jedná o veľmi efektívny spôsob formovania postavy.

So spaľovaním tuku vám aktívny pohyb (aspoň 30 minút) pomôže hneď niekoľkými spôsobmi:

  • Zvýšite spotrebu kalórií, ktoré vám pomôžu vytvoriť kalorický deficit potrebný pre spaľovanie tuku
  • V prípade záťažového športu dochádza k posilňovaniu svalstva a tým sa zníži riziko straty svalovej hmoty počas chudnutia. Tento efekt pomôže udržať rýchlosť metabolizmu, čo bude mať pozitívny vplyv aj na spaľovanie kalórií.
  • Cvičenie pomáha stimulovať hormóny, ktoré pomáhajú pri spaľovaní tuku.

Niektoré hormóny sú však stimulované iba ťažkým cvičením, ale aj tak je všeobecne pohyb skvelý spôsob, ako zefektívniť proces spaľovania tuku.

 

Bylinky a doplnky na podporu chudnutia

 

Mnoho doplnkov výživy a bylín podporujú spaľovanie tuku rôznymi mechanizmami.

Jedná sa napríklad o vplyv na:

 

  • Vyvolanie pocitu sýtosti
  • Zrýchlenie metabolizmu
  • Zníženie absorpcie tuku
  • Blokovanie syntézy tuku
  • Zníženie vysokej glykémie
  • Zníženie hladiny LDL cholesterolu

 

Okrem toho, že bylinky a doplnky výživy môžete využiť na dochutenie jedál či len spraviť si šálku čaju, niektoré poskytujú taktiež benefity, ktoré môžu urýchliť vašu cestu za štíhlou postavou.

Berte však na vedomie, že v prvom rade je pri chudnutí dôležité, aby ste spálili viac kalórií než príjmete a aby vaša strava neobsahovala veľké množstvo nekvalitných sacharidov a tukov.

Pokiaľ bude vaša strava prispôsobená pre účely spaľovania tuku, potom môžete z doplnkov a byliniek na podporu chudnutia vyťažiť omnoho viac.

Viac o spôsoboch, ako vám bylinky a doplnky môžu pomôcť pri chudnutí sa postupne dočítate na našom webe.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.