Malária, parazitné ochorenia a ako vám s nimi Palina môže pomôcť

Ľudská rasa sa stretáva s parazitickými ochoreniami počas celej svojej existencie. Každý z nás je napadnutý rôznymi druhmi parazitov, ktorým sa darí unikať pomocou špecifických povrchových proteínov pred našim imunitným systémom.

Problém nastáva pri postupnom rozmnožovaní parazita, počas ktorého ničí bunky ľudského tela a pôsobí deštruktívne na naše vnútorné orgány. Jedným, ale rozhodne nie jediným prípadom, je malária, s ktorej zničením má náš organizmus značné problémy.

 

Malária, parazitné ochorenia a ako vám s nimi Palina môže pomôcť – obsah článku

 

 

Stručne o malárii

 

Malária je ochorenie najčastejšie sa vyskytujúce v rozvojových krajinách. Jej pôvodcami sú 4 rôzne druhy prvokov rodu Plasmodium, ktoré spôsobujú tri rôzne formy malárie líšiace sa svojim priebehom a tiež percentom úmrtnosti a skupinou, ktorú napádajú.

Prvoky Plasmodium sú prenášané komármi rodu Anopheles, v ktorom prebieha ich pohlavný cyklus, kým v človeku alebo u iných teplokrvných zvierat prebieha cyklus nepohlavný. Počas nepohlavného cyklu dochádza k napadnutiu hepatocytov – pečeňových buniek a celkovému rozkladaniu pečeňového tkaniva.

Prvok sa postupne v ľudskom organizme mení a vyvíja. Imunitný systém je schopný s prvokmi účinne bojovať, avšak Plasmodium neustále mení svoj povrchový plášť, ktorý je imunitným systémom rozoznávaný. Prvými príznakmi malárie sú únava a horúčka, ktoré sa neustále stupňujú a sú striedané s obdobiami relatívneho pokoja.

 

Výskyt a liečba malárie

 

Kedysi bola malária výsadou tropických krajín, ale s rastúcou teplotou podnebia sú prvé prípady ochorenia zaznamenané aj v našich zemepisných podmienkach.

Hoci sa snažíme nájsť cesty, ako toto ochorenie liečiť a pomocou nových poznatkov dospieť aj k riešeniu iných parazitických ochorení, stále nemáme jasnú cestu, ktorou sa môžeme vydať.

Jedným z riešení, ktorého výskum prebieha a priniesol už aj prvé pozitívne výsledky, je použitie rastliny paliny ročnej, ktorá bola známa už v čínskej medicíne ako účinný prípravok na liečenie horúčky.

 

Palina ročná proti malárii a ďalším parazitickým ochoreniam

 

Posledný výskum ukázal, že palina ročná je výnimočne účinná pri parazitických ochoreniach, so sústredením na liečbu malárie.

Výskum malárie s použitím listov paliny bol realizovaný na laboratórnych myšiach. Z paliny sa aktívna látka artemisinín získavala výluhom jej sušených listov a následne bola kombinovaná s liekmi, ktoré sa už na liečbu malárie používajú, avšak veľkým negatívom liekov je výskyt vedľajších účinkov.

Aktívna látka, artemisinín,  bola schopná znižovať vedľajšie účinky liekov na predpis a tak zefektívňovať liečbu antimalarikami.

Odhaduje sa, že výborné výsledky paliny ročnej nemusia fungovať len pri malárii, ale účinné môžu byť aj pri ostatných ochoreniach s parazitickými prvokmi, s ktorých rozoznaním má imunitný systém problém.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.