Makový olej

Makový olej

Mak bol kedysi bežne pestovanou plodinou našich predkov. V súčasnej dobe je démonizovaný podobne ako konope siate. A je to opäť neprávom. Pestovanie maku je v niektorých krajinách dokonca zakázané. V našej krajine boli zákonodarcovia o niečo štedrejší a pestovať môžete maximálne 10 metrov štvorcových tejto plodiny.

Úplné zakázanie pestovania maku by nebolo dobrým krokom, kedže naša kultúra je s touto plodinou veľmi spätá a mak má u nás veľkú tradíciu. Naši predkovia považovali mak za symbol bohatstva a hojnosti. Bol a je tradičnou súčasťou našich Vianoc ale nielen to.

Už naši predkovia vedeli o jeho účinkoch a vlastnostiach. Mak je bohatým zdrojom vápnika. Obsahuje ho 12 krát viac ako kravské mlieko. Okrem toho je mak zdrojom vitamínov, minerálov, nenasýtených mastných kyselín, sacharidov, bielkovín a tiež vlákniny. V nezanedbateľnom množstve sa v maku nachádza aj kyselinu linolová.

 

Makový olej – obsah článku

 

 

Účinky maku na organizmus

 

makový olej 250 ml skúsenosti
 • preventívny prostriedok proti osteoporóze
 • výrazne zlepšuje stav pokožky (pomáha pri lupienke a ekzémoch)
 • zlepšuje stav nechtov, vlasov
 • podporuje tvorbu krvi, bojuje proti anémií
 • pomáha pri angíne
 • odporúča sa ženám v menopauze
 • užívajte ho pri vysokom cholesterole
 • uvoľňuje svalové kŕče
 • pomáha pri reumatických ochoreniach
 • pomáha pri bolestiach hlavy (migréne)
 • odporúča sa užívať pri strese, psychickej a fyzickej námahe

 

 

 

Makový olej

 

Ak sa obávate konzumácie makového oleja z dôvodu že by mohol obsahovať ópium tak vás poteším. Makový olej žiadne ópium neobsahuje. Na výrobu makového oleja sa používa zrelé semeno ktoré ópium neobsahuje. Makový olej je lisovaný za studena a svojimi vlastnosťami pripomína ľanový či konopný olej. Na rozdiel od ľanového či konopného je o niečo menej mastný a svetlejší.

Ak trpíte napríklad kožnými problémami, makový olej určite vyskúšajte. Dokáže napraviť pokožku poškodenú ekzémami a zápalmi. Zlepšuje tiež suchú a praskajúcu pleť. Aj to je dôvod prečo býva makový olej častou súčasťou rôznych pleťových krémov či balzamov.

 

Ako používať makový olej

 

Makový olej má celkom príjemnú chuť, pekne vonia a preto je vhodný na prípravu pokrmov. Odporúčam ho používať skôr studenej ako teplej kuchyni. Takže príprava šalátov, dezertov a pod. Môžete ho použiť aj pri príprave polievok, omáčok alebo napríklad pri príprave makovej štrúdle. Pri zohrievaní sa však časť jeho prospešných látok ničí.

Makový olej je tiež vhodný na vonkajšie použitie – môžete s ním potierať pokožku a pod.

makový olej v tehotenstve

 

Prvé užitie makového oleja

 

Pri prvom užití makového oleja by ste mali byť trochu opatrný. Býva to síce výnimkou, ale môže sa u niektorých jedincov prejaviť alergia. Aj preto je nutné aby ste najskôr vyskúšali makový olej natrieť na predlakie. Pozorujte či sa neprejaví alergická reakcia. Pri vnútornom užití tiež začínajte s užitím malej lyžičky a až postupne prejdite na bežné dávkovanie.

 

Dávkovanie

 

Migréna – 3x denne pred jedlom jednu čajovú lyžičku oleja rozpustiť v ústach a prehltnúť. Pri migréne môžete potierať čelo, spánky a zátylok.

Neuropatia – 2 x denne, ráno a večer 1 čajová lyžička makového oleja. Na obed 1 polievková lyžica niekoľko minút pred jedlom.

Chronická únava – 3x denne pred jedlom jednu čajovú lyžičku oleja rozpustiť v ústach a prehltnúť.

Reumatické ochorenia – 3 x denne pred jedlom. Miesta potierať olejom.

 

Makový olej v tehotenstve

 

Makový olej je vhodný aj pre tehotné či dojčiace ženy. Ako bolo už vyššie písané. Makový olej neobsahuje ópium. Dbajte však na kvalitu oleja. Olej by mal byť za stude lisovaný v čo najvyššej kvalite.

 

Skladovanie

 

Makový olej patrí do chladu a tmy. Preto ho skladujte v chladničke. Po otvorení fľašky začína postupná oxidácia oleja a preto by ste ho mali skonzumovať do 3 mesiacov. Po tomto čase už môže byť olej zhorknutý.

 

Aká je cena?

 

Cena za makový olej je približne 8 EUR a viac za 250 ml. Vyberajte si len kvalitné 100% -tné oleje lisované za studena. Zaujímavosťou tiež môžu byť kapsule s makovým olejom. Obsahujú makový olej a prírodnú želatínu. 30 kapsúl stojí približne 10 Eur. V jednej kapsule je 400 mg. Ja osobne odporúčam makový olej v klasických fľaštičkách. Pre niekoho komu vyhovuje forma tabliet či kapsúl môže byť vhodný aj olej v kapsulách.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.