Detoxikácia obličiek

Detoxikácia obličiek

Ďalším orgánom tak isto dôležitým v celom procese detoxikácie sú obličky. Detoxikácia obličiek patrí k základným pilierom detoxikácie organizmu. Obličky sú párový orgán a starajú sa o export škodlivých látok von z tela. Ak dôjde k oslabeniu obličiek, v organizme sa hromadia toxické látky, dochádza k hypertenzii, v členkoch a pľúcach sa hromadia tekutiny a rastie riziko srdcového infarktu. Objavuje sa chudokrvnosť – anémia. Obličky sú filter, ktorý rozpozná a odstráni odpadové látky ktoré vznikajú pri bežnej látkovej výmene a metabolizme bielkovín prijatých potravou.

Zásady prevencie sú rovnaké ako sme písali pri detoxikácii pečene. A to je hlavne vyvážená zdravá strava s množstvom zeleniny a ovocia, zníženie spotreby mäsa, obmedzenie solenia (pozor obmedzenie neznamená úplne vynechanie solenia!), zvýšený pitný režim. Detoxikácia obličiek si obzvlášť vyžaduje dôsledný pitný režim pretože je dôležitý pre vylučovanie toxických látok z tela. Detoxikácia obličiek ale aj ostatných orgánov si vždy vyžaduje zvýšiť pitný režim.

Obličky tak ako aj pečeň sú úzko prepojené na ostatné orgány a časti tela. Detoxikácia obličiek zlepší stav kĺbov, obzvlášť kolien. Obličky majú na kosti a kĺby priamy dosah. Osteoporóza je dôsledkom oslabených obličiek. Obličky majú tiež vplyv na vypadávanie vlasov. Možno sa vám to bude zdať ako hlúposť, no činnosť obličiek veľmi ovplyvňuje aj váš psychický stav. Najviac ublížite obličkám ak často pociťujete úzkosť.

 

Funkcie obličiek

 

 • Zaisťujú rovnováhu pH v krvi.
 • Vylučujú splodiny látkovej výmeny (soli)
 • Riadia objem tekutín
 • Odstraňujú odpadové látky ktoré vznikajú pri metabolizme bielkovín
 • Regulujú množstvo vody a minerálov v tele
 • Čiastočne sa podieľajú na tvorbe krvného tlaku
 • Riadia tvorbu červených krviniek tvorbu hormónu erytropoetín

 

Ako sa prejavia oslabené obličky

 

 • Vlhké dlane
 • Biele škvrny na nechtoch
 • Vznik vačkov pod očami
 • Opuchy tela a tváre
 • Suchá, šupinatá koža
 • Bolesti hlavy, nevoľnosť
 • Vysoký krvný tlak
 • Chudokrvnosť

Obličky potešíte ak im doprajete ovocie, zeleninu, dostatočný prísun čistej vody alebo zeleninových štiav (mrkva, zeler, petržlen) , a hodne pohybu. Z čajov môžete použiť na detoxikáciu hlavne pestrec mariánskyzázvorprasličku roľnú, vres, brezové lístie, zlatobyľ, špeciálny čaj Chanca Piedra prípadne v lekárni alebo bežne v potravinách dostanete kúpiť urologické čaje ktoré obsahujú kombináciu bylín, ktoré podporujú činnosť obličiek. Vhodný je aj zelený čaj. Pokiaľ máte problémy s obličkami (kamene piesok) vyhýbajte sa chladu ktorý prichádza hlavne od nôh.

 

 

Detoxikačná TABUĽKA

 

Tak isto si dajte pozor na nachladenie obličiek pri práci alebo športovom výkone. Obličky zaťažujú živočíšne bielkoviny, je to podobné ako pri detoxikácii pečene. Soľ síce dokáže stimulovať obličky, no jej nadmerné používanie spôsobuje obličkám problémy. Tak isto obličky reagujú na korenie s ktorým tiež treba narábať opatrne. Sladkosti, káva, cukor a tiež alkohol obličkám nepomôže.

Akákoľvek detoxikácia obličiek ani detoxikačná kúra by s konzumáciou takýchto pokrmov a nápojov nemala zmysel. Často stretávame ľudí s pieskom alebo kameňmi v obličkách. Niektorým pacientom sa aj po chirurgickom odstránení obličkových kameňov po čase vytvoria nové. Kamene v obličkách sú výsledkom neschopnosti organizmu vylučovať neorganický vápnik ktorý v tele vzniká v dôsledku nadmernej konzumácie rafinovaných výrobkov (pečivo, cukor, chipsy, hranolky a pod).

To sú veci na ktoré si musíte dávať pozor. Pravidelná detoxikácia obličiek a prevencia vám pomôže udržiavať vaše obličky v dobrej kondícii čím sa zlepší aj stav celého organizmu. Detoxikácia obličiek sa vykonáva väčšinou v jarnom období kedy sa organizmus intenzívnejšie zbavuje toxických látok. Detoxikácia by sa však mala zamerať na organizmus ako celok, nielen na jeden orgán. Preto sa odporúča kompletná detoxikačná kúra.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.