Účinky a účinné látky Repíka

Repík lekársky je všeobecne veľmi známou bylinkou a to vďaka jeho priaznivým účinkom na organizmus. Repík sa používa hlavne na rôzne tráviace problémy, ako sú hnačka, syndróm dráždivého čreva, bolesť hrdla, podráždený žalúdok a všetky ochorenia trávenia, ktoré majú zápalový pôvod.

Medzi hlavné zložky repíka patria flavonoidy a triesloviny, ktoré majú preukázateľne anti-zápalové a antioxidačné účinky.

Niektoré štúdie mu taktiež pripisujú adstringentné účinky a diuretické vlastnosti. Nás ale predovšetkým zaujali už vyššie spomenuté účinky proti zápalových ochoreniam, pretože ochorenia tráviaceho traktu často súvisia so zápalmi.

Dnes sa na aktívne zložky repíka a jeho účinky pozrieme detailnejšie.

 

Účinky a účinné látky Repíka – obsah článku

 

 

Účinky Repíka lekárskeho

 

Pre niektorých ľudí môže byť anti-zápalový a antioxidačný efekt moc všeobecne znejúci. Zápaly tráviaceho traktu môžu byť vyvolané rôznymi príčinami ako napríklad baktériami, toxínmi, žalúdočnými kyselinami alebo dokonca samotným imunitným systémom.

Zápaly môžu byť taktiež buď akútne alebo chronické a v prípade chronických môžu zápaly vyústiť do život ohrozujúcich ochorení.

Hoci sú zápaly vyvolané vyššie spomenutými príčinami, ich priebeh zhoršuje nadmerná produkcia oxidu dusnatého a reaktívnych foriem kyslíka(nazývané tiež ako voľné radikály).

Repík lekársky funguje ako inhibítor nadmernej produkcie oxidu dusnatého a reaktívnych foriem kyslíka, čím pomáha pri zápalových ochoreniach.

Medzi ďalšie účinky Repíka lekárskeho patria:

Hojenie rán – Z repíka si môžete spraviť čaj a naniesť ho na ranu keďže sa Repík lekársky  bežne používa na zníženie krvácania pri malých poraneniach vďaka tomu, že má adstringentné účinky a teda zmršťuje tkanivo.

Pomoc pri nadmernom menštruačnom krvácaní – Podľa výskumu je repík jednou z mnohých byliniek, ktoré môžu pomôcť znížiť zápal a abnormálne menštruačné krvácanie. Rovnako ako pri poraneniach, tak aj pri silnej menštruácii môže adstringentná vlastnosť repíka pomôcť znížiť silné krvácanie pri menštruácii.

Detoxikácia pečene – Repík obsahuje účinné látky ako sú tiamín, katechíny a quercitrín, ktoré sú spojené s lepším zdravotným stavom žlčníka a pečene. Keď sú pečeň a žlčník v lepšom zdravotnom stave, môžu účinnejšie eliminovať toxíny z tela.

Účinky na dýchacie cesty – Podobne ako u tráviaceho traktu, repík môže pomôcť aj pri zápaloch dýchacích ciest, ktoré môžu spôsobiť dýchacie ťažkosti ako sú bronchitída, chronický kašeľ, bolesť hrdla a môže teda pomôcť pri rýchlejšom a efektívnejšom uzdravení.

Pomoc pri cukrovke – Cukrovka a ďalšie vážne ochorenia sú charakteristické mnohými zápalovými procesmi a nadmerným oxidačným stresom. Repík môže mať teda priaznivý efekt pri liečbe cukrovky. Niektoré výskumy tiež hovoria o jeho inzulín stimulujúcich účinkoch a anti-hyperglykemickému efektu.

Protirakovinové účinky – Pri repíku sa zistili tiež protirakovinové účinky vďaka flavonoidom a ďalším látkam, ktoré môžu byť nápomocné pri chronických zápaloch. Práve chronické zápaly sú častou príčinou rakoviny a ich zmiernenie by teda mohlo pomôcť znížiť pravdepodobnosť jej vzniku.

Môže znížiť stres a úzkosť – Hoci neexistujú štúdie potvrdzujúce tento účinok, niektorí ľudia tvrdia, že Repík im pomohol aj lepšie zvládnuť psychický stres a úzkosť.

 

Bioaktívne látky v Repíku lekárskom

 

Repík lekársky je zdrojom mnohých bioaktívnych látok medzi ktoré patria hlavne terpény, fenoly, triesloviny a flavonoidy.

Nižšie nájdete niekoľko zaujímavých účinkov týchto bioaktívnych látok.

Terpény – Terpény majú celú škálu liečebných úžitkov. Preukázalo sa, že limonén, ktorý Repík obsahuje má antikarcinogénne vlastnosti. Terpineol je zase skvelý antioxidant, ktorý pomáha bojovať tiež proti zápalovým procesom a mnohým mikróbom, ktoré môžu spôsobiť tráviace problémy.

Fenoly – Mnohé fenoly, ktoré Repík obsahuje vykazujú protizápalovú aktivitu ako napríklad carvacrol a myristicin. Obidva fenoly majú taktež antibakteriálne vlastnosti, antioxidačné a carvacrol môže pomôcť pri kvasinkových infekciách, ktoré vedú k črevným problémom.

Triesloviny – Triesloviny obsiahnuté v Repíku pomáhajú zlepšovať hojenie rán vďaka adstringentným účinkom a sú užitočné taktiež ako pomoc proti hnačke. Triesloviny sú ďalej užitočné tiež pri silnej menštruácii, pretože pomáhajú zmršťovať tkanivo a vysušovať prebytočnú sekréciu.

Flavonoidy – Flavonoidy sú dôležité súčasti repíka, ktoré pomáhajú bojovať proti zápalom a a nepriaznivým gastrointestinálnym problémom. Znižujú množstvo voľných radikálov a tým dotvárajú rovnováhu medzi ich tvorbou a detoxikáciou. Týmto mechanizmom zabraňujú tvorbe oxidačného stresu, ktorý môže byť príčinou rôznych ochorení. U flavonoidov extrahovaných z Repíka sa zistili taktiež neuroprotektívne vlastnosti.

 

Repík lekársky – bylinka, ktorá priaznivo vplýva na trávenie

 

Hlavná výhoda repíka je v jeho anti-zápalovom pôsobení na organizmus. Predovšetkým sa užíva pri zápalových ťažkostiach tráviaceho traktu, ale má aj ďalšie využitia:

 

  • Môže pomôcť znížiť nadmerné menštruačné krvácanie
  • Priaznivo pôsobí na zdravie žlčníka a pečene
  • Často je používaný taktiež na zmiernenie zápalov dýchacích ciest
  • Môže byť skvelou voľbou pre diabetikov na zníženie oxidačného stresu a zápalových procesov
  • Vďaka adstringentným (sťahujúcim) účinkom sa môže použiť taktiež vo forme masti alebo obkladu na lepšie hojenie malých poranení

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.