Repík lekársky – zlepší trávenie a zmierni zápaly

Repík lekársky – zlepší trávenie a zmierni zápaly

Repík lekársky je ďalšia tradičná liečivá bylina ktorá má u nás pomerne bohatú históriu využitia. Historicky doložené je použitie repíka pri ťažko hojacich sa vredoch už v starom Grécku. Využitie repíku spomína aj známa Hildegarda z Bingenu. Repík lekársky sa využíval hlavne na dve oblasti – žalúdok a kožu.

Z historických prameňov našej kultúry sa dozvedáme o odháňaní zlých duchov práve repíkom. Bylina sa vešala na dvere, alebo sa sušená uložila pod posteľ. Odháňala zlých duchov či škriatkov a mocné čary vracala k ich pôvodcovi.

Repík lekársky rastie takmer v celej Európe. Je to vysoká rastlina (50-120cm) z ktorej sa zbiera kvintúca vňať (júl). Vňať repíka obsahuje triesloviny, horčiny a éterické oleje. Účinné látky repíka lekárskeho pomáhajú najmä pri kožných ochoreniach, obuchoch kĺbov, kataroch v ústnej dutine, ale aj pri vnútorných problémoch hlavne pri chorobách žlčníka kedy sa osvedčil repíkový čaj.

 

Repík lekársky – zlepší trávenie a zmierni zápaly – obsah článku

 

 

Pestovanie

 

Repík lekársky sa vyskytuje hlavne na suchých miestach v hájoch, lesoch, na rúbaniskách či čistinách, lúkach, pasienkoch, popri cestách a pod. Ak by ste si chceli repík dopestovať na záhrade je možné bežne zakúpiť semiačko v záhradkárskych obchodoch.

Pre repík vyberte suchšiu nezaburinenú pôdu kdesi v polotieni. Mali by ste sa postarať aby na stanovišti kde bude repík rásť neboli porasty pýru plazivého, pichliača roľného, lipnice ročnej, prasličky roľnej či púpavy lekárskej.

Najlepšie je repík siať ako priesadu v marci až apríli. Do pripravenej nádoby nasypte pareniskovú zeminu. Na ňu následne nasypte asi 2 cm riečneho piesku a jemne poutláčajte. Na túto vrstvu nariedko vysejte semiačka a následne ich zasypte opäť riečnym pieskom. Takto vysiatu priesadu držte napríklad v skleníku pri teplotách 15 až 20 stupňov. Repík lekársky vzchádza pomerne dlho a to v rozpätí 25 až 60 dní.

 

Zber

 

Z repíka sa zbiera hlavne kvitnúca vňať v mesiacoch jún, júl a august. Odrezávajú sa najviac 0,5 cm hrubé stonky s prízemnými listami na ktorých sa práve rozvíjajú kvety. Zberaná časť by nemala byť zdrevnatená. Bylina sa následne suší pri teplotách do 35°C.

 

Účinky repíka

 

  • podporuje imunitu, trávenie

  • podporuje trávenie a vylučovanie žlče

  • odstraňuje kašeľ, lieči dýchacie problémy

  • zmierňuje krvácanie (silná menštruácia, krvácanie z nosa)

  • má močopudné účinky, čistí močové cesty

  • zlepšuje funkciu pečene

  • zlepšuje hojenie poranení pokožky

  • odstraňuje opuchy a bolesti kĺbov

 

Kedy repík použiť

 

Repík použite v prípade problémov s tráviacim traktom, žalúdkom (katary žalúdka) či pečenou. Pri zápaloch hrdla, problémoch s hlasivkami, nádche. Pri anémií, hnačkách, problémoch so žlčníkom, tvrdnutí pečene, pri reume, pri kŕčových žilách a vredoch predkolenia. Repík môžete využiť aj v prípade problémov s pankreasom.

Dlhodobejšie užívanie pomáha pri obličkových problémoch a problémoch s močovými cestami.

 

Čaj z repíka

 

Čaj z repíka lekárskeho pripravíte tak, že 1 čajovú lyžičku usušeného repíka zalejete 250ml vriacej vody. Čaj sa lúhuje 10 – 15 minút. Čaj pite 1 až 2 x denne. Do čaju môžete pridávať med.

Kúpeľ

 

Kúpeľ pripravíte tak, že 250 gramov sušeného repíka zalejete v hrnci dvoma litrami vody. Zmes necháte lúhovať 30 minút a následne tento odvar vlejete do vane s teplou vodou pripravenou na kúpeľ. Takýto kúpeľ s repíkom pomáha hojiť rany a uvoľňuje telo.

 

Suchý obklad

 

Suchý obklad sa používa hlavne pri migréne. Čerstvé listy treba najskôr povariť a následne z nich vytlačiť prebytočnú šťavu. Následne sa prikladajú na čelo a prekryjú sa gázou alebo obväzom.

 

Kloktadlo

 

Ako kloktadlo môžete použiť niekoľko kvapiek tinktúry zriedených vodu, alebo vychladený repíkový čaj. Pomôže vám hlavne pri zápaloch hrdla.

 

Výroba tinktúry

 

Nadrobno nakrájanú vňať zalejte alkoholom (40%), fľašu uzavrite a nechajte minimálne 2 týždne macerovať na teplom mieste. Ak máte možnosť použite pri macerovaní silnejší alkohol – max 60 – 70%. Následne hotovú tinktúru zrieďte vodou na 40%.

Macerovať môžete aj sušené byliny.

Pozor: Repík lekársky má silný sťahujúci účinok, neužívajte ho ak trpíte na zápchu.

 

Séria článkov o repíku lekárskom

 

Pripravili sme si pre vás sériu článkov o repíku lekárskom, v ktorých rozoberáme detailnejšie jeho zloženie, účinky a mnohé ďalšie témy. Viac sa o repíku lekárskom dozviete v nasledujúcich článkoch:

 

 

Repík lekársky – bylinka, ktorá priaznivo vplýva na trávenie

 

Hlavná výhoda repíka je v jeho anti-zápalovom pôsobení na organizmus. Predovšetkým sa užíva pri zápalových ťažkostiach tráviaceho traktu, ale má aj ďalšie využitia:

 

  • Môže pomôcť znížiť nadmerné menštruačné krvácanie
  • Priaznivo pôsobí na zdravie žlčníka a pečene
  • Často je používaný taktiež na zmiernenie zápalov dýchacích ciest
  • Môže byť skvelou voľbou pre diabetikov na zníženie oxidačného stresu a zápalových procesov
  • Vďaka adstringentným (sťahujúcim) účinkom sa môže použiť taktiež vo forme masti alebo obkladu na lepšie hojenie malých poranení

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.