Chia semienka – nabite sa energiou a schudnite

Chia semienka – nabite sa energiou a schudnite

Dnes si predstavíme jeden z posledných trendov v zdravom stravovaní. Témou tohto článku sú Chia semienka- Šalvia Hispánska (Salvia hispanica L). Chia rastie najčastejšie v oblasti Mexika v špecifických prírodných podmienkach kde dorastá do výšky až jedného metra. Je to rastlina s fialovými alebo bielymi kvetmi, jej semienka sú buď bielej alebo sivej farby.

 

Chia semienka – obsah článku

 

 

Pôvod a história

 

Pátranie po histórií chia semienok nás zavedie do predkolumbovských čias Ameriky kde staré civilizácie Mayov a Aztékov využívali Chia semienka v každodennom živote. Pôvodný obyvatelia Ameriky Chia uctievali ako posvätnú rastlinu. Dodávala bojovníkom silu. Bežne sa však využívala pri liečení alebo sa Chia semienka mleli na múku z ktorej sa robili následne rôzne pokrmy. Z Chia semienok sa tiež lisoval vzácny olej a rastlina bola považovaná za posvätnú. So zánikom starých kultúr sa takmer zo svetla sveta vytratili aj Chia semienka. Chia pestovali už len potomkovia Mayov a Aztékov. Do svetla vedeckého záujmu sa Chia semienka dostali niekedy v 90-tych rokoch kedy sa vedci zaujímali o zdravotný štýl pôvodných Amerických kmeňov. Odvtedy sa Chia semienka stali stredobodom rôznych vedeckých pokusov a analýz ktoré preukázali zaujímavé výsledky.

 

V čom vám Chia semienka pomôžu?

 

 • dodávajú energiu počas celého dňa
 • zvyšujú koncentráciu a pozornosť
 • obsahujú vysoký podiel vlákniny, podporujú trávenie
 • semienka sú zdrojom omega 3 a 6 mastných kyselín
 • obsahujú vysoký podiel vitamínov hlavne zo skupiny B (B1, B2, B3) (B-17 -amygdalin – protirakovinové účinky)
 • sú dobrým zdrojom vápnika
 • detoxikujú organizmus
 • obsahujú množstvo antioxidantov – chránia pred chorobami
 • dodajú telu množstvo ostatných zdraviu prospešných látok (fosfor, železo, draslík, zinok, mangán a pod.)
 • upravujú krvný tlak a zlepšujú činnosť srdca
 • stabilizujú hladinu cukru v krvi

 

 

Ako fungujú Chia semienka?

 

Chia semienka dokážu absorbovať veľké množstvo vody. Je to až deväťnásobok ich vlastného objemu. Vytvoria okolo seba akúsi želatínu – gél ktorý spôsobuje pomalý prestup sacharidov do tela. Tým priamo dokážu spomaliť proces zmeny sacharidov na monosacharidy. Tým že tento proces spomaľujú, regulujú postupné využívanie energie v našom tele. Laicky povedané, energia z potravy sa uvoľňuje postupne a to vedie k jej lepšiemu využitiu.

Chia semienka sú bezlepkové – neobsahujú lepok, sú vhodné pre Celiatikov a sú vhodné tiež pre Diabetikov. Pre diabetikov je to dobrá správa, pretože semienka zabraňujú kolísaniu glykemického indexu.

 

Pomoc pri chudnutí

 

Chia semienka dokážu pomôcť pri chudnutí. Zdá sa vám to ako nezmysel? Chia semienka nespôsobujú samotné chudnutie, ale dokážu vďaka nárastu svojho objemu vyvolať pocit plnosti a tiež spomaliť vstrebávanie potravín. Znížením pocitu hladu by ste teda mali konzumovať menej potravy čo by vám malo pomôcť zhodiť nejaké to kilečko. Avšak nečakajte zázraky. Bez ďalších zásahov do jedálnička a vašej pohybovej aktivity sa vaše chudnutie nezaobíde. Semienka Chia môžu byť len akousi pomôckou.

 

Vápnik náš každodenný

 

Ako sme písali už v úvode, chia semienka majú veľký obsah vápnika. To je výborná správa. Vápnik je veľmi dôležitou zložkou pre fungovanie organizmu. Chia semienka dokážu pokryť až 18% odporúčanej dennej dávky vápnika. Pokiaľ patríte medzi ľudí ktorí z nejakého dôvodu nekonzumujú mliečne výrobky, môžu byť pre vás tieto semienka výbornou náhradou.

 

Významný antioxiadant

 

Ďalšou vynikajúcou vlastnosťou Chia semienok je, že obsahujú množstvo antioxidantov. O antioxidantoch sa toho popísalo už veľa. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že bojujú proti tvorbe voľných radikálov, ktoré môžu poškodiť molekuly v bunkách. Týmto antioxidanty spomaľujú starnutiu a vzniku chorôb.

 

Bohaté na vlákninu a bielkoviny

 

Chia semienka patria medzi nízkosacharidovú potravinu. Až 40 % ich hmotnosti tvorí vláknina čo je ozaj veľmi vysoké číslo. Semienka patria tiež medzi významné zdroje bielkovín. Bielkoviny tvoria až 14% z váhy semienok. Pokiaľ patríte medzi ľudí ktorí z nejakého dôvodu konzumujú málo bielkovín, môžete si bielkoviny dopĺňať práve pomocou Chia semienok.

 

Chia semienka a užívanie

 

Princíp konzumácie je jednoduchý. Chia semienka stačí zaliať vodou a nechať 15 minút odstáť. Počas tejto doby semienka napučia a následne môžete túto zmes vypiť. Voda môže byť studená alebo teplá, Chia semienka si však môžete spraviť aj s ovocným džúsom a taktiež sa dajú pridávať do rôznych jedál. Dobrou voľbou je aj použitie Chia s jogurtom prípadne sa dajú použiť do rôznych šalátov. Aby ste však využili plne potenciál Chia semienok, je nutné ich zapiť vodou. To sa týka hlavne použitia v jogurte či v šalátoch a pod. Maximálna denná dávka je 25 gramov. Odporúčaná dávka je však 15 gramov.

 

Chia semienka a ich cena

 

Aby ste vyskúšali Chia semienka nepotrebujete utratiť celý majetok.

Výhodou je, že na výber máte až zo 4 rôznych balení, takže v prípade najväčšieho 1000 gramového balenia, za 9.00 Eur zaplatíte v prepočte na 100g v konečnom dôsledku len 0.9 Eur.

Väčšie balenia teda vychádzajú vzhľadom na gramáž cenovo výhodnejšie.

Upozornenie

 

Chia semienka znižujú krvný tlak a preto by sa staršie osoby alebo ľudia s nízkym tlakom mali o ich konzumácií poradiť so svojím lekárom. Tak isto sa konzumácia Chia neodporúča ľuďom, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi.

 

Recept na Chia kakaový puding

 

Tento recept patrí medzi menej náročné a ľahko ho zvládne aj začiatočník. Tento recept je na 2 porcie.

Budeme potrebovať:

 

 • 200 ml sójového alebo mandľového mlieka
 • 45 gramov Chia semienok
 • 1 PL kakaa
 • 1 PL medu

 

Príprava

Všetky ingrediencie spolu vymiešame v miske metličkou na šľahanie. Keďže vieme, že semienka postupne naberajú tekutiny, počas nasledujúcich 15 minút túto zmes pravidelne premiešavame. Je to hlavne kvôli tomu, aby sa nám nevytvárali hrudky zo semienok. Takto pripravená, dobre premiešaná zmes sa nechá stuhnúť v chladničke minimálne tri hodiny. Najideálnejšie je však puding nechať stáť v chladničke cez noc. Preto ak čakáte návštevu a chcete ju prekvapiť niečím originálnym, vždy si puding pripravte dopredu. Následne pred podávaním dozdobte puding podľa vlastného uváženia. Ideálne sú jahody, či maliny a pod. Tento recept môžete vyskúšať aj s banánom a to tak, že všetky ingrediencie spolu s banánom zmixujete a zvyšný postup je už rovnaký.

Dobrú chuť.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.