Vavrín pravý – bobkový list

Vavrín pravý – bobkový list

V rámci detoxikácie a zdravého životného štýlu si prinášame postupne sériu článkov o rôznych liečivých bylinách a ich účinkoch na váš organizmus. Spomíname známe a aj neznáme byliny prípadne byliny ktoré možno poznáte no o ich liečivých účinkoch neviete. Dnes sme si pre vás pripravili chválospevy na vavrín pravý či inak nazývaný aj bobkový list. Aby sme sa však držali zvykov tak budeme písať o vavríne ako o bobkovom liste keďže názov vavrín pravý sa u nás moc neudomácnil. Bobkový list je v našich končinách známy hlavne ako korenina používaná v kuchyni. Do rôznych jedál, pod mäso či dokonca do kvasenej kapusty pridávajú našinci bobkový list.

 

Vavrín pravý – bobkový list – obsah článku

 

 

vavrín pravý bobkový list

 

Pôvod a pestovanie

 

Bobkový list pochádza zo stromu alebo lepšie povedané z veľkého kríku ktorý dorastá do výšky až 15 metrov. Tento strom pochádza zo stredomorských oblastí a je teplomilný. Jeho listy sú predmetom nášho záujmu. Tie majú zväčša dĺžku 5 až 10 cm a dajú sa kúpiť v každých potravinách v sušenom stave v regáli s koreninami.

História bobkového listu siaha do dávnej minulosti. V gréckej mytológií bol považovaný za rastlinu boha Apolóna. Niekde z týchto čias sa dochoval zvyk vavrínových vencov na hlavách víťazov či vplyvných ľudí. Väčšinou boli vavrínovými vencami zdobený atléti, umelci, básnici či sám Cézar.

Zaujímavosťou je, že sa bobkový list spájal s veštením či mágiou. V skutočnosti väčšie dávky bobkového listu pôsobia narkoticky.

Bobkový list sa dá pestovať aj u nás najlepšie však interiéroch a v teplejších oblastiach môže byť od jari do jesene aj v záhrade či na balkóne.

 

Čo bobkový list obsahuje?

 

Medzi hlavné zložky patria vitamíny, minerály, tuk, vápnik, železo, draslík, sodík, zinok, fosfor, mangán, selén, kyselina listová, vláknina, bielkoviny,sacharidy, éterické oleje, triesloviny či silice.

 

V čom bobkový list pomôže?

 

 • detoxikuje organizmus
 • podporuje trávenie
 • zmierňuje dnu a reumatické problémy
 • zlepšuje chuť do jedla
 • čistí močové cesty
 • čistí kĺby od solí
 • dokáže zlepšiť prekrvenie končatín (pri studených rukách a nohách)
 • odstraňuje migrény
 • znižuje hladinu cukru v krvi
 • zmierňuje opuchy
 • pomáha pri bolestiach v kostiach, krížoch
 • má protizápalové a dezinfekčné účinky
 • odpudzuje mole
 • odstraňuje plynatosť

Toľko teda pozitívne účinky ktoré bobkový list má. V praxi teda okrem korenenia jedál sa používa niekoľko detoxikačných kúr či návodov ako bobkový list využiť.

Jedna z možností ako bobkový list použiť je vyskúšať detoxikačnú kúru na boľavé kĺby.

 

Čaj z bobkového listu

 

Čaj z bobkového listu ktorý vám popíšeme sa používa hlavne na detoxikačnú kúru ktorá odstráni bolesti kĺbov či zmenší prejavy dny. Počas tejto kúry sa začne z tela vyplavovať soľ. Na kúru potrebujete 15 gramov bobkového listu.

1. deň : 5gramov bobkového listu rozdrvte na drobno, a na miernom ohni varte 5 minút v 300 ml vody. Následne všetok obsah prelejte do termosky, uzavrite a nechajte odstáť 5 hodín. Po tomto čase tekutinu precedte a takto vzniknutý čaj pite po dobu 12 hodín po malých dúškoch. Tento čaj sa pije každých 20 minút takže si z neho len po troške odpíjate. Nesmiete v žiadnom prípade vypiť celý vývar!!! Vypitie celého vývaru môže spôsobiť krvácanie.

2. a 3. deň : postup je ten istý ako v prvý deň. Počas celej kúry sa vyvarujte konzumácií mäsa, mlieka, syru, tvarohu a vajec.

Počas tejto kúry sa môže stať, že váš moc bude meniť farbu. Je to normálny jav. Táto kúra sa môže robiť len raz ročne v dvoch etapách zo sedemdennou prestávkou. Najlepší čas pre túto očistu je leto. Túto kúru vám neodporúčam v prípade ak trpíte na rôzne ochorenia obličiek.

 

Olej

 

Olej sa používa na miesta postihnuté reumou či bolestivé kĺby. Pripravíte ho tak, že 50 gramov bobkového listu dáte do fľaše a zalejete ho 200 ml 60-70 % liehu a fľašu uzavriete. Nasledujúci deň pridáte do tejto zmesi 0,5 litra olivového oleja a celú zmes zahrievate vo vodnom kúpeli 5 hodín. Zmes nesmie dôjsť do stavu varu. Po 5 hodinách vo vodnom kúpeli zmes prepasírujte a môžete ju začať používať. Takto vyrobený olej je najlepšie skladovať v chladničke.

Ak trpíte reumou a nechce sa vám vyrábať vyššie spomínaný olej môžete použiť aj jednoduchšiu metódu. Stačí ak podrvíte niekoľko lístkov bobkového listu a zmiešate ho s olivovým olejom. Takto vzniknutú zmes naneste na obväz či čistú látku a viackrát denne prikladajte na postihnuté miesta.

 

Bobkový list alebo inak nazývaný aj ako vavrín pravý môžete použiť na mnoho spôsobov. Využiť ho môžete pri varení alebo si z neho môžete spraviť odvar a vyskúšať našu očistnú kúru bobkovým listom.

 

 • Bobkový list môžete využiť ako zdroj vitamínov A, B a C
 • Je vhodný do polievok, k dusenému mäsu, rybám, do zeleninových pokrmov, rôznych omáčok atp.
 • Bobkový list môžete použiť na už vyššie spomenutú očistnú kúru vo forme odvaru
 • Vavrín taktiež podporuje trávenie, pomáha pri nadúvaní, migréne a má upokojujúce účinky

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.