Účinky a účinné látky prasličky

Praslička je jednou z najstarších liečivých bylín, ktorá sa používa ako diuretikum, na posilnenie vlasov, nechtov, kĺbov, kostí a mnohé štúdie a recenzie ľudí hovoria tiež o ďalších prospešných efektoch tejto bylinky.

Praslička roľná sa považuje za účinné prírodné diuretikum, vďaka čomu je vhodná pre ľudí so zhoršenou funkciou obličiek a tiež pri edémoch, pretože pomáha odstraňovať prebytočné tekutiny z tela.

Medzi dôležité látky v prasličke patrí chemikália oxid kremičitý, ktorý zvyšuje absorpciu vápnika a podporuje tvorbu kolagénu.

Táto skutočnosť je využiteľná napríklad už pri spomínanom zosilneniu kostí, kĺbov, vlasov, nechtov a všade tam, kde zohráva vápnik a kolagén dôležitú úlohu.

Účinky a účinné látky prasličky – obsah článku

 

Účinky prasličky roľnej

 

1) Praslička na odvodnenie

 

Diurektický alebo odvodňovací účinok patrí medzi jeden z najznámejších účinkov prasličky roľnej. Niektoré látky, ako sú saponíny, flavonoidy a organické kyseliny pomáhajú stimulovať obličky a odstraňovať tak z tela prebytočné množstvo vody.

To je užitočné napríklad aj pri rôznych edémoch, pri ktorých sa v tele nazbiera veľké množstvo tekutín, z dôvodu infekcie, úrazu atď.

 

2) Praslička podporuje zdravie obličiek

 

Diuretický účinok môže podporiť výplach obličkových kameňov a vďaka antibakteriálnym, protizápalovým a antioxidačným účinkom pomáha k celkovému zdraviu močových ciest vrátane obličiek.

Taktiež je možné použiť prasličku ako prevenciu proti obličkovým kameňom alebo prasličku spojiť s viacerými druhmi bylín na podporu zdravia obličiek.

 

3) Praslička pre silné vlasy, kosti, nechty a chrupavky

 

Praslička roľná môže podporiť posilnenie kostí a ďalších častí tela, pre ktoré sú dôležité kolagén a vápnik. Ukázalo sa, že praslička zvyšuje absorpciu vápnika a podporuje tvorbu kolagénu prostredníctvom oxidu kremičitého.

Praslička môže taktiež posilniť účinok niektorých látok, ktoré urýchľujú mineralizáciu tvorby kostnej hmoty vďaka syntéze kolagénu ako sú napríklad Vitamín D, síran zinočnatý, L-lyzín, L-prolín, L-arginín a L-askorbová kyselina a môže byť sľubnou bylinkou na liečbu a prevenciu osteoporózy.

 

4) Praslička zlepšuje kognitívne funkcie

 

Schopnosť organizmu bojovať proti nepriaznivým vplyvom pomocou antioxidantov sa vekom znižuje a môže nastať demencia, Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba ai.

Komplexné antioxidačné zloženie prasličky môže priaznivo vplývať na mozog a zlepšiť kognitívne funkcie.

Navyše, oxid kremičitý spolu s antioxidantmi pomáhajú chrániť nervy a flavonoidové antioxidanty v prasličke roľnej (ako je napríklad izokvercetin) zlepšujú kognitívne funkcie a pomáhajú v boji proti zabúdaniu.

 

5) Praslička roľná pomáha zastaviť krvácanie a lieči poranenia

 

Praslička je dlho používanou bylinkou aj na rýchlejšie uzdravenie poranení. Najčastejšie sa pridáva do mastí, ktoré sa následne nanášajú na poranené miesto.

Pri jednej štúdii zlepšila prasličková masť hojenie rán u 108 žien, ktoré podstúpili epiziotómiu. Masť bola používaná počas 10 dní a taktiež zmiernila bolesť a riziko infekcií.

Praslička obsahuje oxid kremičitý, ktorý pomáha zaceliť ranu, zmierniť tak krvácanie a obsah flavonoidov zabraňuje riziku vzniku infekcie a následného zápalu rany.

 

6) Praslička čistí cievy a pomáha tak srdcu pri správnej funkcii

 

Praslička obsahuje kyselinu chicorovú, ktorá môže mať priaznivé účinky na zníženie vysokého krvného tlaku a zdravie cievneho systému.

Vďaka antioxidačnej aktivite, ktorá znižuje zápalové procesy v bunkách chráni praslička organizmus pred vysokou oxidáciou tukov, ktorá býva častou príčinou ochorenia srdca.

Fytosteroly zase znižujú LDL cholesterol, ktoré môžu spolu so zápalom spôsobiť tvrdnutie krvných ciev a problémy so srdcom.

 

7) Praslička lieči ekzémy a zlepšuje zdravie pokožky

 

Zápal spôsobuje rôzne ochorenia a ekzém patrí medzi jedno z nich.

V Japonsku sa praslička bežne pridáva do kozmetických výrobkov ako sú napríklad krémy, pleťové mlieka alebo masti. Bunkové štúdie potvrdzujú, že antibakteriálne vlastnosti fenolické zlúčeniny prasličky znižujú zápal, ktorý je navyše zodpovedný tiež za vznik akné.

Oxid kremičitý v prasličke tiež podporuje tvorbu kolagénu, ktorý je nevyhnutný na udržanie elasticity a hladkej pokožky.

 

Hlavné bioaktívne látky Prasličky roľnej

 

Praslička roľná obsahuje mnoho látok a zlúčenín, ktoré majú protizápalové účinky a bojujú proti infekciám.

Madzi tieto látky patria fenolické zlúčeniny – flavonoidy a fenolové kyseliny, ktoré majú antioxidačné, protizápalové, antimikrobiálne a protinádorové účinky.

Hlavnými fenolovými zlúčeninami sú apigenín, luteolín, flavan-3-ol, kaempferol, izokvercitrín, kvercetín, proantokyanidíny, taníny, kyselina kávová a ďalšie fenolové kyseliny

Kremík a oxid kremičitý – podporujú tvorbu kolagénu a posilňujú vlasy, kosti, zuby a nechty
Kynurenová kyselina – znižuje zápal a bolesť
Styrylpyróny – môžu slúžiť ako prevencia pred rakovinou
Vo vode rozpustné vitamíny – praslička obsahuje kyselinu askorbovú (vitamín C), tiamín (vitamín B1), riboflavín (vitamín B2), niacín (vitamín B3), kyselinu pantoténovú (vitamín B5), pyridoxín (vitamín B6)
Vitamíny rozpustné v tukoch – medzi tieto vitamíny patria vitamíny E a K
Stopové minerály a ďalšie prvky – draslík, sodík, vápnik, horčík, železo, zinok a meď
Prchavé zlúčeniny z esenciálnych olejov prasličky ako napríklad tymol majú silné antimikrobiálne účinky.
Inozitol 
Cholín 
Chlorofyl – môže slúžiť preventívne proti rakovine
Karotenoidy (provitamín A).
Fytosteroly – sem patria beta-sitosterol a campesterol.
Vláknina 

Môže tiež obsahovať stopy alkaloidov, ktoré môžu spôsobovať vedľajšie účinky.

 

Praslička roľná – prírodné diuretikum

 

Praslička roľná má močopudný účinok a používa sa ako prírodné diuretikum. Praslička priaznivo vplýva na:

 

  • Odvodnenie organizmu
  • Zdravie obličiek
  • Zdravie vlasov, kostí, nechtov a chrupaviek vďaka zvýšeniu absorpcie vápnika a tvorby kolagénu
  • Posilnenie kognitívnych funkcií
  • Zdravie ciev vďaka obsahu kyseliny chicorove

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.