Účinky a účinné látky pestreca

Pestrec mariánsky je známa bylinka hlavne vďaka účinkom, ktoré prospievajú zdraviu pečene.

Tento pozitívny vplyv pestreca na pečeň je dosiahnutý prevažne komplexom zložiek (silymarín), ktoré regenerujú pečeň a pomáhajú v zlepšovať jej funkciu mnohými smermi.

Viac o tom, akými rôznymi spôsobmi dokáže pestrec vplývať na zdravie pečene sa môžete dočítať v tomto článku.

Netreba tiež zabúdať ani na mnohé ďalšie zdravotné benefity, ktoré nám táto bylina môže priniesť.

Vedci urobili ďalší výskum a objavili množstvo ďalších pozitívnych účinkov pestreca na naše telo.

V tomto článku nájdete všetky dôležité účinky pestreca, ktoré boli doposiaľ objavené a taktiež sa bližšie pozrieme na jeho účinné zložky.

 

Účinky a účinné látky pestreca – obsah článku

 

 

Pestrec a jeho účinky

 

Podporuje zdravie Pečene

 

Jedným z najbežnejších využití pestreca je liečba pečene. V štúdii z roku 2016 sa zistilo, že pestrec zlepšuje poškodenie pečene vyvolané stravou.

Aktívna zložka v pestreci, silymarín, pôsobí ako antioxidant, čím znižuje produkciu voľných radikálov. Vedci veria, že to spôsobuje detoxikačný účinok a preto je pestrec prospešný pre problémy s pečeňou.

 

Podporuje zdravie pokožky

 

V štúdii z roku 2015 sa zistilo, že v prípade aplikácie na pokožku pomáhal pestrec pri zlepšovaní kožných problémov a zápalov.

Pestrec mariánsky je teda aj skvelou voľbou a doplnkom proti podráždenej pokožke či vážnejším kožným ochoreniam.

 

Znižuje cholesterol

 

Vysoký cholesterol môže viesť k problémom so srdcom a zvyšovať šancu človeka na mozgovú príhodu.

Štúdia z roku 2006 naznačuje, že pestrec môže hrať dôležitú úlohu v udržiavaní zdravej hladiny cholesterolu.

Zistilo sa, že hladiny cholesterolu boli nižšie u ľudí, ktorí užívali pestrec na liečbu cukrovky, ako u tých, ktorí užívali placebo.

 

Podporuje redukciu váhy

 

Počiatočný výskum na zvieratách, ktorý sa uskutočnil v roku 2016 zistil, že silymarín spôsobuje stratu hmotnosti u myší, ktoré boli kŕmené potravou určenou na zvýšenie telesnej hmotnosti.

To naznačuje, že pestrec môže byť prospešný pre tých, ktorí chcú schudnúť. Je však potrebných viac výskumov o účinkoch pestreca na pokles hmotnosti na ľuďoch na potvrdenie tejto skutočnosti.

 

Zlepšuje inzulínovú citlivosť

 

Inzulínová rezistencia je častým problémom u ľudí s cukrovkou 2. typu.

Štúdie ukázali, že extrakt z pestreca prispel k zníženiu inzulínovej rezistencie, čo môže mať vplyv na zlepšenie priebehu liečby cukrovky 2. typu.

 

Zmierňuje príznaky alergickej astmy

 

V štúdii z roku 2012 sa zistilo, že silymarín pomáha chrániť pred zápalmi v dýchacích cestách pri subjektoch trpiacich alergickou astmou.

 

Obmedzuje šírenie rakoviny

 

Pestrec môže pomôcť zastaviť šírenie určitých druhov rakoviny. V správe z roku 2016 sa zistilo, že výťažok pestreca inhibuje rast rakovinových buniek kolorektálneho karcinómu.

 

Podporuje zdravie kostí

 

Pestrec môže hrať podstatnú úlohu pri podpore zdravia kostí. V štúdii z roku 2013 sa zistilo, že pestrec pomáha predchádzať úbytkom kosti.

Štúdia sa zameriavala najmä na stratu kostnej hmoty spôsobenú nedostatkom estrogénu. Nie je však ešte jasné, či je pestrec rovnako prospešný proti strate kostnej hmoty spôsobenej inou príčinou.

 

Zlepšuje kognitívne funkcie

 

V štúdii z roku 2015 sa zistilo, že pestrec zvyšuje odolnosť voči oxidačnému stresu. Oxidačný stres je potenciálnou príčinou Alzheimerovej choroby.

Týmto spôsobom môže pestrec pomôcť zlepšiť kognitívne schopnosti a liečiť degeneratívne stavy, ktoré ovplyvňujú myseľ.

 

Podporuje imunitný systém

 

Pestrec môže pomôcť posilniť imunitnú odpoveď človeka a pomôcť tak bojovať proti infekcii.

V štúdii z roku 2016 na zvieracom modeli sa zistilo, že extrakt z pestreca má pozitívny efekt na imunitný systém. Staršia štúdia zistila, že extrakt z pestreca zlepšuje imunitnú odpoveď u ľudí.

 

Účinné zložky pestreca

 

Pestrec obsahuje mnohé zložky, ktoré mu dodávajú jeho terapeutické vlastnosti, no pre jednoduchosť a ľahkú čitateľnosť sa zameriame na hlavnú z nich a tou je silymarín.

Samotný silymarín však nie je jedna látka, ale komplex 3 izomérových flavonolignanov a to:

 

  • silibinín
  • silidianín
  • silikristín

 

Silibín má z týchto troch flavonolignanov najväčšiu biologickú hodnotu a tvorí 50-70% silymarínu.

 

Silymarín a jeho výhody pre zdravie pečene

 

Silymarín dáva pestrecu jeho hlavné terapeutické vlastnosti, ktoré na pečeň pôsobia predovšetkým nasledovnými spôsobmi:

Regenerácia pečeňových buniek – silymarín napomáha regenerovať pečeňové bunky poškodené alkoholom a inými toxickými látkami.

Redukcia voľných radikálov – silymarín, pôsobí ako antioxidant a tým znižuje produkciu voľných radikálov. Vedci veria, že to spôsobuje detoxikačný účinok a preto je pestrec prospešný pre problémy s pečeňou.

Napomáha tvorbe nových pečeňových buniek – predpokladá sa, že antioxidačné a protizápalové vlastnosti môžu pomôcť s vytvorením nových pečeňových buniek.

Bojuje proti zápalovým ochoreniam pečene – Silymarín znižuje zápalové procesy a preto je pestrec často odporúčaný pre ľudí so zápalom pečene alebo hepatitídou.

Pomáha proti stukovatenej pečeni – V 90-dňovej štúdii zameranej na vplyv kombinácie nízkokalorickej diéty, vitamínu E a silymarínu na stukovatenú pečeň bol zaznamenaný väčší úbytok tuku z pečene než pri dodržiavaní iba samotnej nízkokalorickej diéty.

Podporuje tvorbu glutatiónu – silymarín zvyšuje schopnosť tela vytvárať glutatión, ktorý je dôležitým antioxidantom podieľajúcim sa na detoxikácii pečene.

Redukuje vedľajšie účinky niektorých liekov – Silymarín môže zredukovať nepriaznivé účinky niektorých liekov, konkrétne existujú zatiaľ dôkazy o redukcii nepriaznivých účinkov chemoterapeutických liekov u 50 detí s leukémiou po jednom mesiaci a u žien s rovnakým typom ochorenia dokázal ochrániť pečeň počas 4 mesačnej chemoterapeutickej liečby.

 

Pestrec Mariánsky v Top Kvalite

 

Pestrec mariánsky je nenahraditeľnou bylinou pre detox a celkové zdravie pečene vďaka dôležitému komplexu flavonolignanov (silymarín), ktoré:

 

  • Podporujú regeneráciu pečeňových buniek
  • Redukujú množstvo voľných radikálov
  • Pomáhajú pri tvorbe nových pečeňových buniek
  • Pôsobia proti zápalových ochoreniach pečene
  • Podporujú úbytok tuku pri stukovatenej pečeni
  • Podporujú tvorbu glutatiónu
  • Redukujú nepriaznivé vedľajšie účinky niektorých liekov

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.