Účinky a účinné látky nechtíka lekárskeho

Nechtík lekársky môže urýchliť proces hojenia rán rôzneho druhu vrátane podráždenej pokožky, poranení od akné, ekzémov, psoriázy a je používaný aj ako skrášlovacia maska pre krajšiu pleť.

V tradičnej medicíne sa nechtík používa už dlhú dobu na rôzne dermatologické ochorenia a medzi jeho hlavné výhody patrí schopnosť rýchlejšie zaceliť ranu, čo je dôležitá vlastnosť pri procese hojenia rán.

Tento proces funguje na báze zvýšenia novotvorby krvných kapilár ako aj kolagénu, nukleoproteínu a metabolizmu glykoproteínu, ktorý zlepší cirkuláciu v okolí rany a podporí tvorbu nového tkaniva.

 

Účinky a účinné látky nechtíka lekárskeho – obsah článku

 

 

Účinky nechtíka lekárskeho

 

Nechtík lekársky má anti-oxidačné, anti-zapalové a antimikrobiálne účinky, ktoré sú dôležité na lepší priebeh hojenia poranení a ďalších dermatologických problémov.

Tieto vlastnosti nechtíka lekárskeho zabezpečia, že sa rany hoja rýchlejšie a vďaka zníženia opuchu a zápalu poskytuje taktiež úľavu od bolesti.

Nechtík lekársky môžete využiť napríklad na nasledovné kožné poškodenia:

Akné – Antibakteriálne vlastnosti nechtíka lekárskeho pomáhajú odstraňovať baktérie v kožných póroch, ktoré môžu viesť ku vzniku zápalu a akné.

Diabetické vredy na nohách – Výskumy ukazujú, že použitie nechtíka lekárskeho za predpokladu dodržiavania správnej hygieny a starostlivosti môže zabrániť infekcii a znížiť zápach u diabetikov s vredmi na nohách.

Popraskané pery – Nechtík môže pomôcť zastaviť odlupovanie kože z pier.

Zápal ďasien – Pravidelné oplachovanie ďasien s nechtíkovou tinktúrou môže pomôcť pri zapálených a krvácajúcich ďasnách.

Zápalové ochorenia čriev – Nechtíkový čaj je možné použiť aj na zmiernenie príznakov spôsobených zápalovým ochorením čriev a je tiež prínosom pri liečbe gastritídy, refluxu kyseliny a vredov, ako aj pri zmierňovaní žalúdočných alebo menštruačných kŕčov.

Zápal hrdla – Tinktúru z nechtíka lekárskeho je možné použiť aj ako kloktadlo na zapálené a boľavé hrdlo.

Kožné infekcie – Nechtík sa dlhú dobu používa aj na liečbu plesňových infekcií pohlavných orgánov, chodidiel, očí, úst, kože a tiež na liečbu hemoroidov a na infekcie spôsobené mikroorganizmom rodu Candida.

Ďalšie poškodenia pokožky – Macerát z nechtíka lekárskeho môžete použiť na popálenú pokožku, vredy, odreniny a mierne porezania, pľuzgiere, suchú pokožku a poranenia rôzneho druhu ako je napríklad poškodená pokožka z ožarovania.

 

Účinné látky nechtíka lekárskeho

 

Hlavné látky nechtíka lekárskeho, ktoré sa najviac podieľajú na jeho terapeutických vlastnostiach patria triterpenoidy, saponíny, flavonoidy a polysacharidy.

Triterpenoidy sú považované za najdôležitejšie protizápalové a antiedematózne látky v nechtíku lekárskom.

Oleananové saponíny predstavujú taktiež dôležitú súčasť nechtíka lekárskeho, ktorým sa pripisujú napríklad protizápalové, imunomodulačné, protialergické, antidiabetické, antibakteriálne a mnohé ďalšie vlastnosti.

Flavonoidy a polysacharidy môžu byť tiež zodpovedné za antiedematózny, protizápalový, antioxidačný a hojivý účinok nechtíka lekárskeho.

Niektoré z ďalších dôležitých látok, ktoré svojimi účinkami prispievajú k celkovému terapeutickému využitiu bylinky sú:

 

  • Rastlinné steroly
  • Kyselina nechtíka lekárskeho
  • Kyselina linolová
  • Karotenoidy
  • Tokoferoly (vitamín E)

 

Nechtík lekársky – prírodná pomoc pri kožných problémoch a poraneniach

 

Nechtík lekársky je vďaka jeho hojivým účinkom často pridávaný do produktov určených na hojenie poranení. Nechtík lekársky je vhodný napríklad:

 

  • Vo forme masti pomáha pri hojení rán a rôznych dermatologických problémoch vrátane akné
  • Vo forme tinktúry je možné nechtík použiť pri zápale hrdla ako kloktadlo
  • Vo forme tinktúry je nechtík možné použiť pri zápaloch ďasien
  • Vo forme čaju je možné nechtík použiť na zmiernenie príznakov spôsobených zápalovým ochorením čriev
  • Nechtíkovú masť môžete použiť taktiež ako balzam v prípade popraskaných pier

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.