Triphala očistí vaše črevá

Skôr než sa dostaneme k detoxikácii organizmu pomocou zmesi Trihpala musíme si povedať čo to vlastne je a odkiaľ Triphala vlastne pochádza. Triphala je detoxikačná zmes ktorá sa používa predovšetkým na postupnú prirodzenú detoxikáciu organizmu a špecificky na detoxikáciu čriev. Triphala je tradičnou ajurvédskou pomôckou pri očiste čriev od starých toxických nánosov.

 

Triphala očistí vaše črevá – obsah článku

 

 

Čo je ajurvéda?

 

Ajurvéda je starý komplexný medicínsky systém ktorého korene siahajú až 5000 rokov pred náš letopočet. Jej domovom je India. Zo samotnej ajurvédy vychádza aj tradičná čínska medicína. Názov samotný sa dá voľne preložiť ako „vedo o dlhovekosti“. Ajurvéda zrejme patrí medzi najstaršie liečebné systémy na svete a bola uznaná aj svetovou zdravotníckou organizáciou WHO. Hlavná myšlienka ajurvédy je postavená na prevencii pred chorobami. Ajurvéda na liečenie používa množstvo rokmi zdokonaľovaných bylinných zmesí a jednou z nich je aj zmes Triphala ktorej sa venujeme v tomto článku.

 

Triphala je zmes – prášok z troch Azijských rastlín, plodov

 

 1. Haritaki (Terminalia chebula -) je bylinou určenou pre tráviaci systém. V Indii sa častou používa pri problémoch so zápchou. Haritaki je takmer vždy súčasťou zmesí používaných pri problémoch s trávením. Posilňuje totižto črevá a dokáže ich očistiť od usadenín. Naviac dokáže veľmi účinne znížiť hladinu cholesterolu a tukov v organizme.
 1. Amalaki (Emblica officinalis – indický egreš) je zas veľmi významným zdrojom vitamínu C a vápnik. Amalaki eliminuje pôsobenie toxínov v organizme a v súčinnosti s Haritaki má na organizmus veľmi priaznivé účinky. Amalaki sa dá kúpiť aj v sušenej forme je to prírodný antioxidant.
 1. Bibhitaki (Terminalia bellerica) dokáže veľmi účinne znižovať prekyslenie organizmu. Navyše harmonizuje sekréciu štiav.

 

Ako vidíte, tak ajurvédska zmes Triphala je len zmesou týchto bylín. Žiadne iné chemické látky či dochucovadlá neobsahuje. Je to teda 100% prírodná detoxikačná zmes pre organizmus a hlavne črevný systém. Keď si uvedomíme, že značné percento našich zdravotných problémov má súvis so správnou funkciou tráviaceho a črevného systému je Triphala skutočne účinnou detoxikáciou ktorá môže zlepšiť zdravie každého z nás.

 

Ako účinkuje Triphala?

 

 • Upravuje metabolizmus pečene,
 • účinne čistí črevný systém
 • zlepšuje trávenie, vyprázdňovanie, odstraňuje nadúvanie
 • znižuje množstvo kyseliny močovej, redukuje toxíny
 • dokáže normalizovať cholesterolu
 • odstraňuje migrény a bolesti hlavy
 • zmierňuje kožné problémy a ochorenia
 • podporuje činnosť močového ústrojenstva
 • pôsobí proti zápche
 • harmonizuje organizmus
 • odstraňuje ťažké kovy a čistí krv
 • zmierňuje prekyslenie organizmu
 • pomáha pri chudnutí

 

Triphala sa užíva dlhodobo – minimálne 3 mesiace

Triphala nemá nežiadúce účinky a tak ani dlhodobé užívanie vám nespôsobí problémy a užívanie nieje návykové.

 

Prášok alebo kapsule?

 

Triphala je dnes bežne predajná vo forme výživového doplnku ako kapsule alebo ako čaj. Kapsule okrem základných troch bylín obsahujú ešte celulózu prípadne nejaké iné látky. Ja vždy každému odporúčam najčistejšiu formu užívania a tou je v tomto prípade prášok. Triphala prášok ktorý používam ja je čistou zmesou týchto troch bylín a navyše je v bio kvalite, takže sa jedná o najkvalitnejšiu formu na trhu.

Triphala vo forme prášku sa užíva tak, že 2 čajové lyžičky prášku zapijete 250 ml teplej vody. Triphalu môžete zapiť aj džúsom alebo mliekom.

Niekde sa uvádza, že Triphala sa môže aj nechať prejsť varom 3 minúty. Vzhľadom k tomu, že sa jedná o jemnú detoxikačnú zmes ktorá pôsobí postupne, jej účinky teda pocítite až po nejakom dlhšom čase. Minimálne teda užívajte Triphalu 3 mesiace.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.