Švédske kvapky

Švédske kvapky

Švédske kvapky sú u nás ale aj vo svete známe aj pod názvom Švédske horké. Nitka histórie ich vzniku vedie do 15. storočia k Doktorovi Phillipusovi Paracelsusomi. Zmes však upadla do zabudnutia a v 18. storočí ich oživil Dr. Claus Samst. Ten začal vyrábať tinktúru a samotný recept zrejme ešte upravil. Doktor Samst napísal ku kvapkám aj rukopis v ktorom uvádzal choroby ktoré Švédske kvapky dokážu liečiť.

 

Švédske kvapky – obsah článku

 

 

Pôvodný recept Dr. Clausa Samsta

 

Pôvodný recept na výrobu Švédskych kvapiek od Dr. Clausa Samsta obsahuje 19 bylinných zložiek. Samst zomrel vo veku 104 rokov keď sa nešťastne zranil pri páde z koňa. Recept na Švédske horké kvapky sa našiel medzi jeho zápiskami.

švédske kvapky úvod

 

Maria Treben a Švédske kvapky

 

V 20. storočí Švédske kvapky značne spopularizovala známa rakúska ľudová liečiteľka Maria Treben ktorá sa ku kvapkám dostala náhodou počas vlastného boja s chorobou. Maria Treben ochorela na brušný týfus po otrave mäsom, ku ktorému sa pripojila žltačka a nepriechodnosť čriev.

Boli to práve Švédske kvapky ktoré Mariu Treben postavili opäť na nohy. Odvtedy po osobnej skúsenosti šírila dobré meno Švédskych kvapiek. Príbehy o liečivosti kvapiek ktoré opisuje Maria Treben vo svojich knihách (Zdravie z Božej lekárne) si môžete zakúpiť v každom dobrom kníhkupectve.

Maria Treben však pôvodný recept Švédskych kvapiek od Dr. Samsta ešte čiastočne upravila. A tak dnes v podstate je možné nájsť na trhu viacero druhov Švédskych kvapiek. Mnohé z nich sa pokúšajú niesť kvôli marketingu meno Marie Treben. Ich receptúra sa však nemusí zhodovať s receptom Marie Treben.

 

Malé Švédske Horké vs Veľké Švédske Horké

 

švédske kvapky - malé švédske horké 90.2 gramu

 

V samotnej knihe Zdravie z Božej lekárne, ktorú máme tiež v rukách je recept na Malé Švédske Horké ktorý obsahuje 11 bylinných zložiek. Jedná sa o čiastočne skrátenú receptúru pôvodného zloženia od Dr. Samsta.

Aj preto je názov „Malé Švédske Horké“. Za Veľké Švédske Horké sa považuje pôvodná receptúra Dr. Clausa Samsta. V knihe Zdravie z Božej lekárne od Marie Treben autorka píše :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Napriek tomu, že ma mnohí nabádali, aby som do tejto knižky zaradila aj zloženie Veľkého Švédskeho Horkého, nemohla som sa na to odhodlať, lebo všetky uvedené liečebné výsledky som dosiahla Malým Švédskym Horkým. Recept Veľkého Švédskeho Horkého zaradil do knižky prvý vydavateľ bez toho, aby ma bol o tom upovedomil. No aj s Veľkým Švédskym Horkým som zaznamenala úspechy.

 

Zloženie ako ho uvádza Maria Treben vo svojej knihe je uvedené v tabuľke nižšie :

Aloa ozbrojená (Aloe ferox MILL.) 10g
Myrhovník abesínsky (Commiphora abyssinica ENGL.) 5g
Šafrán siaty (Crocus sativus L.) 0.2g
Kasia úzkolistá – senné listy (Cassia angustifolia VAHL.) 10g
Gáfrovník lekársky – gáfor (Camphora officinarum NEES) 10g
Rebarbora lekárska (Rheum officinale BAILL.) 10g
Kurkuma zedoárová – citvar (Curcuma zedoaria (BERGIUS) ROXB.) 10g
Manna (Manna) 10g
Theriak veneziánsky (Theriak venezian) 10g
Krasovlas bezbyľový (Carlina acaulis L.) 5 g
Archangelika lekárska (Archangelica officinalis HOFFM.) 10 g

 

 

švédske kvapky použitie

 

Účinky jednotlivých bylín v extrakte

 

Aloa ozbrojená – laxatívne účinky, hojí rany – popáleniny

Myrhovník abesínsky – antimikrobiálny účinok, podporuje tvorbu bielych krviniek

Šafrán siaty – stimuluje chuť k jedlu, pomáha pri trávení

Kasia úzkolistá – mierne preháňadlo

Gáfrovník lekársky – podporuje dýchací systém, upokojuje nervy

Rebarbora lekárska – čistí tráviaci trakt

Kurkuma zedoárová – čistí krv, chráni pred kožnými chorobami

Manna – mierne preháňadlo

Theriak veneziánsky – pôsobí proti jedovatým uhryznutiam

Krasovlas bezbyľový (koreň)diuretikum, tonikum a antibiotikum

Archangelika lekárska – lieči kašeľ, horúčky, pôsobí protizápalovo

 

Návod na výrobu

 

Byliny sa zalejú podľa návodu obilným liehom alebo ovocným liehom a nechajú sa macerovať na slnečnom a teplom mieste 2 týždne. Macerát treba každý deň premiešať a po stanovenej dobe scediť. Scedené Švédske kvapky držte v chlade.

 

Švédske kvapky použitie

 

V nasledujúcom zozname sa nachádza 45 účinkov Švédskych kvapiek a ich použitie podľa starého rukopisu. V bode 15 sa napríklad nachádza aj použitie počas tehotenstva. Tomuto by sme sa určite vyhli (vzhľadom k tomu že sa predsa len jedná o etanolový extrakt – alkohol !!!).

Tak isto sa v zozname nachádza bod kde sa odporúča užívať kvapky pri epileptických záchvatoch. Vzhľadom na obsah alkoholu v kvapkách by ich použitie mohlo viac uškodiť než pomôcť!

Berte na vedomie, že nasledujúci zoznam je pôvodným rukopisom. Niektoré nižšie spomenuté body použitia kvapiek by sme brali s rezervou.

1. Bolesť hlavy, závraty : prikladať navlhčené plátno na hlavu a krčné stavce

2. Očný zákal, sivý zákal : navlhčujú sa očné kútiky, prikladá sa navlhčené plátenko na zatvorené oči

3. Kiahne, vyrážky, chrasty : pravidelne navlhčovať

4. Bolesti zubov, hnisanie : do trošky vody pridáme plnú polievkovú lyžicu kvapiek a chvíľu tekutinu podržíme v ústach prípadne navlhčíme boliaci zub plátenkom

5. Pľuzgiere na jazyku : potierať kvapkami

6. Zapálené hrdlo : ráno, na obed a večer užívame kvapky – pomaly prehĺtame

7. Žalúdočné kŕče : pri bolesti užiť jednu polievkovú lyžicu

8. Koliky : užívajú sa 3 polievkové lyžice, pomaly jednu za druhou

9. Vetry, bolesti žalúdka, zápcha :

10. Zlé trávenie :

11. Bolesti žlčníka : užívať z rána a večer po jednej polievkovej lyžici. Na noc prikladať obklady

12. Vodnatieľka : užívať šesť týždňov zrána a večer polievkovú lyžicu v bielom víne.

13. Bolesti uší, šumenie, stratený sluch : navlhčiť vatu a vložiť do ucha

14. Bolesti maternice : podávať tri dni zrána plnú polievkovú lyžicu kvapiek v červenom víne. Raňajkovať po pol hodine, nepiť mlieko. Po mlieku kvapky neužívať.

15. V posledných 14 dňoch tehotenstva treba užívať zavčasu ráno a večer po jednej polievkovej lyžici kvapiek, napomáhajú pôrod. Aby ľahšie vyšla placenta, podáva sa šestonedieľke každé dve hodiny jedna plná lyžička, kým placenta nevyjde.

16. Zapálené prsné bradavky : na zapálené bradavky po pôrode prikladať navlhčené plátenkom

17. Detské kiahne : kvapky zriedené vodou podávať podľa veku. Keď kiahne usýchajú, navlhčujeme ich častejšie kvapkami, vtedy nezostanú žiadne jazvy.

18. Črevné parazity, pásomnice : dávkovať podľa veku. Navlhčiť šatku a priviazať na pupok. Udržiavať vlhkú.

19. Žltačka : 3 krát denne polievková lyžica + obklady na pečeň

20. Zlatá žila (hemoroidy) : vnútorne aj vonkajšie použitie. Navlhčovanie zmäkčuje zlatú žilu. Kvapky užívať pred spánkom, zvonka prikladať navlhčenú vatu.

21. Depresie, melanchólia, obličky

22. Omdletie : jedna polievková lyžica kvapiek

23. Kŕče :

24. Menštruačné problémy : strata pravidelného mesačného krvácania alebo prisilné krvácanie – nech kvapky užíva tri dni a opakuje to dvadsať ráz. To, čo bolo prisilné, kvapky utišujú, čo prislabé, vyrovnávajú

25. Bielotok

26. Epileptický záchvat : podať po záchvate. Kvapky posilňujú postihnuté nervy.

27. Ochrnutie, závraty, nevoľnosti

28. Osýpky, ruža

29. Horúčky, zimnice : jedna polievková lyžica

30. Rakovina, kiahne, bradavice, rany : staré rany vymyjeme bielym vínom a priložíme plátno navlhčené v Švédskych kvapkách. Kvapky odstraňujú nádory a bolesti, hoja rany..

31. Zápal, hnis : prikladať navlhčené plátenko

32. Jazvy, rezné rany : 40 ráz navlhčiť. Rany liečené kvapkami nezanechajú jazvy

33. Fistuly

34. Popáleniny, pľuzgiere : navlhčovať kvapkami

35. Hrče, škvrny : od úderov či nárazov

36. Chuť do jedla

37. Chudokrvnosť : užívať pravidelne ráno

38. Reumatické bolesti : ráno a večer prikladať navlhčené plátno na boľavé miesta

39. Omrlzliny : na noc prikladať navlhčené plátenko

40. Kurie oká : navlhčená vata na boľavé miesto, udržiavať vlhké. Po troch dňoch by mali odpadnúť

41. Uhryznutia od zvierat : vnútorne užívať a na ranu prikladať navlhčené plátenko

42. Mor, vredy, kŕče

43. Nespavosť : užiť pred spaním. Pri nespavosti nervového pôvodu treba priložiť plátenko navlhčené v zriedených kvapkách na srdce.

44. Opilec ihneď vytriezvie, keď užije dve polievkové lyžice kvapiek.

45. Trasenie rúk a nôh :

 

Upozornenia

 

Každé množstvo kvapiek treba pred užitím riediť vodou prípadne bylinným čajom. Vnútorne sa pri prevencii užíva podľa starého rukopisu ráno a večer čajová lyžička zriedených kvapiek. Pri vonkajšom použití je potrebné postihnuté miesto vopred natrieť bravčovou alebo nechtíkovou masťou. Po odstránení obkladu miesto napudrovať.

 

Švédske kvapky – cena

 

Ako už bolo vyššie spomenuté, na trhu sa nachádza viac druhov Švédskych kvapiek. Líšia sa svojím zložením a tiež cenou. Niektoré obsahujú širšie spektrum bylín v rôznom pomere než pôvodná zmes od Dr. Samsta. Niektoré taktiež obsahujú pomocné látky – napríklad glycerín či dihydrát sodnej soli sacharínu. Ceny sa pohybujú od 3,50 až do 6-7 Eur za 100 ml.

Ďalšou z možností je pripraviť si Švédske kvapky v domácich podmienkach. Predávajú sa sušené zmesi bylín ktoré stačí zaliať alkoholom a nechať macerovať. Sušených zmesí na výrobu Švédskych kvapiek je tak isto viacej a ich zloženie sa čiastočne líši. Cena za sušenú zmes bylín sa pohybuje približne na úrovni 6-10 Eur za balenie. Jedno balenie vám postačí na výrobu 1,5 litra Švédskych kvapiek.

 

Krátky rozhovor s Vladimírom

 

Pri našom pátraní po Švédskych kvapkách sme sa spoznali aj s Vladimírom ktorý si Švédske kvapky pripravuje sám. Urobili sme s ním krátky rozhovor kde nám priblížil ako si kvapky vyrába doma.

Redakcia : Vladimír, keď hovoríme o Švédskych kvapkách, ako ste sa k nim dostal Vy?

Vladimír : Niekoľko rokov dozadu som mal väčšie žalúdočné problémy dlhodobejšieho charakteru. Vtedy mi Švédske kvapky ponúkla suseda ktorá ich mala priamo z Rakúska. V podstate som o nich počul už aj predtým, ale nikdy som ich nevyskúšal ani som nevedel čo obsahujú. Situácia ma však prinútila ich vyskúšať a vlastne odvtedy som ich fanúšikom.

Redakcia : Prečo si kvapky dnes vyrábate sám?

Vladimír : Viete, keď vám niečo alebo niekto pomôže, tak si toho veľmi vážite. Ja som si následne zakúpil kvapky v našej lekárni avšak už pri ich užívaní som si všimol podstatnejší rozdiel od tých z Rakúska a tých z našej lekárne. Tie ktoré som kúpil v lekárni boli proti tým Rakúskym ako slabý čaj. Značku nebudem samozrejme uvádzať. Nedalo mi to teda a začal som pátrať po zložení až som sa vlastne dopracoval k tomu, že sebe, mojej rodine a známym vyrábam kvapky ja.

Redakcia : Ako teda kvapky vyrábate? Aký recept a postup používate? Používate čerstvé byliny?

Vladimír : To nie. Byliny ktoré obsahujú Švédske kvapky u nás všetky nenazbierate. Gramáže v receptúre sú v sušenom stave. Ja som skúšal viacero bylinných zmesí a rôzne druhy prípravy. Najlepšie sa mi osvedčil recept Marie Treben ktorá uvádza Malé Švédske Horké čo je zmes 11-tich bylín. Tieto byliny je možné v sušenom stave zakúpiť na internete. Majú 90,2 gramu a stoja cca 6 Eur.

švédske kvapky lieh old herold

Redakcia : Aký postup používate a aký alkohol?

Vladimír : Tu som tiež skúšal viac postupov. Ostal som pri tom, že používam lieh konzumný od výrobcu OLD HEROLD 80% ktorý sa dá stále zakúpiť v niektorých obchodoch. Tento lieh zriedim na 55 až 60% a v ňom macerujem byliny po dobu jedného týždňa. Následne doriedim zmes na 38 – 40 % a nechám ešte macerovať. Všetko to držím vo väčších fľašiach na teple, väčšinou na okenici.

Redakcia : Prečo takýto postup? Návod od Marie Treben uvádza použiť ovocný alebo obilný alkohol 38 – 40 %.

Vladimír : Skúšal som aj ovocný alkohol a výsledky sú rovnaké ako keď použijete obilný alkohol. Alkohol musí byť v prvom rade kvalitný. Mám známeho ktorý ešte za socializmu pracoval v potravinárstve pri výrobe etanolových bylinných macerátov a aróm. Práve on mi poradil, že 60%-tný alkohol je na maceráciu bylín najvhodnejší. Preto som zvolil tento postup. Dôležité je však vždy potom kvapky zriediť na tých 38 – 40%. Videl som aj kvapky v lekárni ktoré mali 33%. Nižšie percento alkoholu napríklad pri vonkajšom použití kvapiek nevysuší tak veľmi pokožku.

švédske kvapky maria treben cena a balenia

Redakcia : Dobre, máme teda kvapky vymacerované, čo potom?

Vladimír : Potom je to už jednoduché. Kvapky precedím cez veľmi jemné sitko aj niekoľkokrát tak aby boli čo najčistejšie a poprelievame do menších fliaš, dobre uzavriem a sú pripravené na použitie.

Redakcia : Na aké choroby sa vám tieto kvapky najviac osvedčili?

Vladimír : U mňa to boli práve tráviace problémy ale dobre účinkujú napríklad aj pri bolestiach zubov či ďasien. Vonkajšie dobre fungujú na rôzne poranenia a jazvy. Jedna moja známa ich použila na zapálené hrdlo a veľmi si to pochvalovala. Takže to použitie je skutočne široké.

Pánovi Vladimírovi ďakujeme za rozhovor, čas a trpezlivosť ktorú nám venoval.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.