Pestrec mariánsky

Pestrec mariánsky

V rámci našej web stránky vám prinášame sériu zaujímavých článkov v ktorých sa dozviete niečo viac o detoxikácii organizmu nielen formou detoxikačnej kúry prodetox, ale aj formou prírodných čajov, olejov a pod. Dnes vám predstavíme jednu veľmi účinnú bylinu o ktorej ste už možno počuli v súvislosti s detoxikáciou. Je ňou pestrec mariánsky – Silybum marianum – alebo česky ostropestřec mariánský.

 

Pestrec mariánsky – obsah článku

 

 

Pestrec mariánsky – história

 

Pestrec mariánsky si vyslúžil ľudový názov Kristova koruna. Právom. Nemecký prírodovedec, lekár a botanik Lonitzer napísal o tejto byline „Je dobrý na všetok jed v tele, aj proti moru“. Z historických spisov sa dozvedáme, že mladý pestrec mariánsky sa konzumuje ako zelenina uvarený spolu s olejom a kuchynskou soľou. Koreň sa používa s medovinou ako dávidlo. Pestrec mariánsky má svoj pôvod na Kanárskych ostrovoch odkiaľ sa postupne rozšíril do Španielska a do centrálnej Európy ho pravdepodobne preniesli cez Alpy stredovekí bylinkárski mnísi. Pestrec mariánsky si rýchlo získal miesto v kláštornej a ľudovej medicíne. Názov získal podľa mliečnobielych pásov. Legenda hovorí, že pochádzajú z mlieka Panny Márie ktorej počas dojčenia Ježiška padlo niekoľko kvapiek na listy. V 18. storočí sa objavujú písomné zmienky o liečbe pečene pomocou tejto byliny. Dnešné výskumy a vedecké štúdie jednoznačne preukazujú priaznivé účinky ktoré pestrec mariánsky má. Najintenzívnejšie sa pestuje v južnej Európe, severnej Afrike či Ázii. Rastie aj voľne na suchých a teplých miestach. Pestrec mariánsky je mohutný bodliak ktorý dokáže dorásť až do výšky 1,5 metra. Viac vám možno napovie obrázok.

 

Pestrec mariánsky dnes

 

Vo farmácií sa používajú plody a hlavnou účinnou látkou je silymarín obsahujúci flavonolignany (silybin, silydianin a silychristin). Silymarín sa nachádza v šupke plodu. Pestrec mariánsky nemá žiadne vedľajšie účinky nakoľko aj pri užití väčšieho množstva nehrozia žiadne zdravotné problémy či kontraindikácie. Má preukázateľne priaznivé účinky pri regenerácií pečene a celkovej detoxikácii organizmu. O detoxikácii pečene sme písali samostatný článok a môžete si ho prečítať tu. Pestrec mariánsky je veľmi silný antioxidant, podporujúci ľudskú imunitu. Čistí a regeneruje pečeň, podporuje tvorbu a distribúciu žlče, priaznivo vplýva na hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Pestrec mariánsky môžete použiť vo formách ako olej, čaj, tinktúra či drvený plod.

 

Účinky silymarínu

 

Silymarín má antioxidačné účinky. Zachytáva voľné radikály, čím chráni pečeňové bunky pred oxidačným poškodením. Účinne stabilizuje membrány pečeňových buniek a tak blokuje prienik toxínov. Silymarín pomáha zvýšiť aktivitu enzýmov v pečeni čím sa zlepšuje syntéza bielkovín a zrýchľuje metabolizmus.

 

Pestrec mariánsky v skratke

 

pestrec mariánsky

 

  • pôsobí pri obnove pečeňových buniek
  • znižuje cholesterol
  • zlepšuje trávenie, tvorbu a prietok žlče, žlčníkové ochorenia
  • čistí črevný trakt
  • chráni žily a cievy, odstraňuje kožné choroby a defekty koži.
  • detoxikuje a posilňuje pečeň
  • odstraňuje následky chemoterapie, a následky po liečbe tabletkami poškodzujúcimi pečeň
  • bojuje proti nízkemu tlaku (dvíha spodný tlak)
  • používa sa pri otravách jedmi : otrava hubami, alkoholom a drogami
  • zbavuje pečeň chemických prímesí a toxických látok z potravín
  • pôsobí proti migréne, závratom, depresiám, astme, alergiám
  •  vďaka silymarínu má proti-nádorové účinky
  • vhodný na detoxikáciu, regeneráciu, zbavuje tela toxínov…

 

Pestrec mariánsky ako olej

 

  Olej sa získava zo semien lisovaním za studena. Je vhodný na vnútorné no aj vonkajšie použitie. Pestrecový olej obsahuje vitamíny A, D, E a F. Vitamín F má pozitívny účinok na zdravie srdca a napomáha spaľovaniu nasýtených tukov. Olej je bohatý na zinok, selén, meď a jód. Olejom môžete dochutiť zeleninové šaláty alebo iné pokrmy. Pri príprave pokrmov kde použijete olej s pestreca si dávajte pozor na tepelnú úpravu. Teplota by nemala presiahnuť 60 stupňov Celzia. Olej pri vyšších teplotách stráca účinné látky. Olej zvyšuje mierne krvný tlak preto sa neodporúča osobám s vysokým krvným tlakom , deťom do 3 rokov, tehotným a dojčiacim ženám. Dávkovanie – vnútorné použitie: 1 až 3 kávové lyžičky pred alebo po jedení po dobu jedného mesiaca. Pri detoxikácii organizmu sa užíva dlhodobejšie: 1 čajová lyžička denne, ráno. Vonkajšie použitie : dvakrát denne sa potiera postihnuté miesto. Pri vonkajšom použití sa využíva hlavne na hemoroidy, kde treba potierať vnútornú stranu stehien a okolie análneho otvoru, ďalej dobré výsledky dosahuje aj pri liečbe kŕčových žíl ktoré treba potierať smerom k srdcu, lieči taktiež poškodenia kože ako popáleniny či rôzne poškodenia kože chemickými látkami.

 

Pestrec mariánsky granule

 

Granulovaný plod Pestreca mariánskeho (Silybum marianum) je čisto prírodným produktom z kontrolovaného ekologického poľnohospodárstva, ktory neobsahuje alergény a je bez prídavných látok, ako napríklad konzervanty alebo farbivá. Na obrázku je Pestrec od firmy Benevit – Zelený život ktorý stojí približne 5 eur za 100gramov. Dávkovanie je 1x denne 2 g granulovaného plodu Prípravok je možné jesť samostatne a zapiť vodou, alebo zmiešať v jogurte, müsli, alebo ako súčasť hotového jedla. Granule je tiež možné primiešavať do cesta na prípravu pečiva a ďalších jedál teplej i studenej kuchyne.

 

Pestrec mariánsky ako čaj

 

Čaj tíši tráviace a žlčníkové ťažkosti, no ako regenerácia na pečeň nieje moc vhodný, pretože teploty pôsobiace pri príprave čaju poškodzujú hlavnú účinnú zložku silymarín. Napriek tomu ako je vyššie spomenuté je možné ho použiť na tráviace a žlčníkové problémy. Príprava Zápar z 1 lyžice na šálku vriacej vody. Odporúča sa piť 2 krát denne. Odvar sa pripravuj z 30g semena na 500ml vody. Voda sa nechá vyvrieť na polovičné množstvo a potom sa užíva po jednej lyžičke každú hodinu.

 

Pestrec mariánsky drvený

 

Drvený pestrec mariánsky sa považuje za najúčinnejšiu formu detoxikácie pečene. Nielen vďaka účinku silymarínu ale aj vďaka tomu, že drvený pestrec mariánsky pôsobí v črevách ako jemný peelink čím umožňuje čistiť črevá. Pestrec mariánsky sa drví na jemný prášok od veľkosti zrniečok piesku po veľkosť makových zrniečok. Ak sa rozhodnete pre tento spôsob použitia nezabudnite, že po požití pestreca nesmiete piť alkohol či mlieko. Nič vážne by sa vám nestalo, ale mliekom a alkoholom by ste zmarili účinky silymarínu a teda by užitie pestreca nemalo význam. Dávkovanie : 4x denne 1 čajová lyžička (3-4 g), aspoň 45 minút pred jedlom. Drvina sa v ústach dôkladne požuje, premieša so slinami a následne prehltne. Potom sa zapije dostatočným množstvom vody (cca 200 ml na čajovú lyžičku).

 

Séria článkov o pestreci mariánskom

 

Pripravili sme si pre vás sériu článkov o pestreci mariánskom, v ktorých rozoberáme detailnejšie jeho zloženie, účinky a mnohé ďalšie témy. Viac sa o pestreci mariánskom dozviete v nasledujúcich článkoch:

 

 

Pestrec mariánsky je nenahraditeľnou bylinou pre detox a celkové zdravie pečene vďaka dôležitému komplexu flavonolignanov (silymarín), ktoré:

 

  • Podporujú regeneráciu pečeňových buniek
  • Redukujú množstvo voľných radikálov
  • Pomáhajú pri tvorbe nových pečeňových buniek
  • Pôsobia proti zápalových ochoreniach pečene
  • Podporujú úbytok tuku pri stukovatenej pečeni
  • Podporujú tvorbu glutatiónu
  • Redukujú nepriaznivé vedľajšie účinky niektorých liekov

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.