Ošetrenie a priebeh hojenia rán

Hojenie poranení je zložitý a niekedy zdĺhavý proces. V prípade poranenia sa automaticky spúšťajú rôzne udalosti, ktoré majú za cieľ zaceliť poškodené tkanivo. Tieto udalosti pozostávajú zo 4 hlavných fáz – fáza hemostázy, zápalová fáza, proliferatívna fáza a maturačná fáza, o ktorých si dnes povieme niečo viac.

 

Ošetrenie a priebeh hojenia rán – obsah článku

 

 

Fáza hemostázy

 

Hemostáza patrí medzi prvú fázu hojenia rany. Jej úlohou je ihneď po poranení zastaviť krvácajúcu ranu. Tento proces poznáme aj pod názvom zrážanie krvi. Telo aktivuje svoj systém automatickej opravy tkaniva a snaží sa vytvoriť ako keby hrádzu na zastavenie krvácania pomocou homeostázy, ktorá musí prebehnúť dostatočne rýchlo, aby nedošlo u niektorých vážnych poranení k vykrvácaniu.

Počas homeostázy prichádzajú krvné doštičky do kontaktu s kolagénom, čo vedie k zhlukovaniu krvných doštičiek. Následne enzým nazývaný trombín spúšťa tvorbu fibrínovej sieťoviny, ktorá posilňuje zhluky krvných doštičiek a dochádza k zosilneniu a k stabilizácii zrazeniny.

 

Zápalová fáza

 

Zatiaľ čo prvá fáza je primárne o zrážaní krvi, v druhej fáze sa proces zameriava na čistenie rany od baktérií a nečistôt, aby bola rana prichystaná na rast nového tkaniva.

Biele krvinky vstupujú počas zápalovej fázy do rany, aby odstránili baktérie a ostatné nečistoty. Približne medzi jedným až druhým dňom od poranenia je aktivita bielych krviniek najväčšia a po treťom dni sa začne znižovať.

Zatiaľ čo aktivita bielych krviniek ustupuje, prichádza na rad ďalšia fáza čistenia rany a to bunkami nazývanými makrofágy.

Týmito bunkami sa vylučujú látky takzvané rastové faktory a proteíny, ktoré spustia aktivitu imunitného systému na podporu uzdravenia rany.

Táto fáza trvá väčšinou od štyroch do šiestich dní a často je sprevádzaná začervenaním pokožky, edémom, bolesťou a pocitom tepla v okolí rany.

 

Proliferatívna fáza

 

Akonáhle je rana vyčistená, začína tretia fáza, pri ktorej sa tvoria nové cievy a rana sa vyplní granulačným tkanivom.

Potom nasleduje uzátvárancia časť, pri ktorej sa sťahujú okraje rany smerom ku stredu poranenia a začína sa aktivita epitelačných buniek, ktoré začnú pôsobiť od okrajov alebo od stredu rany tak, aby vytvorili epitelizačné tkanivo a pokryli tak ranu.

Proliferatívna fáza väčšinou trvá od 4 do 24 dní.

 

Maturačná fáza

 

Počas maturačnej fázy získava nové tkanivo svoju silu a pružnosť. Reorganizujú sa kolagénové vlákna, tkanivo sa remodeluje a dozrieva a dochádza k celkovému zvýšeniu pevnosti tkaniva.

Čas úplného zahojenia závisí od typu poranenia a často trvá od 21 dní do 2 rokov.

Proces hojenia však závisí od rôznych faktorov ako sú vlhkosť, infekcie, vek, strava a mnohé ďalšie, ktoré ovplyvňujú rýchlosť hojenia.

Pri správnych podmienkach tento proces funguje bezproblémovo a je úžasné, ako organizmus dokáže nahradiť porušené tkanivo.

 

Ako ošetriť poranenie

 

V závislosti od typu poranenia môžete ošetriť ranu overenými postupmi a urýchliť tak proces hojenia.

Tento proces môžme rozdeliť do troch krokov:

 

Zastavte krvácanie

 

  • Na zastavenie krvácania tlačte na ranu čistou handričkou alebo gázou až kým krvácanie neprestane.
  • V prípade, že krv presakuje cez handričku, priložte ešte ďalšiu vrstvu a stále na ranu tlačte.
  • Ak je poranenie na nohe alebo ruke, snažte sa ju dostať nad úroveň srdca čo môže spomaliť krvácanie
  • Nepoužívajte gumový škrtiaci obväz pokiaľ je možné krvácanie zastaviť tlakom handričky
  • Pred ďalším postupom si znova umyte ruky

 

Vyčistite ranu

 

  • Jemne vyčistite ranu mydlom alebo len vodou a poriadne mydlo zmyte, aby sa predišlo podráždeniu pokožky
  • Nepoužívajte peroxid vodíka alebo jód, ktorý môže poškodiť tkanivo.

 

Obviažte ranu

 

  • Najprv naneste antibiotický krém alebo bylinný macerát či tinktúru na poranené miesto na zníženie rizika infekcie a obviažte ranu čistým obväzom.
  • Obväz obmieňajte každý deň, aby sa rana udržovala vždy čistá a suchá.

 

Bylinky na urýchlenie procesu hojenia

 

Na urýchlenie hojenia môžete využiť aj bylinky s protizápalovými, antibakteriálnymi a antioxidačnými účinkami.

Bylinky s takými vlastnosťami môžu výrazne urýchliť proces hojenia poranení zlepšením tvorby kolagénu, zmiernením zápalu a zlepšením čistenia rany od mikróbov.

Čistenie rán s macerátom alebo tinktúrou je vhodné na rôzne typy poranení ako sú porezania, opuchy, bodnutia hmyzom, podráždená pokožka, akné a mnohé ďalšie.

Navyše, v mnohých prípadoch nemajú bylinky žiadne vedľajšie účinky a sú často používané v tradičnej medicíne.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.