Časté otázky o vŕbovke malokvetej

Ako chutí čaj z Vŕbovky malokvetej?

 

Čaj z vŕbovky malokvetej nemá nejakú výraznú chuť. Chuť mnohonásobne zlepšíte pridaním lyžičky medu.

 

V akej forme je najlepšie Vŕbovku užívať?

 

Vŕbovku malokvetú môžete užívať vo forme čerstvej, sušenej, tinktúry alebo bylinnej zmesi. Mnoho ľudí obľubuje sušenú formu kvôli praktickému skladovaniu.

Dokonca aj antioxidačná aktivita je mnohonásobne väčšia u sušených bylín, než u čerstvých keďže v dobe použitia čerstvej byliny väčšinou už dávno došlo k degradácii jej antioxidačných účinkov narozdiel od sušených bylín, ktoré túto degradáciu spomaľujú.

Samozrejme pokiaľ máte možnosť vŕbovku použiť úplne čerstvú, tak použite čerstvú, ale bohato stačí použiť vŕbovku v jej sušenej forme, ktorá sa jednak lepšie skladuje a taktiež zachováva dostatok terapeutických účinkov. Treba tiež poznamenať, že viac ako to, či je bylinka sušená alebo čerstvá je dôležitejšia jej príprava a skladovanie, ktoré rozhodujú o jej terapeutickej hodnote resp. jej strate nevhodnou prípravou a skladovaním.

 

Koľko gramov Vŕbovky mám denne užívať?

 

Na prípravu čaju vám postačí použiť  jednu lyžičku vŕbovky, ktorú zalejte 200ml vriacej vody. Takto pripravený odvar sa odporúča piť 1-3x denne po dobu 4-6 týždňov (v prípade 3 šálok denne) alebo niekoľkých mesiacov 1-2 šálky denne. Všeobecne je odporúčané vypiť jednu šálku ráno a jednu večer.

V prípade, že preferujete tinktúru z vŕbovky, tak je odporúčané užívať 1/2 až 1 čajovú lyžičku 1-3 trikrát denne pre dospelých a pre deti platí 1/4 – 1/3 dospelej dávky.

Čaj z vŕbovky môžete piť 1-3x denne po dobu 4-6 týždňov (v prípade 3 šálok denne) alebo niekoľkých mesiacov 1-2 šálky denne. Všeobecne je odporúčané vypiť jednu šálku ráno a jednu večer.

 

Koľko dní je dobré Vŕbovku užívať?

 

Čaj z vŕbovky sa odporúča piť 1-3x denne po dobu 4-6 týždňov (v prípade 3 šálok denne) alebo niekoľkých mesiacov 1-2 šálky denne.

 

Ako Vŕbovku skladovať?

 

Vo všeobecnosti skladujte vŕbovku v tmavom, dobre vetranom a suchom prostredí. Dôležité je vrecko vždy po použití dobre uzavrieť, aby nedošlo k znehodnoteniu vŕbovky.

 

Prečo je dobré Vŕbovku užívať?

 

Najdôležitejším argumentom je obsah polyfenolu Oenotein B v vo vŕbovke, u ktorého sa preukázali inhibičné vlastnosti proti zväčšovaniu prostaty a taktiež jeho antinádorové vlastnosti.

 

Medzi ďalšie benefity tejto látky patria nasledovné:

  • Antioxidačné vlastnosti
  • Imunomodulačné vlastnosti
  • Vlastnosť cytotoxicity (ničeniu) nádorových buniek
  • Indukcia a inhibícia niektorých enzýmov

 

Taktiež zvyšuje produkciu bielych krviniek, ktoré hrajú dôležitú úlohu pri správnej funkcii imunitného systému a v boji proti infekciám. Vŕbovka môže byť teda skvelým pomocníkom pri ochorení prostaty, močových problémoch, ako sú bolesti pri močení a mnohé ďalšie.

Je dôležité, aby ste vŕbovku správne pripravili a skladovali. Iba tak sa zaistí, že nedôjde k zníženiu terapeutických vlastností vŕbovky.

Pre lepší prehľad o účinkoch vŕbovky malokvetej môžete navštívíť tento článok.

 

Na čo všetko je Vŕbovka prospešná?

 

Vŕbovka malokvetá sa zvykne požívať pri nasledovných zdravotných ťažkostiach:

 

  • problémy s prostatou, ako je napríklad jej zväčšenie
  • žalúdočných vredoch
  • dvanástnikových vredoch
  • gastritíde
  • kolitíde
  • rôznych gastrointestinálnych poruchách, ako je napríklad dyzentéria a hnačka
  • močových problémoch, ako je zápal uretry
  • bolesti pri močení
  • častom nutkaní na močenie
  • drobných únikoch moču
  • zápaloch močového mechúra
  • ochoreniach obličiek
  • zlepšuje prejavy menopauzy u žien

 

Je možné užívať Vŕbovku aj pri tehotenstve?

 

Vŕbovka malokvetá je vo všeobecnosti bezpečná pre väčšinu dospelej populácie. Kvôli nedostatku informácií sa však neodporúča užívať vŕbovku malokvetú tehotným alebo dojčiacim ženám.

 

Môžu Vŕbovku užívať aj deti?

 

Hoci neexistujú štúdie bezpečného užívania vŕbovky pre deti a ani navrhnuté dávkovanie, Vŕbovka malokvetá nie je toxická a jej užívanie je teda považované za všeobecne bezpečné pokiaľ sa používa v rozumných dávkach. Pred jej použitím sa však vždy poraďte so svojim lekárom.

 

V akých prípadoch sa Vŕbovka neodporúča užívať?

 

Primárne sa Vŕbovka malokvetá zvykne používať pri problémoch s prostatou, rôznych zápaloch a problémoch s močením.

Všeobecne sa vŕbovka malokvetá neodporúča užívať tehotným a dojčiacim ženám, deťom kvôli nedostatku informácií potvrdzujúcich jej bezpečné užívanie touto skupinou ľudí.

Treba si dávať taktiež pozor v prípade, že sa vŕbovku rozhodnete zbierať sami. Existuje mnoho druhov vŕbovky a niektoré môžu byť aj škodlivé.

Vŕbovka malokvetá je však overená a často používaná bylinka, takže sa netreba obávať jej použitia vo väčšine prípadoch.

 

Naozaj pomáha Vŕbovka pri ochoreniach prostaty?

 

Podľa mnohých vedeckých informácií sú priaznivé účinky vŕbovky ľahko preukázateľné. Pokiaľ máte záujem si o vŕbovke a jej účinkoch prečítať detailne v anglickom jazyku, môžete tak urobiť na tomto odkaze.

 

Existujú vedľajšie účinky pri užívaní Vŕbovky?

 

U vŕbovky malokvetej nie sú preukázateľné žiadne vedľajšie účinky. Jedná sa o bylinku, ktorej užívanie je vo všeobecnosti považované za veľmi bezpečné.

 

Môže vyvolať Vŕbovka nepriaznivú interakciu s inými liekmi?

 

Zatiaľ nie sú známe žiadne interakcie s inými látkami.

 

Vŕbovka malokvetá – Jedna z najčastejšie používaných byliniek na problémy s prostatou

 

Vŕbovka malokvetá sa vďaka svojej dlhej histórii používania zapísala do dejín ako jedna z najefektívnejších alternatívnych metód liečby problémov s prostatou. Najčastejšie sa teda vŕbovka používa pri:

 

  • Zväčšenej prostate a zápaloch prostaty a uretry
  • Problémy s močovým mechúrom a obličkami
  • Gastritíde
  • Kolitíde
  • Žalúdočných a dvanástnikových vredoch

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.