Časté otázky o Repíku lekárskom

Ako chutí Repíkový čaj?

 

Chuť repíka je zložená z viacerých chutí. Repík je aromatický a má ostrú, mierne sladkú chuť doplnenú mierne horkou chuťou. Chuť sa všeobecne vylepší pridaním lyžičky medu do čaju.

 

V akej forme je najlepšie Repík užívať?

 

Repík si môžete pripraviť vo forme čaju, tinktúry alebo môžete využiť niekoľko receptov aj na vonkajšie použitie. Často sa používajú sušené bylinky vďaka ich lepšiemu skladovaniu. Napríklad na gastrointestinálne problémy môžete zvoliť čaj alebo tinktúru a na ošetrenie rán odvar z Repíka do ktorého si namočíte obväz a na popáleniny alebo aj na bolesť hrdla tinktúru.

Dôležité je repík a ostatné bylinky dobre skladovať, aby ste zabránili ich znehodnoteniu.

Viac receptov na použitie Repíka aj s návodom na prípravu nájdete v tomto článku.

 

Koľko gramov Repíka mám denne užívať?

 

Na prípravu čaju stačí použiť 1-2 lyžičky sušeného repíka, ktorý užívate 1-2x denne. Pri tinktúre na gastrointestinálne ochorenia sa užíva 3-5 kvapiek tinktúry 3x denne.

Pre ostatné možnosti použitia môžete navštívíť tento článok.

 

Koľko dní je dobré Repík užívať?

 

Doba užívania nie je presne stanovená. Radšej však užívajte Repík krátkodobo s prestávkami (napríklad 1 mesiac) kvôli vysokému obsahu trieslovín.

 

Ako Repík skladovať?

 

Vo všeobecnosti skladujte Repík v tmavom, dobre vetranom a suchom prostredí. Dôležité je vrecko vždy po použití dobre uzavrieť, aby nedošlo k znehodnoteniu Repíka. Pri tinktúre je lepšie použiť farebné nádoby, ktoré repík uchránia pred svetlom. V prípade použitia priehľadnej nádoby skladujte tinktúru taktiež v tmavom prostredí.

 

Prečo je dobré Repík užívať?

 

Mnohé štúdie, skúsenosti ľudí a história tradičnej medicíny považuje Repík a jeho bioaktívne látky za prospešné pri gastrointestinálnych ochoreniach. Medzi dôležité látky Repíka patria predovšetkým terpény, fenoly, triesloviny a flavonoidy, ktoré majú na organizmus antioxidačné a protizápalové účinky. Keďže mnohé ochorenia tráviaceho traktu sú vyvolané zápalmi a oxidačným stresom, ktorý k zápalom vedie, je teda veľmi logické, že repík môže pomôcť pri týchto ochoreniach.

Pokiaľ máte záujem o dôkladnejšie naštudovanie toho, akým spôsobom môže repík pri ochoreniach tráviaceho traktu a ďalších zápalových ťažkostiach pomôcť, môžete navštíviť tento článok.

V prípade, že máte záujem o ešte datailnejšie vysvetlenie, môžete navštíviť túto štúdiu.

 

Na čo všetko je Repík prospešný?

 

Repík má mnoho využití a osvedčil sa predovšetkým pri zápalových ochoreniach tráviaceho traktu. Keďže je to silný antioxidant a obsahuje množstvo prospešných chemických zlúčenín, jeho možnosti využitia sú rozsiahle. Medzi najznámejšie účinky repíka patria:

 

 • Protizápalové účinky
 • Gastrointestinálne účinky
 • Hojenie rán 
 • Pomoc pri nadmernom menštruačnom krvácaní 
 • Detoxikácia pečene 
 • Účinky na dýchacie cesty 
 • Pomoc pri cukrovke 
 • Protirakovinové účinky 
 • Môže znížiť stres a úzkosť 

 

Pre detailnejší opis účinkov repíka lekárskeho môžete navštíviť tento článok.

 

Je možné užívať Repík aj pri tehotenstve?

 

Hoci je Repík všeobecne bezpečná bylinka pre väčšinu ľudí, niektoré zdroje Repík pri tehotenstve a dojčení neodporúčajú pretože môže ovplyvniť menštruačný cyklus. Pred akýmkoľvek užívaním bylín, doplnkov výživy a iných látok sa poraďte so svojim lekárom.

 

Môžu Repík užívať aj deti?

 

Hoci neexistujú štúdie bezpečného užívania Repíka pre deti a ani navrhnuté dávkovanie, Repík je vo všeobecnosti bezpečná bylinka, pokiaľ sa používa v rozumných dávkach. Pred jej použitím sa však vždy poraďte so svojim lekárom.

 

V akých prípadoch sa Repík neodporúča užívať?

 

Repík lekársky je vo všeobecnosti pre väčšinu ľudí bezpečný. Pri jeho použití by ste mali byť tak či tak obozretný a neužívať ho vo veľkých množstvách príliš dlho.

Obsahuje veľké množstvo trieslovín, ktoré môžu pri vysokých dávkach spôsobiť mierne problémy s trávením.

Repíku sa radšej vyvarujte v týchto prípadoch:

 • Pokiaľ máte alergiu na čeľaď ružovitých rastlín.
 • Užívate lieky proti cukrovke
 • V tehotenstve alebo dojčení

 

Repík by ste tiež nemali užívať niekoľko týždňov pred prípadnou operáciou pretože môže ovplyvniť hladinu cukru v krvi. S repíkom taktiež nezapíjajte lieky, pretože môže spomaliť ich absorpciu.

Pred použitím repíku spravíte najlepšie, pokiaľ sa poradíte s lekárom.

 

Naozaj pomáha Repík pri tráviacich ochoreniach?

 

Mnohé štúdie potvrdili protizápalové a antioxidačné účinky repíka a z toho dôvodu môže byť nápomocný pri zápalových ochoreniach tráviaceho traktu. Repík obsahuje mnohé látky, ktoré pôsobia protizápalovo a antioxidačne, antibakteriálne, antikarcinogénne, adstringentne a tiež neuroprotekčne.

Na lepšie pochopenie spôsobu, ako môže repík pomôcť vám odporúčam tento článok.

V prípade, že vám nerobia problémy medicínske texty, môžete si o účinkoch repíku prečítať aj v tejto štúdii.

 

Existujú vedľajšie účinky pri užívaní repíka?

 

Mnohé vedľajšie účinky sú často spôsobené nedbalým užívaním daného lieku/byliny/doplnku výživy atď.

Hoci sa Repík používa na tráviace ochorenia, vysoké dávky môžu naopak tráveniu uškodiť kvôli veľkému obsahu trieslovín.

Pokiaľ užívate lieky alebo si nie ste istý vašim zdravotným stavom, poraďte sa o užívaní hocijakej bylinky, lieku alebo doplnku výživy s lekárom.

 

Môže vyvolať Repík nepriaznivú interakciu s inými liekmi?

 

Repík sa neodporúča užívať v prípade, že užívate hypoglykemické lieky resp. lieky proti cukrovke, pretože by mohol hypoglykemický účinok liekov posilniť.

Taktiež nezapíjajte lieky s Repíkom, pretože môže spomaliť ich absorpciu.

Pred užívaním Repíka a všeobecne pred užívaním hocijakej inej bylinky, doplnku výživy, lieku atď. by ste sa mali poradiť s lekárom a to hlavne v prípade, pokiaľ užívate iné lieky alebo si nie ste istý vašim zdravotným stavom.

 

Repík lekársky – bylinka, ktorá priaznivo vplýva na trávenie

 

Hlavná výhoda repíka je v jeho anti-zápalovom pôsobení na organizmus. Predovšetkým sa užíva pri zápalových ťažkostiach tráviaceho traktu, ale má aj ďalšie využitia:

 

 • Môže pomôcť znížiť nadmerné menštruačné krvácanie
 • Priaznivo pôsobí na zdravie žlčníka a pečene
 • Často je používaný taktiež na zmiernenie zápalov dýchacích ciest
 • Môže byť skvelou voľbou pre diabetikov na zníženie oxidačného stresu a zápalových procesov
 • Vďaka adstringentným (sťahujúcim) účinkom sa môže použiť taktiež vo forme masti alebo obkladu na lepšie hojenie malých poranení

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.