Šafran - zoznámte sa s najdrahším korením na svete + tipy na jeho použitie

Šafran siaty (Crocus sativus) je v gréckej mytológii považovaný za rastlinu, z ktorej bola vyrobená posteľ samotného Zeusa. Poznali ho už Feničania, milovali ho v antike, Rimania ním posypávali posteľ počas svadobnej noci. Šafran, korenie, ktorého cenu prekoná len máloktorá iná potravina, je za výnimočný považovaný aj dnes. Čo stojí za jeho neutíchajúcou popularitou?

Šafran, korenie, ktoré nerastie v Tatrách

Šafránu existuje viacero druhov a siaty na Slovensku nenájdete

Šafran siaty si určite i mnohí z vás pletú s inými podobnými druhmi. V našich končinách sú za šafran označované nesprávne jesienky a iba z polovice správne krokusy ako také. Aj šafran siaty patrí do rodiny krokusov, ktorú tvorí viac ako 80 samostatných druhov.

Pestovanie šafranu siateho prebieha prevažne v oblastiach Iránu a Stredozemného mora. Nie, to čo ste si nafotili na túre v Tatrách, nie je Crocus sativus, ale náš chránený šafran karpatský (crocus heuffelianus). S rôznymi odrodami tejto rastlinky sa môžete stretnúť aj priamo vo vašej záhrade. K bežne pestovaným druhom šafranu patrí napr. šafran zlatý, jarný či sličný.

Prečo je cena šafranu tak vysoká?

Na výrobu korenia – šafranu sa používajú iba oranžovočervené blizny (tyčinky) tejto rastliny. V jednom kvete sú pritom iba 3 také blizny. Už začínate rozumieť známemu porekadlu, málo ako šafranu? Presne tak, nepoukazuje na málopočetnosť samotných rastlín, ale na šafran ako korenie.

Zber šafranových blizien, ktorý prebieha výhradne ručne, je neskutočná prplačka. Predstavte si, že na 450 g šafranového korenia je potrebné spracovať blizny z takmer 80 000 kvetov. Cena šafranu, ktorá sa pohybuje od 500 do 5 000 dolárov za 450 g a ktorá z neho robí najdrahšie korenie na svete, je teda opodstatnená

Antioxidačné účinky šafranu

Šafran sa preslávil najmä ako drahé a cenené korenie na ochucovanie jedál. Táto rastlina však toho dokáže omnoho viac. A keď hovoríme o rastline, tak máme na mysli celú rastlinu vrátane okvetných lístkov a lupeňov, nielen blizny.

Tento druh krokusu patrí k silným prírodným antioxidantom, zlepšuje náladu, má protirakovinové účinky a je využívaný na liečbu rôznych chorôb vrátane depresie či Alzheimerovej choroby. Za drvivou väčšinou jeho liečebných účinkov pritom stojí práve vysokých obsah rastlinných zlúčenín s antioxidačnými účinkami.

K najsilnejším antioxidantom, ktoré chránia bunky pred voľnými radikálmi a následným vznikom oxidačného stresu, nachádzajúcim sa v šafrane patrí:

 • Crocin
 • Crocetin
 • Safranal
 • Kaempferol

Krocín a krocetín patria ku karotenoidovým pigmentom červenej farby. Práve tieto dva antioxidanty stoja za sfarbeným šafranových blizien, z čoho vyplýva, že najväčšie množstvo z nich sa nachádza práve v tejto časti rastliny. Krocín aj krocetín chránia mozgové bunky, zmierňujú zápal, účinkujú ako antidepresívum, znižujú chuť do jedla a podporujú chudnutie.

Safranal zlepšuje náladu, kognitívne schopnosti, napr. pamäť a schopnosť učiť sa, a chráni mozgové bunky pred oxidačným poškodením. Safranol je práve tou látkou, ktorá stojí za výraznou a špecifickou a nezameniteľnou chuťou i arómou šafranu.

Najvyšší obsah kaempferolu majú okvetné lístky rastliny. Táto prírodná zlúčenina pôsobí ako antidepresívum, prevencia pred vznikom nádorových ochorení a má silné protizápalové vlastnosti.

 

Hlavné liečebné účinky šafranu

 

Šafran sa oplatí používať ako korenie nielen pre jeho chuť a arómu, ale aj pre jeho priaznivý efekt na zdravie

 

Na základe vyššie vymenovaných vlastností a schopností antioxidantov ste si mohli do istej miery vytvoriť ako takú predstavu o liečebných účinkoch šafranu. V nasledujúcich riadkoch sa na nich pozrieme bližšie. Uvidíte, že vás pravdepodobne prekvapia.

 

Antidepresívne účinky šafranu

Šafran má jednu veľmi príznačnú prezývku: „slnečné korenie“. Tá vznikla z dôvodu jeho farby, ale taktiež pre jeho antidepresívne účinky. 5 nezávislých štúdií potvrdilo, že pravidelné užívanie šafranu malo v porovnaní s placebom reálne prínosy pri liečbe miernej depresie.

Výsledok ďalšej štúdie bol ešte prekvapujúcejší. Každodenné užívanie 30 g šafranu sa ukázalo rovnako efektívne ako liečba konvenčnými antidepresívami (konkrétne fluoxetíomn, imipramínom a citalopramom).

 

Protirakovinové účinky šafranu

Oxidačný stres stojí za vznikom mnohých ochorení vrátane tých nádorových. Antioxidanty v šafrane sa pritom v niekoľkých štúdiách ukázali ako účinný prostriedok, ktorý:

 • Zabíja a potláča rast rakovinových buniek hrubého čreva, kože, prostaty, kostnej drene, pľúc, prsníkov a krčka maternice
 • Zvyšuje citlivosť rakovinových buniek na chemoterapeutické lieky (túto vlastnosť má najmä antioxidant crocín)

 

Účinky šafranu na zmiernenie prejavov predmenštruačného syndrómu

Predmenštruačný syndróm je súhrnné označenie pre kombináciu nepríjemných fyzických, psychických a emočných príznakov, ktoré sa u niektorých žien vyskytujú v období pred začatím menštruácie.

Šafran je v tomto prípade účinný hneď dvakrát. Príznaky PMS zmierňuje pri vnútornom užívaní, rovnako tak však i pri jeho použití v aromaterapii. Podľa viacerých štúdií môže zmierniť úzkosť, celkovú podráždenosť a bolesti hlavy. Údajne má priamy vplyv na znižovanie stresového hormónu kortizolu.

 

Šafran ako afrodiziakum

Šafran je tak trochu špecifickým afrodiziakom. Predpokladá sa, že funguje ako podporná liečba erektilnej dysfunkcie u mužov, u ktorých má vplyv aj na celkové prežívanie pohlavného styku. Šafran taktiež podporuje libido u oboch pohlaví. Tieto účinky však boli potvrdené len u osôb, u ktorých vznik sexuálnych dysfunkcií spôsobilo užívanie antidepresív.

 

Šafran na chudnutie

Účinky šafranu na chudnutie sú spôsobené hneď niekoľkými jeho vlastnosťami. Antioxidanty crocín a krocetín znižuj chuť do jedla. Zlúčeniny v tejto rastline okrem toho zlepšujú náladu, čím, doslova, zvyšujú chuť do života, a teda i do cvičenia či pohybovej aktivity ako takej. Antioxidanty v šafrane v neposlednom rade podporujú detoxikáciu organizmu, ktorá je pri redukcii telesnej hmotnosti nesmierne dôležitá.

 

Šafran znižuje riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení

Antioxidačné vlastnosti šafranu znižujú hladiny cholesterolu krvi, predchádzajú upchávaniu ciev i tepien a môžu chrániť nezdravé tuky pred oxidáciou. Táto silná kombinácia je výbornou prevenciou pred vznikom akýchkoľvek ochorení srdcovocievneho systému.

 

Šafran pre diabetikov

Laboratórne štúdie na myšiach naznačujú, že šafran môže zvýšiť citlivosť tkanív na inzulín, čo vplýva aj na zlepšenie inzulínovej rezistencie a znižovanie hladín cukru v krvi. Vďaka tomu je pokladaný za účinný podporný prostriedok pri liečbe cukrovky 2. typu. Zároveň je i efektívnou prevenciou pred jej vznikom.

 

Šafran pre oči

Makulárna degenerácia je ochorenie podmienené vekom. Postihuje centrálnu časť sietnice (žltú škvrnu) a spôsobuje stratu centrálneho videnia. Výskumy nateraz iba naznačujú, že užívanie šafranu môže zlepšiť zrak u ľudí s týmto ochorením a zároveň znižovať poškodenie voľnými radikálmi, ktoré súvisí práve s makulárnou degeneráciou.

 

Šafran pre mozog

Zlepšenie nálady, podpora kognitívnych funkcií, zníženie oxidačného stresu. Všetky tieto vlastnosti šafranu sa ukazujú ako účinné pri podpornej liečbe Alzheimerovej choroby. Jeho užívanie je však nápomocné aj pre ľudí, ktorí chcú zlepšiť svoju pamäť, schopnosť užiť sa či pozornosť.

 

Čo je falošný šafran

Cena tohto korenia ho, bohužiaľ, nepredurčuje na každodenné používanie v kuchyni. Predaj šafranu je aj napriek tomu úplne bežnou vecou. Dokonca, ten, ktorý nájdete na pultoch hypermarketov sa vôbec nejaví až taký drahý, že? V čom je háčik? Áno, tušíte správne, šafran za pár centov je falošný.

Najvyužívanejšou alternatívou na výrobu falošného šafranového korenia je Požlt farbiarsky (Carthamus tinctorius) známy aj pod ďalšími názvami, ako saflor či turecký šafran. I keď táto rastlina nie je pravým šafranom, má celkom zaujímavú chuť a dokonca i niekoľko výborných liečivých účinkov. Požlt má močopudné účinky, podporuje potenie, údajne zlepšuje pamäť a môže znižovať cholesterol.

 • INFO: Šafranový prášok môže byť vyrobený aj z iných rastlín a prifarbený kurkumou.

 

Falošný šafran z požltu farbiarskeho si môžete vyrobiť aj sami. Túto rastlinku totiž jednoducho dopestujete vo vašej záhrade. Pri troške snahy sa vám to však podarí aj v kvetináči na balkóne. Navyše, jediný kvet požltu neobsahuje len 3, ale desiatky oranžových blizien.

Pravý španielsky šafran - 1g

Pravý španielsky šafran je vhodný na dochutenie jedál a má mnoho pozitívnych účinkov pre vaše zdravie. Obsahuje prírodné antioxidanty, crocin, crocetin, safranal a kaempferol, ktoré znižujú oxidačný stres, majú protizápalové účinky, zlepšujú funkcie mozgu, podporujú dobrú náladu, tlmia bolesť a sú prospešné pri chudnutí. Pravý šafran je okrem toho považovaný za silné afrodiziakum.

 • Pravé šafranové korenie vysokej kvality zo Španielska
 • Nezameniteľná aróma, chuť i farba
 • Na varenie aj podporu zdravia
 • Prírodné afrodiziakum
 • Silný prírodný antioxidant
 • 5% zľava od 3 objednaných kusov
 • Doručenie kuriérom alebo zasielkovňou - už od 2.5 €
 • Odosielame v deň objednania alebo na nasledujúci deň (PO-PI)
 • 30 dňová garancia vrátenia plnej sumy

Ako rozoznať pravý šafrán

Za falšovanie šafranu hrozili v časoch antiky vysoké pokuty. Na iných miestach sveta ste mohli za takýto zločin dostať trest smrti. Dnes, v civilizovanej spoločnosti, nikomu nič podobné nehrozí. Kvalitu a pravosť šafranu si preto musíte neraz overiť sami.

Kým pri nákupe v supermarkete musí byť informácia o falošnom šafrane uvedená v zložení daného produktu, nákup na tržnici, napr. na dovolenke, sa môže zmeniť na hotovú pátraciu akciu.

V prvom rade sa zamerajte na predajnú cenu šafranu. Gram tohto korenia sa predáva za 6 až 30 eur, preto v skutočnosti neexistuje nič ako lacný šafran. Odporúčame vám kupovať celé sušené blizny, prášok sa totiž falšuje jednoduchšie. Pravosť korenia si viete overiť aj pomocou nasledujúcich trikov.

Pravý šafran:

 • výrazne horkú chuť, nikdy nie ani náznakom je sladký.
 • intenzívne sýtu tmavooranžovú farbu a jeho blizny sú na koncoch rozstrapkané.
 • Si musí svoju farbu zanechať aj po namočení do vody.
 • Musí mať výraznú vôňu, ktorú je ťažké opísať slovami. Najčastejšie zvykne byť prirovnávaná k vôni sena, medu, kože, zeme či gumy.

 

 • TIP: Pravosť šafranu sa dá overiť aj pomocou jednoduchého testu. Do vody pridajte trochu sódy bikarbóny. Nechajte ju rozpustiť a do vody následne pridajte šafranové blizny alebo prášok. Ak sa tento roztok zafarbí načerveno, nejde o pravý šafran. V prípade žltej farby ste nakúpili dobre.

 

Ako použiť šafran pri varení

Šafran sa hodí do viacerých receptov, no často sa využíva hlavne na dochutenie ryže

Použitie korenia zo šafranu si vyžaduje aspoň minimálne kulinárske skúsenosti. Má veľmi výraznú chuť, pokiaľ to s ním teda preženiete, finálne dielo pravdepodobne skončí v koši.

Naša rada preto znie, že ak s týmto korením iba začínate, postupujte pomaly a opatrne. Práve pre vás budú užitočné aj nasledujúce tipy na použitie šafranu pri varení.

Tipy na použitie šafranu:

 • Základná ingrediencia talianskeho rizota
 • Hodí sa ako ochucovadlo akejkoľvek ryžovej aj cestovinovej prílohy
 • Dochutenie jahňacieho mäsu a rýb
 • Ozvláštnenie zemiakovej kaše
 • Oživenie akýchkoľvek sladkých pokrmov
 • Prísada do krémových dresingov