Pokles libida u žien a možné príčiny. Podporiť ho môžete aj bez lekára

Máte pocit, že vaše libido zažíva temné časy? V prvom rade si treba uvedomiť, že neexistuje žiadna tabuľka, ktorá určuje, ako často a ako veľmi máte mať chuť na sex. Vášmu libidu preto venujte zvýšenú pozornosť iba v prípade, ak so sebou nie ste spokojná vy sama. V našom článku nájdete rady ako na to.

Čo spôsobuje stratu libida u žien

Stratu libida u žien môžu spôsobiť desiatky až stovky príčin. Niektoré pramenia „iba“ zo psychiky, iné majú korene v ochoreniach, ktoré súvisia s fyzickým zdravým. Znížená sexuálna túžba teda skutočne neznamená len to, že žena nemá chuť. Tento stav môže častokrát odhaliť i vážnejšie zdravotné komplikácie.

 

Ochorenia, zdravotné problémy, užívanie liekov, nezdravá životospráva

Vysoký tlak, cholesterol, cukrovka, migrény, zápaly, infekcie, úrazy, poruchy trávenia, artritída, neurologické poruchy... pokles libida môže spôsobiť akékoľvek ochorenie či zdravotný problém. Chuť na sex znižujú i niektoré lieky, najmä antidepresíva. Tento stav môže v neposlednom rade spôsobiť nezdravá životospráva (nezdravá strava, málo pohybu atď.) aj obezita.

 

Nízka alebo vysoká hladina testosterónu u žien

Áno, testosterón, i keď v menšej miere, sa nachádza aj v ženskom tele. Jeho nedostatok, ale rovnako tak i nadbytok pritom môže spôsobiť mnohé zdravotné komplikácie. Jeho vplyv na libido je trochu komplikovaný. Nedostatok testosterónu u žien môže, ale i nemusí spôsobiť zníženú sexuálnu túžbu, menej intenzívne prežívanie sexuálneho styku vrátane orgazmu či vznik depresií.

Nadbytok testosterónu u žien však môže mať rovnaké prejavy. V prvom rade spôsobuje zväčšenie klitorisu, čo môže ovplyvniť prežívanie sexu. Okrem toho patrí k príčinám vzniku syndrómu polycystických vaječníkov a vplýva aj na plodnosť žien. V prípade, že žena trpí akýmkoľvek ochorením pohlavnej sústavy, je viac než pravdepodobné, že u nej dôjde k poklesu či úplnej strate libida.

 

Strata libida v menopauze

Často ku strate libida dochádza aj v dôsledku vyššieho veku

Hormonálna nerovnováha, ktorá vplýva na stratu libida, nemusí súvisieť len s hladinou testosterónu, ale taktiež s inými hormónmi. K najvýraznejším hormonálnym výkyvom dochádza v období tzv. „prechodu“. Strata libida v menopauze je teda úplne prirodzeným a zároveň veľmi častým javom.

Ďalším obdobím v živote ženy, počas ktorého hormóny lietajú ako na hojdačke, je tehotenstvo a obdobie dojčenia. V tomto prípade je bežná dočasná strata libida.

 

Psychická vyčerpanosť, stres, strata sebavedomia

Práca, rodina, starostlivosť o domácnosť, príprava nedeľného obeda, pomoc rodičom... ak je toho na ženu veľa, nie je divu, že nemá čas myslieť na sex a časom naň i stratí chuť. Psychická vyčerpanosť a nadmiera stresu sú pritom najčastejšími dôvodmi poklesu libida u žien. Spúšťačom tohto stavu môžu byť, samozrejme, aj problémy vo vzťahu, alebo strata sebavedomia. Ak sa necítite žensky, je ťažké myslieť na čokoľvek, čo súvisí s erotikou.

 

Príznaky zníženej sexuálnej túžby u žien

Príznaky zníženej sexuálnej túžby u ženy neraz ako prvý spozoruje jej partner. Samozrejme, tento problém nepochybne vníma aj žena samotná, niekedy mu však možno nechce venovať zvýšenú pozornosť. Ako však tento stav odhaliť, ak partnera nemáte, prípadne ten váš mlčí? Existuje niekoľko nezameniteľných príznakov, ktoré signalizujú, že vaša sexuálna túžba potrebuje nakopnúť.

 • Nezáujem o sex vrátane masturbácie a myšlienok na sex
 • Nedostatok sexuálnej fantázie
 • Neschopnosť prežívať sex a dosiahnuť orgazmus

 

Dôsledky straty a poklesu libida

Strata libida nemá iba príčiny, ale i dôsledky, ktoré nesúvisia výhradne so sexuálnym životom. Absencia sexu sa môže prejaviť na vašom psychickom zdraví, u niektorých žien môže dokonca spôsobiť vznik vážnych depresií alebo hormonálnu nerovnováhu. Pohlavný styk je navyše neoddeliteľnou súčasťou zdravého a plnohodnotného partnerského života. Znížené libido, s ktorým nič neurobíte, sa preto skôr či neskôr prejaví aj v tejto oblasti.

 

Podpora libida u žien

Ak nadobudnete pocit, že vaše libido nie je v najlepšej kondícii, na začiatku by ste mali vylúčiť príčiny, ktoré pramenia z podlomeného fyzického zdravia. Nehanbite sa vyhľadať pomoc odborníka, či už lekára alebo sexuológa. Liečiť stratu libida na slepo totiž nemusí byť efektívne. Pokiaľ zistíte, že ste zdravá ako rybička, návod na zvýšenie libida nájdete v nasledujúcich riadkoch.

 

Zvýšenie libida pomocou zmeny životného štýlu

Veľké veci sa neraz dosahujú maličkosťami. To platí aj pri podpore vášho libida. V úplných začiatkoch cesty k „liečbe“ vašej stratenej sexuálnej túžby by ste preto mali zmeniť životný štýl. Ako na to? Ak to náhodu neviete, tak začnite:

 • Pravidelným pohybom – Na podporu libida sú ideálne športy, pri ktorých „vypnete“, zlepšíte vašu fyzickú kondíciu, silu a výdrž. Venujte sa napr. aerobiku, pilatesu, joge, plávaniu, chôdzi či behu.
 • Zmenou jedálnička – Vyvarujte sa ťažkým jedlám s vysokým množstvom nezdravých tukov, cholesterolu, sacharidov a soli. Nahraďte ich vyváženou stravou založenou na rastlinných potravinách s obsahom živín.
 • Relaxom – Nebojte sa úplne vypnúť a aspoň na chvíľku myslieť len na seba. Ako to urobíte, je iba na vás.
 • Starostlivosťou o telo – Choďte ku kozmetičke, kaderníčke, schudnite, venujte pozornosť vašej pleti, vlasom, nechtom, zmeňte šatník... jednoducho, urobte čokoľvek, čo vám dodá pocit ženskosti.

 

Potraviny a afrodiziaká na zvýšenie libida

O tom, že zmena stravy, je jedným z krokov k dosiahnutiu zdravého libida, sme hovorili, teraz sa však pozrieme na niekoľko konkrétnych potravín, ktoré dokážu hotové zázraky. Samozrejme, iba pri pravidelnej konzumácií v dostatočnom množstve.

Strava má (nielen) na libido výrazný vplyv a preto by ste jej dôležitosť nemali podceňovať

 
 • Menej známym potravinovým afrodiziakom sú jablká. Toto ovocie obsahuje vysoké množstvo kvercetínu, ktorý patrí k silným antioxidantom. Podporuje prekrvenie celého organizmu.
 • Červené víno, samozrejme, len ak je konzumované s mierou, zlepšuje cirkuláciu krvi a účinkuje ako afrodiziakum.
 • Ustrice sú považované za jedno z najlepších jedál na podporu libida u žien aj mužov. Túto teóriu podporuje vysoký obsah zinku, ktorý zlepšuje prekrvenie celého tela. Podľa niektorých výskumov sú ustrice najúčinnejšie v surovom stave.
 • Čokoláda je asi najpopulárnejším afrodiziakom. Pôsobí na vyplavovanie sérotonínu – hormónu šťastia a ďalších látok, ktoré stoja za pocitom blaha.
 • Káva môže stimulovať vaše libido, avšak pozor, len za predpokladu, že je naozaj kvalitná a konzumovaná s mierou. Nadmerné pitie kávy môže mať presne opačný efekt.
 • Med je plný antioxidantov a iných výživných látok. Aj keď je častokrát považovaný za afrodiziakum, jeho prínos pre podporu libida spočíva skôr v celkovom nakopnutí organizmu.
 • Jahody, šľahačka, čokoládová poleva... asi nie je potrebné vysvetľovať, prečo aj toto šťavnaté ovocie patrí k potravinám na podporu libida. Okrem toho, že ide o jeden zo symbolov erotiky, sú jahody nabité vitamínom C, ktorý môže stimulovať produkciu estrogénu.
 • Chilli obsahuje kapsaicín... kapsaicín prekrvuje organizmus... prekrvený organizmus vzplanie o niečo jednoduchšie ako ten neprekrvený.
 • Ďalším afrodiziakálnym ovocím sú figy, ktoré obsahujú množstvo minerálov a vitamínov podporujúcich sexuálnu výkonnosť.
 • Banány sú nabité draslíkom, ktorý preukázateľne stimuluje tvorbu testosterónu. Ich konzumáciu preto odporúčame ženám, ktoré majú problémy s nedostatkom tohto hormónu.
 • Zemiaky? Áno, aj obyčajné či sladké zemiaky môžu podporiť vaše sexuálne zdravie. Dôvodom je taktiež draslík.
 • Zázvor zlepšuje cirkuláciu a prietok krvi, zahrieva a urýchľuje metabolizmus. Veľmi podobné účinky má i škorica.

 

Bylinky na podporu libida

Byliny sú vzácnym darom prírody a môžu výrazne podporiť ženské i mužské libido

 
 • Vitex jahňací (Vitex agnus-castus) je využívaný pri liečbe mnohých gynekologických ochorení a je potvrdené, že dokáže zmierniť prejavy predmenštruačného syndrómu. Prínos Vitexu jahňacieho pre libido teda spočíva najmä v jeho pozitívnych účinkoch na ženský reprodukčný systém.
 • Senovka grécka je účinná najmä pri zvyšovaní libida u mužov. Najnovšie výskumy však naznačujú, že môže pomôcť aj zástupkyniam nežnejšieho pohlavia.
 • Ginko biloba patrí k bylinkám – afrodiziakám, ktoré majú priamy vplyv na libido. Túto rastlinu môžete konzumovať v podobe tablet, kapsúl, extraktov alebo čaju.
 • Ženšen bol v súvislosti s liečbou ženského libida donedávna považovaný iba za placebo. Najnovšie výskumy však ukazujú, že môže mať i reálne účinky.
 • Maca je afrodiziakum pre ženy aj pre mužov. V ľudovej medicíne je využívaná na liečbu sexuálnych dysfunkcií súvisiacich s menopauzou a podporu plodnosti u oboch pohlaví
 • Kotvičník zemný dodáva energiu a podporuje silu. Podľa jednej menšej iránskej štúdie, ktorej sa zúčastnilo 60 žien, denné užívanie 7,5 mg extraktu z Kotvičníka počas 4 týždňov spôsobilo u všetkých z nich nárast libida a zvýšenie sexuálnej túžby.
 • Šafrán je ďalšou bylinou, ktorá je považovaná za silné prírodné afrodiziakum. Údajne môže zvýšiť sexuálne vzrušenie, bohužiaľ, neukazuje sa ako príliš účinný pri podpore sexuálnej túžby.
 • Muira Puama je súčasťou mnohých prípravkov na podporu ženského libida. Jej prínosom sú aj relaxačné účinky.
 • Damiána v akejkoľvek forme zvyšuje psychickú pohodu aj sexuálnu túžbu, zlepšuje citlivosť nervových zakončení a stimuluje sekréciu niektorých hormónov, napr. dopamínu a sérotonínu.
 • Šalvia lekárska pôsobí na sexuálnu energiu aj libido, a to prednostne u žien. Najlepším spôsobom jej konzumácie je pravidelné popíjanie čaju.
 • Smilax užitočný alebo Sarsaparilla je v čínskej medicíne používaný na zvýšenie libida u žien aj mužov a taktiež na reguláciu hormónov.

 

Tip na prípravu čaju na zvýšenie libida

Čaj na zvýšenie libida si môžete pripraviť z ktorýchkoľvek vyššie vymenovaných bylín. My sme si pre vás pripravili jednu konkrétnu receptúru, ktorá zahŕňa aj niekoľko afrodiziakálnych korení.

Ingrediencie:

 1. Damiána – 4 ČL
 2. Sarsaparilla – 2 ČL
 3. Lupienky jedlých ruží – 2 ČL
 4. Ibištek - 2 ČL
 5. Zázvor – 1 ČL

Postup prípravy

Všetky ingrediencie zmiešajte. Na jednu porciu (cca 150 ml vody) použite 2 kopcovité čajové lyžičky tejto zmesi. Zalejte ju horúcou vodou a prikrytú nechajte lúhovať 15 minút. Ak máte na prípravu tohto afrodiziakálneho čaju viac času, postupujte nasledovne:

 • V hrnci nechajte zovrieť 150 ml vody
 • Pridajte do nej ¼ lyžičky sarsaparilly a na miernom ohni ju povarte cca 15 minút (sarsaparilla je koreň, na uvoľnenie účinných látok je preto efektívnejšie jej varenie)
 • Potom do hrnca pridajte 1,5 lyžičky zmesi (bez sarsaparilly) a všetko nechajte lúhovať ďalších 15 minút

LIBIDO4.me - prírodné afrodiziakum na zvýšenie libida pre ženy - 60 tabliet

LIBIDO4.me je vhodné pre všetky ženy, ktoré potrebujú prebudiť libido. Ide o čisto prírodný bylinný výživový doplnok na podporu ženského sexuálneho zdravia. Obsahuje cejlónsku škoricu, ženšeň sibírsky, rozchodnicu ružovú, Mucuna pruriens, macu peruánsku a šatavari. Tieto rastliny majú silné afrodiziakálne účinky, pozitívny vplyv na plodnosť, dodávajú energiu, zvyšujú sexuálnu túžbu a majú priaznivý dopad na celkové zdravie.

 • 100 % prírodný výživový doplnok na bylinnej báze
 • Zlepšuje ženské sexuálne zdravie
 • Zvýšenie libida
 • Podpora plodnosti, imunity a celkového fyzického i psychického zdravia
 • Silné prírodné afrodiziakum
 • 5% zľava od 3 objednaných kusov
 • Doručenie kuriérom alebo zasielkovňou - už od 2.5 €
 • Odosielame v deň objednania alebo na nasledujúci deň (PO-PI)
 • 30 dňová garancia vrátenia plnej sumy

 

Tabletky na zvýšenie libida u žien... sú bezpečné?

Produkty s obsahom tabliet na zvýšenie libida môžu byť skvelým doplnkom stravy. Pozornosť však venujte predovšetkým produktom s prírodnými zložkami.

Trh je, doslova, nabitý rôznymi prípravkami na podporu sexuálneho zdravia u žien i mužov. V podstate je jedno, či premýšľate nad užívaním tabletiek, extraktov alebo tinktúr.

V každom prípade si nepochybne overte, čo presne obsahuje daný produkt. V lepšom prípade iba vyhodíte peniaze za placebo, v tom horšom si môžete uškodiť.

Ak sa rozhodnete užívať tabletky na zvýšenie libida alebo akýkoľvek iný podobný prípravok, určite vám odporúčame siahnuť po čisto prírodných alternatívach. Nakupujte výhradne v lekárňach, prípadne v overených e-shopoch s prírodnými liečivami a doplnkami výživy.