Pestrec mariánsky - Ako ho správne užívať + jeho cena a možnosti použitia

Pestrec mariánsky je považovaný za najúčinnejší liek na regeneráciu pečene. Silymarín, účinnú látku bodliaka, z toho dôvodu nájdete aj v mnohých liekoch, tzv. hepatikách. Tu sa však jeho pozitívne účinky ani zďaleka nekončia. Prečítajte si o jeho benefitoch, možných vedľajších účinkoch, spôsobe používania, cene aj tipoch na výber kvalitných pestrecových suplementov.

Účinky Pestreca mariánskeho

Pestrec sa preslávil hlavne vďaka priaznivým účinkom pre zdravie pečene

 

Pestrec mariánsky je cenený najmä pre jeho pozitívne účinky na pečeň. Účinná látka silymarín obsahuje rôzne aktívne látky – bioflavonoidy. Silymarín je v súčasnosti považovaný za jedinú, čisto prírodnú látku, ktorá preukázateľne chráni a regeneruje pečeň. Podľa niektorých výskumov je dokonca najsilnejší a najúčinnejší.

Kúra z Pestreca mariánskeho:

 • Podporuje regeneráciu pečeňových buniek, chráni ich pred oxidačným stresom a poškodením toxickými látkami
 • Je účinným liekom pri liečbe celej rady pečeňových ochorení: alkoholová aj nealkoholová steatóza, cirhóza, hepatitída, rôzne otravy (napr. hubami)
 • Je úžasným podporným prostriedkom pri dlhodobom užívaní liekov, ktoré zaťažujú pečeň
 • Znižuje cholesterol
 • Podporuje liečbu kŕčových žíl, hemoroidov, Bérecových vredov, akné, lupienky, ekzémov, žihľavky, kožných alergií, histamínovej intolerancie
 • antioxidačné, antivírusové a protizápalové účinky
 • Zlepšuje citlivosť na inzulín a znižuje hladinu cukru v krvi
 • Stimuluje mineralizáciu kostí
 • Je prospešný pre žlčník, obličky a dvanástnik
 • Podporuje tvorbu materského mlieka
 • Zlepšuje funkcie mozgu
 • Zvyšuje obranyschopnosť organizmu

 

Účinky Pestreca mariánskeho na pleť, vlasy a nechty

Na starostlivosť o pleť vlasy a nechty je najvhodnejší pestrecový olej. Má veľmi nízky stupeň komedogenity (1), čo znamená, že takmer vôbec neupcháva póry. Preto ho odporúčame aj osobám s mastnou pleťou. Okrem toho vyniká silnými antioxidačnými a hydratačnými účinkami.

Pestrec mariánsky je účinným liekom na akné, ekzémy a iné kožné problémy, a to ako pri vonkajšom, tak i pri vnútornom použití. Pri starostlivosti o vlasy a nechty má podobné účinky. Hydratuje ich, vyživuje do hĺbky a chráni pred oxidačným stresom.

 

Pestrec mariánsky a chudnutie

Pestrec mariánsky a chudnutie sú veľmi dobrými spolupracovníkmi. Tento bodliak totiž detoxikuje pečeň a spolu s ňou i celý organizmus. Očista tela od škodlivých látok je pritom jednou zo základných podmienok chudnutia. Pozitívnym prínosom Pestreca pri redukcii hmotnosti je taktiež jeho schopnosť znižovať hladiny „zlého“ LDL cholesterolu a zlepšovať inzulínovú rezistenciu.

 

Možné nežiadúce účinky Pestreca mariánskeho

Pestrec mariánsky je považovaný za rastlinu bez nežiadúcich účinkov, čo potvrdilo viacero štúdií. Podľa jednej z nich boli negatívne vedľajšie účinky, ako nadúvanie či hnačka, pozorované len u 1 % testovaných osôb.

 • POZOR: Pestrec v akejkoľvek forme pre vás nie je vhodný v prípade, keď trpíte alergiou na rastliny z čeľade Astrovité.

 

Možné kontraindikácie s inými liekmi:

 • Pestrec má estrogénne účinky, čo môže byť problém vtedy, keď užívate hormonálnu antikoncepciu
 • Olej zo semien môže zvyšovať krvný tlak, ak teda užívate lieky na hypertenziu, určite sa o jeho užívaní poraďte s lekárom
 • Kontraindikácie Pestreca sú možné taktiež pri užívaní: liekov na riedenie krvi alebo alergie, antipsychotík a anti anxiečných liekov

 

Kedy užívanie Pestreca mariánskeho prekonzultovať s odborníkom?

Užívanie Pestreca mariánskeho nemusí byť ideálne pre každého z vás. V niektorých prípadoch by ste sa preto mali bezpochyby poradiť s vašim lekárom alebo iným odborníkom na výživu.

Pestrec mariánsky v tehotenstve a počas dojčenia

Tento bodliak stimuluje tvorbu mlieka, čo je pozitívne, v niektorých prípadoch však nežiadúce. Navyše, počas tehotenstva a dojčenia by ste mali s odborníkom prekonzultovať užívanie akýchkoľvek liekov aj výživových doplnkov.

Pestrec a cukrovka

Jeden z možných účinkov Pestreca je znižovanie hladiny cukru v krvi. Tento „jav“ je pre diabetikov prínosný, pokiaľ sa však u vás vyskytujú závažné hypoglykémie, nemusí ísť o benefit.

Pestrec pre deti

Názory na vek, od ktorého je bezpečné a vhodné užívanie Pestreca, sa zásadne líšia. Môžete sa dočítať, že do stravy vášho dieťaťa môžete túto rastlinu pridávať už od 2 rokov, niektorí odborníci však hovoria až o veku okolo 5 rokov.

 

Ako užívať Pestrec mariánsky

Pestrec sa najčastejšie užíva v drvenej forme

Odporúčané dávkovanie drveného Pestreca mariánskeho pri kúre na pečeň predstavuje 3 až 4 ČL za deň, ideálne 40 min. pred alebo po jedle. Vhodné dávky sa však môžu líšiť v závislosti od konkrétneho zdravotného problému či dĺžky kúry.

Preto vám odporúčame pozorne čítať príbalové informácie pri danom výživovom doplnku. Dôležitým faktorom, ktorý súvisí s užívaním tohto bodliaka, je aj forma jeho spracovania.

 

Drvený Pestrec mariánsky

Drvený Pestrec mariánsky obsahuje všetky prospešné látky, keďže je pomletý spolu so šupkami, a jeho vstrebávanie do organizmu je najúčinnejšie. Drevené semená sú dostupné aj v podobe kapsúl, ktoré podstatne zjednodušujú užívanie a dávkovanie.

Ak siahnete po drevnom „prášku“, môžete ho konzumovať len tak, z lyžičky a zapiť dostatočným množstvom vody. Dobrým spôsobom je taktiež jeho pridanie do smoothie, šalátov, jogurtu či akéhokoľvek iného pokrmu.

 

Ako drviť Pestrec mariánsky

Pomletie celých semien a okamžitá konzumácia drviny je považovaná za najlepší spôsob užívania Pestreca mariánskeho. Po narušení ich šupiek totiž dochádza k postupnému úbytku silymarínu a ďalších prospešných látok. Nebojte, pri správnom skladovaní si všetko dobré zanechajú aj drevené semená.

V prípade, že si ich zakúpite v celom stave , budete stáť pred neľahkou úlohou, ktorou je ich rozdrvenie. Šupka semien je naozaj tvrdá, preto vám odporúčame použiť elektrický, v nevyhnutnom prípade ručný mlynček na kávu.

Čaj nie je až tak účínným spôsobom užívania pestreca

Čaj z Pestreca mariánskeho je veľmi populárnym spôsobom jeho užívania. Bohužiaľ, nie je ideálny. Účinná látka bodliaka sa totiž zo semien pri lúhovaní neuvoľní v dostatočnom množstve.

Pitím čaju teda telu dodáte iba minimálnu dávku silymarínu.

 

Druhým problémom je teplota vody, ktorou zalejete celé či drevené semená. Väčšina prospešných látok, nielen v tomto bodliaku, degraduje už pri teplote okolo 40 °C.

 

Olej z Pestreca mariánskeho

Olej z Pestreca je úžasným výživovým doplnkom. Okrem silymarínu obsahuje i ďalšie prospešné látky, ako omega-3, 6 a 9 nenasýtené mastné kyseliny a antioxidanty. Aj v tomto prípade existuje jedno „ale“.

Kvalitné oleje sú spracované metódou lisovania za studena, pri ktorej sa z tvrdých šupiek neuvoľní všetok silymarín. V oleji z Pestreca je ho preto v porovnaní s drvenými semenami o niečo menej. V závislosti od kvality daného produktu ide o 60 až 80 % obsah silymarínu.

 

Extrakty, tablety, kapsule a tinktúry z Pestreca mariánskeho

 • Kapsule sú asi najlepšou alternatívou spomedzi takto spracovaných bodliakových doplnkov. Ak natrafíte na kvalitný produkt bez pridaných konzervantov či iných umelých látok, malo by ísť len o kapsulu naplnenú rozdrveným Pestrecom, na ktorej nie je nič zlé.
 • Tablety sa väčšinou vyrábajú z výťažku silymarínu. Už na prvý pohľad je jasné, že nemôže ísť čisto prírodný produkt. Akékoľvek spracované tablety spravidla vždy obsahujú konzervačné látky, dochucovadlá či iné „vylepšujúce“ prídavky, ktoré môžu mať negatívny dopad na pečeň. Preto si vždy dôkladne preštudujte zloženie daných tabliet.
 • Extrakty sú dobrým a bezpečným spôsobom užívania Pestreca, avšak pozor, len v prípade, že sú vyrobené bez použitia alkoholu, ktorý znehodnocuje silymarín.
 • Tinktúry, pri ktorých výrobe musí byť použitý alkohol, nie sú, z vyššie spomenutého dôvodu, najlepšou voľbou.

Drvený Pestrec mariánsky - 160g

Drvený Pestrec mariánsky je najsilnejším prírodným prostriedkom na regeneráciu pečene. Okrem toho pôsobí ako silný antioxidant, urýchľuje hojenie zápalov, podporuje tvorbu glutatiónu, znižuje cholesterol, zlepšuje citlivosť na inzulín a má mnoho ďalších pozitívnych účinkov pre organizmus. Silymarín, ktorý je najsilnejšou a najúčinnejšou zlúčeninou v Pestreci, telu dodáte najlepšie práve konzumáciou drvených semien.

 • 100 % prírodný výživový doplnok z drevných semien Pestreca mariánskeho
 • Vysoký obsah silymarínu
 • Bezpečný rastlinný prípravok bez vedľajších účinkov
 • Efektívna regenerácia pečeňových buniek
 • Zlepšenie imunity, trávenia a citlivosti na inzulín
 • 5% zľava od 3 objednaných kusov
 • Doručenie kuriérom alebo zasielkovňou - už od 2.5 €
 • Odosielame v deň objednania alebo na nasledujúci deň (PO-PI)
 • 30 dňová garancia vrátenia plnej sumy

 

Ako rozpoznať kvalitný Pestrec mariánsky

Keď Pestrec, tak jedine aj s obsahom tvrdých šupiek

Hovoríte si, bodliak ako bodliak? Veru nie. Kvalita jednotlivých výrobkov sa môže podstatne líšiť. Či už sa rozhodnete pre kúpu oleja, tinktúry alebo extraktu, nezabudnite si dôkladne overiť, z čoho presne je vyrobený ten ktorý výživový doplnok.

Účinná látka silymarín sa nachádza prevažne v semenách, presnejšie v ich tvrdých šupkách. Bohužiaľ, neraz natrafíte na cenovo lákavé produkty vyrobené z pupeňov či koreňa Pestreca.

Na kvalitu konečných výrobkov vplýva aj pôvod rastliny. Bodliaky pestované v našich končinách sa nedajú označiť za úplne bezvýznamné, najvyššie koncentrácie silymarínu však obsahujú iba semená dopestované v prirodzených podmienkach, teda v Stredomorí.

 • TIP: Keď sa rozhodnete kúpiť drevný Pestrec mariánsky, overte si informáciu, či ide o celé drvené semená. Ako bolo uvedené vyššie, silymarín sa nachádza prevažne v ich tvrdých šupkách.

 

Cena Pestreca mariánskeho

Pestrec mariánsky je dostupný vo forme tabliet, tinktúry, extraktu, drvených alebo celých semien a tiež ako olej. Cena 250 ml fľaštičky panenského pestrecového oleja sa pohybuje od 5 do 10 eur.

Ak sa rozhodnete pre užívanie kapsúl, pripravte si približne 15 eur za 100 ks. Najlacnejší nie je ani extrakt. Jeho cena sa začína na 10 eurách za 30 ml. Podobné je to taktiež s tinktúrou. Za 50 ml zaplatíte od cca 7 eur vyššie.

Cenovo najdostupnejším a zároveň najefektívnejším spôsobom užívania Pestreca mariánskeho sa ukazujú drvené alebo celé semená, ktorých cena sa pohybuje okolo 5 eur (150 – 300 g balenie).

 

Pestovanie Pestreca mariánskeho

Ak máte trpezlivosť, môžete si pestrec vypestovať aj sami

Pestovanie Pestreca mariánskeho je extrémne ľahké. V našich končinách sa mu darí veľmi dobre aj napriek tomu, že ide o stredomorskú rastlinu. Navyše, tento bodliak je skutočný nezmar. Prežije nehostinné podmienky, nešetrné zaobchádzanie, dokonca i nájazdy slimákov či iných škodcov.

 

 1. Výber semien

Pestrec si môžete vypestovať z originálnych semien na pestovanie, ale tiež z tých na konzumáciu. Samozrejme, musíte použiť celé, nie drvené semená. Jedinou nevýhodu tejto alternatívy je ich nižšia klíčivosť. Z 10 semien vám v priemere vyklíčia 3.

 

 1. Predpestovanie priesad

Predpestovanie priesad nie je nevyhnutné, zároveň ním nič nepokazíte. Ak sa rozhodnete pre tento postup, pokračujte nasledovným spôsobom:

 • Semená vysievajte najskôr koncom marca, Pestrec klíči naozaj rýchlo
 • Môžete ich nechať naklíčiť na servítke alebo vložiť priamo do nádobiek so substrátom
 • V priebehu 7 – 14 dní sa objavia prvé klíčky
 • Priesady vysádzajte až v období, keď nehrozia nočné prízemné mrazy – istota je termín po 15. máji

 

 1. Priamy výsev

S výsevom Pestreca do voľnej pôdy začnite taktiež koncom marca – nižšie teploty semenám neprekážajú. Semená vložte do cca 1 – 2 cm hĺbky v aspoň 30 cm rozostupoch. Na záver ich zahrňte zeminou

.

 1. Pestovanie

Pestrecu neprekáža sucho ani vlhko, piesková ani ílovitá pôda, znesie priame slnko aj polotieň. Môžete mu teda vybrať akékoľvek miesto vo vašej záhrade. Najviac mu však vyhovujú stanovištia s dostatkom slnka a priepustnou pieskovou pôdou.

Počítajte s tým, že Pestrec vyrastie do viac ako 1 m, preto ho zbytočne neobklopujte inými rastlinami. Vhodná nie je ani výsadba pod stromy či kríky. Bodliak nie je náročný na zálievku, stačí ho poliať len počas extrémneho a dlhodobého sucha. Problémy mu nespôsobujú ani škodcovia. Postrek ani hnojenie preto nie sú potrebné.

 

 1. Zber Pestreca mariánskeho

Pestrec dozrieva v závislosti od doby jeho výsadby, resp. vyklíčenia. Na prvé semená sa môžete tešiť už v priebehu augusta. Bodliak je pripravený na zber až vtedy, keď jeho kvety úplne vyschnú.

Problémom sú vtáky, ktoré milujú jeho semená. Už v priebehu niekoľkých hodín dokážu, doslova, zlikvidovať, celú úrodu. So zberom preto príliš neotáľajte. Riešením sú ochranné siete. Semená dostanete z hlávok najjednoduchšie ich vymlátením. Celé kvety zabaľte do textilnej utierky a niekoľkokrát po nej pobúchajte, napr. varechou.