Palina ročná - Na čo je prospešná + jej dávkovanie

Palina ročná patrí k menej známy odrodám, čo je však veľká škoda. Táto bylina s krásnym latinským názvom, Artemisia annua, je účinná pri liečbe zápalov, infekcií tráviaceho traktu aj malárie. Má preukázateľné protirakovinové účinky a jej užívanie je prospešné aj pre podporu obranyschopnosti organizmu. Ako užívať túto rastlinu, aké sú jej pozitívne, ale i nežiadúce účinky a koľko stoja výživové doplnky s jej obsahom? Všetko potrebné vám prezradíme v našom článku o zázračnej Paline ročnej.

 

Zoznámte sa s Palinou ročnou (Artemisia annua)

Rastlinka, ktorá vás očarí svojou vôňou

Palina ročná (Artemisia annua) je naozaj pozoruhodná rastlinka, ktorej nie je venovaná až tak veľká pozornosť. Ide o jednu z odrôd palín. Celkovo ich existuje viac ako 200. Jej známejšími sestrami sú napríklad Palina dračia, obyčajná či pravá, z ktorej sa vyrába populárny zelený nápoj s možnými halucinogénnymi účinkami.

Na začiatok vás musíme upozorniť na pomerne dôležitý fakt. Palina ročná má mnoho pomenovaní, ktoré sú neraz zamieňané alebo používané ako synonymum k iným druhom palín. Ak sa teda o tejto rastline rozhodnete dozvedieť viac, neprehliadnite, o akom druhu v skutočnosti čítate. Platí to i pri nákupe výživových doplnkov.

K bežne používaným patrí jej latinské pomenovanie Artemisia annua, v angličtine sa s ňou stretnete pod rôznymi názvami, napr. Sweet sagewort či Annual wormwood, najčastejšie však Sweet Annie, a preto je do slovenčiny neraz prekladaná nesprávne ako Palina sladká. Problémom býva taktiež jej ďalší anglický názov, sweet wormwood. Wormwood je totiž označenie pre akúkoľvek palinu.

 • INFO: Zaujímavosťou je pôvod označenia „sladká“. Pochádza z faktu, že v čase kvitnutia, ktoré prebieha v priebehu horúcich letných dní, Palina ročná vonia priam nebesky. Sweet Annie je preto často používaná ako prírodný dezodorant na osvieženie vzduchu.

 

Palina ročná v čínskej medicíne

Palina ročná je jednoročná rastlina z čeľade astrovité, ktorá pochádza z oblastí Ázie. Je cenená predovšetkým v čínskej medicíne, a to už viac ako 2 000 rokov, v ktorej je známa pod pomenovaním Qing Hao.

V čínskej medicíne existuje 6 negatívnych vplyvov, ktoré škodia telu. Ide o chlad, vlhkosť, sucho, vietor, teplo a letné horúčavy. Palina ročná je v týchto súvislostiach považovaná za ochladzujúcu rastlinu, ktorá z tela odvádza teplo. Vedecky podložené účinky tohto druhu pritom jej ochladzujúce vlastnosti do veľkej miery potvrdzujú.

 

Pozitívne účinky Paliny ročnej

Palina ročná je okrem antimalarických účinkov známa aj priaznivým vplyvom na trávenie

Hlavnou aktívnou zložkou Paliny ročnej je fytochemikália artemisinín, ktorá sa radí medzí horčiny.

K jej prvej izolácii došlo počas tajného vojenského projektu Čínskej ľudovej republiky v roku 1967 s krycím názvom Project 523, ktorý bol zameraný na objavenie antimalarických liekov. Už teraz vám môžeme prezradiť, že bol úspešný.

Palina ročná obsahuje i ďalšie fytochemikálie vrátane polyfenolov, napr. fenolové kyseliny, kumaríny, flavonoly a flavóny.

 

Tieto látky sú známejšie pod názvom antioxidanty. Presne tak, Palina ročná patrí k silným prírodným antioxidantom, ktoré chránia telo pred voľnými radikálmi a oxidačným stresom. Najpozoruhodnejšou zložkou tejto rastliny je však práve spomínaný artemisinín, ktorý má niekoľko vedecky podložených a niekoľko vysoko pravdepodobných účinkov.

Účinky artemisinínu:

 • Protirakovinové
 • Antifungicídne
 • Antiparazitárne
 • Antimikrobiálne
 • Liečba malárie vrátane rezistentných druhov
 • Podpora imunity
 • Zníženie horúčky
 • Podpora trávenia a liečba ochorení tráviaceho traktu
 • Podporná liečba autoimunitných ochorení
 • Zmiernenie bolestí kĺbov
 • Potlačenie nechutenstva
 • Liečba ochorení ciev

 

Palina ročná a liečba malárie

Palina ročná je používaná najčastejšie práve pri liečbe malárie. Artemisinín obsiahnutý v tejto rastline dokáže skutočne bojovať proti vnútrobunkovým parazitickým prvokom Plasmodium falciparum, ktoré spôsobujú maláriu. Štúdie, ale i prax potvrdili, že je účinný aj proti iným druhom plazmódií vrátané tých rezistentných.

Účinky artemisinínu pri liečbe malárie sú vedecky podložené a do určitej miery nespochybniteľné. Aj napriek tomu sú vedené nekonečné diskusie o možných nežiadúcich účinkoch. Ako problém sa javí najmä to, že pri používaní čistého artemisinínu môže dôjsť len k deaktivácii, nie usmrteniu parazitov, ktoré spôsobujú maláriu. Druhou teóriou je, že množstvo tejto látky v Paline ročnej nie je dostatočne veľké na to, aby usmrtilo všetky parazity v tele, čo môže viesť k vzniku ich odolnosti voči následnej liečbe.

 

Palina ročná a jej protirakovinové účinky

Protirakovinové účinky artemisinínu nateraz nie sú vylúčené, ale ani stopercentne potvrdené. O Paline ročnej sa neraz dočítate, že jej schopnosť ničiť rakovinové bunky je silnejšia v porovnaní s klasickou chemoterapiou.

Vedci z Washingtonskej univerzity napr. zistili, že artemisinín dokáže byť v porovnaní s konvenčnou liečbou podstatne špecifickejší (údajne až 1 000 x viac) pri usmrcovaní určitých rakovinových buniek. V preklade, je schopný sa zamerať len na deštrukciu rakovinových buniek, takže nezničí aj tie zdravé.

Vo výskume zameranom na tieto účinky artemisinínu bol naviazaný na glykoproteín transferín, ktorý je využívaný pri liečbe rakoviny. Táto kombinácia sa ukázala ako veľmi účinná. Zdroje hovoria, doslova, o „ohlúpení“ rakovinových buniek. Výsledky štúdie dokázali, že transferín spolu s artemisinínom zničili bunky leukémie, pričom sa ani „nedotkli“ zdravých bielych krviniek.

Doterajšie štúdie naozaj naznačujú, že artemisinín a ďalšie látky obsiahnuté v tejto rastline skutočne napomáhajú usmrcovať nádorové bunky, a to najmä v kombinácii s vyššími dávkami železa. Zároveň však nie je možné povedať, že ide o 100 % účinný liek na rakovinu.

V súvislosti s prevenciou pred vznikom nádorových ochorení je Palina ročná skloňovaná aj pre vysoký obsah účinných prírodných antioxidantov. Konečný verdikt zatiaľ znie, že artemisinín môže v budúcnosti naozaj nahradiť agresívne metódy liečby rakoviny, navyše, s veľmi malým rizikom vzniku rezistencie organizmu na dané liečivá.

 

Ďalšie účinky Paliny ročnej

Palina ročná je používaná na liečbu tráviacich problémov. Podporuje tvorbu žalúdočných štiav, tlmí kŕče, má priaznivý vplyv na činnosť pečene i žlčníka a má silné dezinfekčné účinky. Preto sa ukazuje ako účinný liek pri infekciách tráviaceho traktu, ktoré spôsobujú mikroorganizmy. Ide napr. o toxoplazmózu, schistozomózu, leishmaniózu či klonorchiózu.

Jednou zo zložiek Paliny ročnej sú kumaríny, ktoré patria k prírodným chemickým zlúčeninám s toxickými, ale aj liečivými účinkami. Pozor, aj toto je dôvod, prečo by ste to s užívaním Paliny ročnej nemali preháňať. Medzi hlavné pozitívne účinky kumarínov patrí:

 

 • Liečba rán, rezných poranení a ekzémov
 • Podpora funkcií srdca
 • Liečba opuchov
 • Priaznivý vplyv na trávenie
 • Protizápalové a diuretické účinky
 • Zlepšenie nespavosti
 • Riedenie krvi
 • Liečba kašľa, bronchitídy a astmy
 • Miernenie kŕčov a migrén

 

Palina ročná ďalej obsahuje silicu gáfor, ktorá stimuluje niektoré nervové zakončenia. Pri použití v primeranom množstve vyvoláva pocit chladu a pôsobí ako lokálne anestetikum. Pozor, ak to s gáfrom preženiete, môže mať presne opačné účinky.

 

Palina ročná – 190 g - Sušená bylina

Palina ročná v sebe ukrýva rastlinné zlúčeniny, ktoré sú prospešné pre trávenie a majú silné antiparazitárne, protizápalové a protirakovinové účinky. Táto rastlina obsahuje látku Artemisinín, ktorá je používaná na liečbu malárie. Sušená palina je vhodná na prípravu čaju alebo odvaru, ktorý si môžete dopriať 2 až 3 krát denne.

 • Čisto prírodná droga zo sušenej Paliny ročnej
 • Prevencia pred vznikom nádorových ochorení
 • Silné protizápalové a antiparazitárne účinky
 • Prírodný liek na maláriu
 • Podpora trávenia
 • 5% zľava od 3 objednaných kusov
 • Doručenie kuriérom alebo zasielkovňou - už od 2.5 €
 • Odosielame v deň objednania alebo na nasledujúci deň (PO-PI)
 • 30 dňová garancia vrátenia plnej sumy

 

Nežiadúce účinky artemisinínu

Palina ročná a v nej obsiahnutý artemisinín pochádzajú z prírody, aj napriek tomu však môžu mať nežiadúce účinky, a to najmä pri ich používaní v nadmernom množstve. Medzi tie najčastejšie patria:

 • Kožné vyrážky a dermatitída (najmä pri lokálnej aplikácii)
 • Nevoľnosti
 • Zvracanie a hnačky
 • Tras a kŕče
 • Problémy s pečeňou

 

V súvislosti s užívaním artemisinínu boli zaznamenané aj ďalšie nežiadúce účinky, ich výskyt je však klasifikovaný ako výnimočný. Navyše, objavili sa najmä u ľudí, u ktorých bola Palina ročná používaná na liečbu iných, spravidla veľmi závažných ochorení.

Napr. u 52 ročného muža bola po požití rastlinného doplnku výživy s obsahom artemisinínu diagnostikovaná hepatitída a po konzumácii čaju z Artemisia annua na liečbu malárie bol zaznamenaný prípad vzniku akútnej cholestatickej hepatitídy. K ďalším možným vedľajším účinkom, ktoré boli aj potvrdené, patrí deštrukcia červených krviniek, strata sluchu, závraty a zvonenie v ušiach. Pri užívaní primeraných dávok Paliny ročnej, teda nie koncentrovaného artemisinínu, by vám však nemalo hroziť nič podobné.

 

Ako užívať Palinu ročnú

Palinu ročnú môžete užívať viacerými spôsobmi a to ako čaj, tablety alebo tinktúru.

Existuje viacero spôsobov, ako užívať Palinu ročnú. Na výber máte čisto prírodné prípravky, a to čaj a tinktúru, alebo kapsuly s výťažkom z rastliny, teda s koncentrovaným artemisinínom.

V prípade, že chcete túto rastlinu užívať „na vlastnú päsť“, odporúčame vám siahnuť po prírodných verziách výživových doplnkov, ideálne po sušenej vňati na prípravu čaju.

Okrem toho, že tento spôsob považujeme za najbezpečnejší, ide o najekonomickejšiu alternatívu. Pre lepšiu predstavu:

 

 • Cena paliny ročnej v podobe tinktúry sa pohybuje okolo 30 eur za 50 ml
 • 100 artemisinínových kapsúl vás vyjde na 30 až 40 eur
 • 100 g sušenej vňate stojí len na 5 – 6 eur

 

Dávkovanie paliny ročnej

Dávkovanie paliny ročnej závisí najmä od toho, či siahnete po čaji, tabletách alebo tinktúre. Nezabúdajte, že táto rastlina má mnoho pozitívnych, ale i niekoľko závažných nežiadúcich účinkov. Preto to s jej konzumáciou určite nepreháňajte.

 

Tinktúra z Paliny ročnej

Pri výrobe tinktúry sa na extrahovanie účinných látok používa alkohol.

Dávkovanie paliny ročnej v podobe tinktúry sa odvíja od jej koncentrácie v danom produkte, preto si určite prečítajte návod na používanie.

Kvalitné tinktúry spravidla obsahujú 1 mg vňate rastliny na 1 - 2 kvapky. V takomto prípade sa odporúča dávkovanie 20 kvapiek, a to 2 až 3 krát denne.

 

Tablety z Paliny ročnej

Predaj Paliny ročnej vo forme tabliet nie je viazaný na lekársky predpis, ich užívanie vám však i napriek tomu odporúčame prekonzultovať s lekárom. Koncentrovaný artemisinín má predsa len o niečo viac možných vedľajších účinkov.

Za bezpečnú dávku je vo všeobecnosti považovaných 10 až 20 mg na kilogram telesnej hmotnosti v priebehu prvého dňa liečby. Nasledujúce dni sa dávky znižujú. Aj v tomto prípade platí, že dávkovanie tabliet z Paliny ročnej je individuálne – líši sa od výrobku k výrobku. Preto si dôkladne preštudujte príbalový leták.

 

Čaj z Paliny ročnej

Na prípravu jednej dávky čaju z Artemisia annua použite 1 až 1,5 g sušenej vňate. Pozor, doba lúhovania by nemala prekročiť 10 minút. Za bezpečné je považované pitie 2, maximálne 3 šálok čaju v priebehu dňa. Celkový čas užívania Paliny ročnej by nemal presiahnuť dobu 2 týždňov.

 

Pestovanie Paliny ročnej

Palina ročná síce pochádza z Ázie, ako jednoročnú rastlinu ju však môžete pestovať aj v našich zemepisných šírkach. Ide o veľmi nenáročnú rastlinku, ktorú je možné vysiať kedykoľvek počas roka. Semená totiž nemajú problém „vyčkať“ v zemi, kým vonkajšie teploty vystúpia nad 20 °C. Doba ich klíčenia sa v priemere pohybuje okolo 2 až 8 týždňov.

 • INFO: Palina je v našich končinách pestovaná ako letnička, zároveň ale nie je vylúčené, že sa vám na záhrade časom vysemení sama.

 

Palina ročná obľubuje slnečné stanovištia, porastie však i v polotieni. Ideálna je dobre priepustná a prekyprená pôda. Zaujímavosťou však je, že v horších podmienkach, rastlina obsahuje vyššie množstvá účinných látok.

 • POZOR: Palinu ročnú nie je vhodné sadiť v bezprostrednej blízkosti anízu, šalvie a feniklu. Počas dažďa alebo nadmerne vlhkého počasia sú z jej listov uvoľňované toxíny, ktoré zabraňujú rastu listov týchto rastlín.

 

Zber Paliny ročnej prebieha na jeseň, kedy sa v jej listoch a kvetoch nachádza najvyššia koncentrácia artemisinínu. Po zbere ju stačí vysušiť a uskladniť v uzatvárateľnej nádobe, najlepšie na suchom a tmavom mieste.