Nízke libido, takéto sú príčiny + tipy pre mužov na jeho zvýšenie

Libido, podľa S. Freuda predstavuje sexuálnu energiu, ktorá tvorí základ všetkých prejavov sexuality. C. G. Jung ho definoval ako psychickú energiu, ktorá je základom pre všetky psychické prejavy i životnú silu. Vo všeobecnosti sa pod pojmom libido ukrýva akýsi sexuálny drive, chuť na sex či sexuálna túžba. Tak či onak, ak sa vaše libido „pokazí“, je to problém. Čo robiť, k tomu dôjde? Na to sa vám pokúsime odpovedať v našom článku, v ktorom sa dozviete všetko dôležité o mužskom libide.

 

Ako sa prejavuje a čo všetko spôsobuje strata libida u mužov

Strata libida môže spôsobiť kaskádovú reakciu, ktorá zasiahne nielen váš sexuálny, ale úplne celý život. Nedostatok sexuálnej túžby škodí vašej psychike aj telu a môže viesť k závažnejším zdravotným komplikáciám, ako je porucha erekcie či erektilná dysfunkcia. To, že vaše libido potrebuje pomoc, zistíte na základe niekoľkých nezameniteľných príznakov. Keďže ich nie je možné odhaliť pomocou krvného testu ani iného vyšetrenia, musíte sa spoľahnúť najmä na vlastné pozorovanie a sebadiagnostiku. Upozorňujeme, že krátkodobá a občasná strata chuti na sex je úplne normálna a nemusí signalizovať žiadne závažnejšie problémy.

Strata libida nesúvisí výhradne so sexualitou. Má celkový dopad na psychiku, ktorá vplýva aj na fyzické zdravie, a teda i na všetky ostatné oblasti života. Libido však nepochybne ovplyvňuje najmä život sexuálny. Čo všetko vám „hrozí“, ak oň prídete a ako spozorovať, že s ním niečo nie je v poriadku?

Najčastejšie príznaky a dôsledky straty libida u mužov:

 1. Hlavným kameňom úrazu pri strate libida je znížená sexuálna túžba, ktorá vedie k vzniku celej rady problémov, najmä k zanedbávaniu sexuálneho, a teda i partnerského života. Absencia sexu však vplýva aj na náladu a celkové psychické rozpoloženie.
 1. Pokles libida je úzko prepojený s poruchami erekcie, ktoré zahŕňajú jej neskorý nástup, krátke trvanie či úplnú nemožnosť jej dosiahnutia.
 1. Častým problémom bývajú aj problémy s oneskorenou či slabou ejakuláciou. Vylúčená nie je ani úplná neschopnosť jej dosiahnutia.
 1. Úplná strata libida môže do určitej miery ovplyvniť plodnosť u mužov. Niektoré z príčin jeho straty majú totiž priamy vplyv na spermogenézu, čiže tvorbu životaschopných spermií. Plodnosť v neposlednom rade súvisí s potenciou, erekciou, ejakuláciou a samotnou chuťou na sex.
 1. Libido ovplyvňuje celkové psychické rozpoloženie. Preto sa môže odzrkadliť na vašej nálade, pozornosti, dokonca i pamäti. Môže spôsobiť poruchy spánku, prijímania potravy či prispieť k rozvoju depresie a iných psychických problémov.

 

Príčiny straty a poklesu libida

Príčin straty libida je viacero a často môže súvisieť aj s psychikou

 

Za poklesom libida stoja mnohé príčiny, ktoré môžu prameniť z psychických, ale i fyzických problémov. V prípade, že na sebe spozorujete niektoré z príznakov, ktorým sme sa venovali vyššie, je určite dobré navštíviť odborníka aj napriek tomu, že neexistujú žiadne vedecké metódy na odhalenie a presné definovanie tohto stavu. Lekár totiž môže potvrdiť alebo vylúčiť tie príčiny, ktoré súvisia s hormónmi či niektorými ochoreniami, ktoré vplývajú aj na libido.

 

Nízka hladina testosterónu u muža

Nízka hladina testosterónu u muža stojí okrem iného aj za poklesom libida. Zníženú produkciu tohto hormónu môže spôsobiť mnoho faktorov, napr. zranenie či infekcia semenníkov, metabolické poruchy, stres a psychické poruchy, hemochromatóza, čiže vysoký obsah železa v organizme, cukrovka, vysoký krvný tlak a cholesterol, nezdravá životospráva vrátane fajčenia, užívania alkoholu a nedostatku pohybu...

 

Choroby

Tak, ako môže strata libida spôsobiť poruchy erekcie, môžu i poruchy erekcie spôsobiť stratu libida. Za poruchami erekcie pritom stoja opäť mnohé príčiny, ako je vysoký tlak, pretrvávajúca hyperglykémia, ale i poruchy pečene, obličiek či iných orgánov, infekcie, zápaly a úrazy. V skratke, stratu libida môžu spôsobiť akékoľvek zdravotné problémy a choroby.

 

Psychika

V tomto prípade nehovoríme o psychických ochoreniach, ako je depresia, ale o psychike ako takej. Náročná práca, problémy vo vzťahu, nedostatok financií, stres z vášho zdravotného stavu, strata sebavedomia, to všetko môže viesť aj k strate libida.

 

Životospráva a vek

Znížené libido je jedným z častých sprievodných príznakov starnutia. Vo všeobecnosti sa za obdobie, v ktorom dochádza k prirodzenému zníženiu chuti na sex, pokladá vek okolo 60 - 65 rokov. Na mieru vašej sexuálnej túžby do veľkej miery vplýva aj životospráva, najmä faktory, ako je nedostatok pohybu, nadváha a nezdravá strava.

 

Ako na zvýšenie libida

Existuje množstvo spôsobov, ktorými môžete zapracovať na zvýšení libida. Do niektorých z nich sa môžete pustiť okamžite, pri iných sa nevyhnete návšteve lekára. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme najmä na prirodzené a prírodné možnosti zvýšenia libida, ktoré sú zaručene efektívne. V prvom rade by ste však určite mali vylúčiť možné zdravotné príčiny, ktoré u vás mohli odštartovať tieto komplikácie.

 

Zmena životosprávy

 • Začnite sa pravidelne hýbať. Na zlepšenie sexuálnych funkcií aj libida sú najúčinnejšie silové cvičenia, chôdza, plávanie či joga. Tieto druhy fyzickej aktivity majú priamy vplyv na sympatický nervový systému a celkové prekrvenie organizmu.
 • Upravte vašu stravu. Vyhýbajte sa najmä jedlám bohatým na tzv. nezdravé tuky a jednoduché cukry. Jedálniček zameraný na podporu libida by mal obsahovať potraviny s vysokým množstvom vitamínov, minerálov, stopových prvkov, antioxidantov, nenasýtených mastných kyselín a kvalitných aminokyselín, ktoré majú nízky glykemický index.
 • Doprajte si dostatok kvalitného spánku. Jeho nedostatok stojí za hormonálnou nerovnováhou, zvýšeným oxidačným stresom a psychickou nepohodou. Nezabúdajte na relax a eliminujte psychické napätie z práce, vzťahov či iných oblastí života.

 

Potraviny – afrodiziaká na zvýšenie libida

Pri podpore libida vám pomôžu potraviny s obsahom určitých látok, ktoré majú priaznivý vplyv na prekrvenie organizmu, zlepšenie výdrže či uvoľnenie psychického napätia. Niektoré z týchto potravín sú navyše považované za afrodiziaká, ktoré vplývajú na telo, psychiku i samotnú sexuálnu túžbu.

Strava môže z dlhodobého hľadiska výrazne ovplyvniť vašu fyzickú stavbu a v neposlednom rade aj libido

 
 • Ustrice patria k potravinám s najvyšším obsahom zinku, ktorý zlepšuje prietok krvi a stimuluje tvorbu testosterónu. V prípade, že ich neobľubujete alebo ste alergickí na morské plody, zinok môžete vášmu telu dodať taktiež konzumáciou hovädzieho a bravčového mäsa. Vegetariánom a vegánom odporúčame tekvicové semená, obilniny a pečenú fazuľu.
 • Hovädzie, kuracie aj bravčové mäso a väčšina mliečnych výrobkov s vysokým obsahom bielkovín v sebe ukrývajú niekoľko zlúčenín, ktoré môžu prispieť k prekrveniu organizmu. K najúčinnejším z nich patria L-arginín, ktorý je nápomocný pri liečbe erektilnej dysfunkcie, karnitín a zinok. Pozor, s konzumáciou mäsa by ste to nemali preháňať, keďže v nadmernom množstve telu naopak škodí.
 • L-arginín sa vo vysokom množstve nachádza taktiež v semenách a orechoch. Na podporu libida vám odporúčame siahnuť po arašidoch, lieskových, pekanových alebo vlašských orechoch a tekvicových, či slnečnicových semienkach.
 • Čokoláda je považovaná za veľmi silné afrodiziakum. Za touto jeho vlastnosťou stoja látky obsiahnuté v kakau. Ide najmä o tryptofán, ktorý je stavebnou jednotkou sérotonínu. Okrem toho stimuluje tvorbu amfetamínu, ktorý sa z mozgu uvoľňuje pri zamilovaní.
 • Pistácie bohaté na vlákninu, bielkoviny a zdravé tuky znižujú krvný tlak a „zlý“ cholesterol, urýchľujú metabolizmus a znižujú riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Okrem toho zmierňujú prejavy erektilnej dysfunkcie, zvyšujú prietok krvi v penise a stoja za silnejšou a dlhšou erekciou.
 • Zeler môže podporiť tvorbu feromónu s názvom androsterónu, ktorý je prirodzeným afrodiziakom nachádzajúcim sa v mužskom pote. Okrem toho obsahuje látky, ktoré pomáhajú rozšíriť cievy, zvyšujú chuť na sex a vplývajú na prežívanie orgazmu.
 • Losos je jedným z najlepších zdrojov omega-3 mastných nenasýtených kyselín, ktoré majú priaznivý vplyv na tepny aj srdce, čím znižujú riziko vzniku ochorení, ktoré vplývajú na libido, a taktiež zlepšujú prekrvenie organizmu. Okrem lososa si môžete dopriať sardinky, tuniaka či halibuta. Všetky tieto potraviny sú bohaté na vitamín D a B12, železo aj zinok.
 • Jablká sú výborným zdrojom silného antioxidantu kvercetínu, ktorý sa využíva pri podpore krvného obehu, liečbe vysokého krvného tlaku, erektilnej dysfunkcie a prostatitídy (zápal prostaty).
 • Jahody, čučoriedky, červené hrozno a víno, citrusové ovocie a čerešne obsahujú množstvo antioxidantov, ktoré sú prospešné pri podpore celkového zdravia, ale taktiež pre vaše libido.
 • Červená repa obsahuje zdravé dusičnany, ktoré rozširujú krvné cievy, čím zlepšujú prietok krvi a znižujú krvný tlak. K dobrým zdrojom dusičnanov ďalej patrí špenát, rukola, žerucha, všetky druhy zeleného šalátu, reďkovka a zeler.

 

LIBIDO4.me - prírodné afrodiziakum na zvýšenie libida pre mužov - 60 tabliet

LIBIDO4.me MEN je bylinný výživový doplnok na „liečbu“ mužského libida. Nachádza sa v ňom kombinácia rastlín, ktoré patria k silným prírodným afrodiziakám a zlepšujú celkové sexuálne zdravie. LIBIDO4.me MEN obsahuje ženšen sibírsky, rozchodnicu ružovú, ginko biloba, ašvagandu, krpčiarku, macu a kotvičník zemný. Okrem podpory libida vášmu telu dodá antioxidanty, zlepší vašu imunitu, trávenie, zníži krvný tlak aj cholesterol.

 • 100 % prírodný výživový doplnok na bylinnej báze
 • Zlepšuje ženské sexuálne zdravie
 • Zvýšenie libida
 • Podpora plodnosti, imunity a celkového fyzického i psychického zdravia
 • Silné prírodné afrodiziakum
 • 5% zľava od 3 objednaných kusov
 • Doručenie kuriérom alebo zasielkovňou - už od 2.5 €
 • Odosielame v deň objednania alebo na nasledujúci deň (PO-PI)
 • 30 dňová garancia vrátenia plnej sumy

 

Bylinky – afrodiziaká na podporu libida

Rovnako ako potraviny vám môžu pomôcť aj niektoré bylinky – afrodiziaká.

Mnohé byliny podporujú sexuálnu túžbu, vášeň, zmysly, zároveň upokojujú myseľ a majú priaznivý vplyv na prekrvenie organizmu.

S libidom vám môžu pomôcť aj niektoré bylinky, ktoré napr. prekrvujú organizmus, vplývajú na hladinu testosterónu a upokojujú myseľ. Najlepší efekt dosiahnete, pokiaľ si vyberiete zmes viacerých bylín zameranú práve na problémy s libidom

 

 

 • TIP: Ak chcete pomocou prírodných afrodiziák pre mužov dosiahnuť čo najsilnejší efekt, odporúčame vám siahnuť po špeciálnych čajoch na zvýšenie libida, ktoré obsahujú účinné kombinácie bylín.

 

 1. Afrodiziakum maca má v oblastiach Južnej Ameriky, kde je využívaná na zvýšenie plodnosti, príznačnú prezývky – peruánska Viagra. Jej priaznivé účinky na podporu libida dokazuje nielen ľudová medicína, ale i vedecké štúdie.
 1. Kotvičník zemný (Tribulus Terrestris) môže zlepšiť tvorbu testosterónu spolu so sexuálnymi funkciami. Medzi vedecky potvrdené účinky tejto rastliny patrí zvýšenie energie, podpora vytrvalosti a celkovej sily.
 1. Ginkgo biloba je v čínskej tradičnej medicíne využívaná ako liek na liečbu depresií a sexuálnych porúch. Afrodiziakálne účinky Ginka pramenia z jeho schopnosti zvyšovať prietok krvi v cievach.
 1. Ženšen, najmä ten červený, sa ukazuje ako účinný podporný prostriedok pri liečbe rôznych sexuálnych porúch u oboch pohlaví. Môže zvýšiť libido, zmierniť prejavy erektilnej dysfunkcie a zvýšiť sexuálne vzrušenie.
 1. Serenoa plazivá (Saw palmetta) je druh palmy, ktorá je bohatá na mastné kyseliny a flavonoidy. Medzi zdravotné prínosy konzumácie tejto rastliny patrí okrem iného aj zvýšenie hladiny testosterónu, zvýšenie libida, liečba prostaty a problémov s potenciou.
 1. Senovka grécka je pre svoje účinky populárna najmä v ayurvédskej medicíne. Obsahuje zlúčeniny, ktoré podporujú produkciu pohlavných hormónov, zlepšujú libido, zvyšujú sexuálne vzrušenie a majú priamy vplyv na intenzitu prežívania orgazmu.
 1. Šafran sa používa ako alternatívny prostriedok pri liečbe depresií, zmierovaní stresu a podpore nálady. Je známy aj svojimi afrodiziakálnymi vlastnosťami, schopnosťou urýchlenia liečby erektilnej dysfunkcie a zvyšovaním sexuálneho vzrušenia.
 1. Krpčiarka (Epimedium rubrum) je v čínskej medicíne využívaná na liečbu erektilnej dysfunkcie. Na potvrdenie je afrodiziakálnych účinkov však chýbajú relevantné vedecké štúdie.