Bambucké maslo - jeho 7 najlepších účinkov + recepty a tipy na použitie

Bambucké maslo je čisto prírodný produkt so skutočne pozoruhodnými účinkami. Je výborné na pokožku aj vlasy, má protizápalové, hydratačné, antioxidačné a antibakteriálne účinky a je ideálne na výrobu všakovakej domácej kozmetiky. Prečítajte si o všetkých jeho benefitoch, možnostiach využitia a tipoch na jeho spracovanie.

Čo je to originál bambucké maslo

Bambucké maslo, shea butter alebo karité je druh prírodného tuku, ktorý je získavaný z plodov Maslovníka afrického (Vitellaria paradoxa).

Plody bambuckého masla vyzerajú ako orechy

Tento strom rastie divoko, ako tomu napovedá jeho názov, v Afrike. Originál bambucké maslo neobsahuje nič iné ako 100 % bambuckého masla.

Plody Maslovníka pripomínajú orechy, v skutočnosti ide o druh ovocia s vysokým obsahom mastných kyselín, vitamínov a antioxidantov.

Bambucké maslo je preto vhodné aj pre ľudí s alergiou na orechy.

Účinky bambuckého masla

Bambucké maslo obsahuje viacero prospešných látok. Za spomenutie stoja najmä silné antioxidanty, konkrétne tokoferol, známejší pod názvom vitamín E, a katechíny. Ďalej sa v ňom nachádzajú vitamíny A, D a F, lupeol, kyselina olejová, stearová, linolová a palmitová. 

 

Bambucké maslo:

 

 • Má antioxidačné účinky
 • Hydratuje pokožku do hĺbky, pričom nezanecháva nepríjemný mastný film 
 • Má anti-aging efekt, a to najmä vďaka vitamínu E a lupeolu  
 • Zmierňuje zápal a urýchľuje jeho liečbu - silné protizápalové účinky majú hlavne triterpénové alkoholy a vitamín F
 • Má nízku komedogenitu, čo znamená, že neupcháva póry
 • Na pokožke vytvára prirodzený UV filter
 • Je antialergické

 

Použitie bambuckého masla

Bambucké maslo je na pokožku ako stvorené

Vďaka vyššie vymenovaným účinkom bambuckého masla je ideálne najmä na starostlivosť o pokožku, vrátane tej problematickej, vlasy a nechty.

Je pravdou, že zvykne byť zložkou niektorých potravín, jeho konzumácii sa však radšej vyhnite.

Niektoré zdroje uvádzajú, že ide o jedlý a úplne bezpečný rastlinný tuk, ktorý má pre telo mnohé benefity, iné zas hovoria o jeho „nejediteľnosti“ a možnej toxicite.

 

Bambucké maslo na tvár a telo

 

Bambucké maslo je ideálny "krém" na suchú a problematickú pokožku

 

Skúsili ste namiesto klasického pleťového krému používať kokosový či avokádový olej, no výsledok nebol ideálny? Problémom môže byť vysoká komedogenita, teda vlastnosť, ktorá stojí za upchávaním pórov. Spomínaný „kokosák“ má komedogenitu 4, avokádový olej 3 a najlepšie na tom nie sú ani ďalšie prírodné náhrady, napr. kakaové maslo s komedogenitou 3. 

Táto vlastnosť prírodných olejov a masiel vplýva na pleť veľmi individuálne. Niekomu môže spôsobovať skutočne veľké problémy, inému zas nie. Bambucké maslo je však jednou z najlepších alternatív, pretože má komedogenitu 1, čo znamená, že póry neupcháva takmer vôbec. Preto ho môžete bez obáv používať na telo aj na tvár. 

Toto maslo má navyše antibakteriálne, protizápalové, hydratačné a regeneračné vlastnosti a po nanesení nezanecháva mastný film, vďaka čomu je vhodné najmä pre ľudí so suchou, citlivou alebo problematickou pleťou.

 

Bambucké maslo na suchú pleť

Po nanesení sa netvorí lesklý film, čo si mnohí na bambuckom masle isto ocenia

 

Bambucké maslo je ako stvorené pre suchú pleť (vrátane dlaní). Má silný hydratačný, no i zvlhčujúci účinok, čo znamená, že sa dokáže vpiť do hlbších vrstiev pokožky, kde vytvorí bariéru, ktorá zabraňuje „unikaniu“ vlhkosti. Za týmito jeho účinkami stojí najmä kyselina linolová, do istej miery však i ďalšie spomínané kyseliny, a vitamín F. Ak máte problémy so suchou pleťou, bambucké maslo je pre vás ideálne aj z dôvodu jeho protizápalových účinkov.

Bambucké maslo vám pomôže s podráždenou pokožkou po holení či popraskanou kožou od mrazu. Môžete ním tiež nahradiť prípravky na ošetrovanie nechtovej kožtičky, napr. povestný cuticle oil. Áno, „pozatrhávaná“ nechtová kožtička je dôsledkom jej nedostatočnej hydratácie.

 

Bambucké maslo na strie, jazvy, akné, psoriázu, vrásky...

Antibakteriálne a protizápalové účinky, antialergické vlastnosti, schopnosť hydratovať a regenerovať, to je kombinácia, ktorá robí z bambuckého masla ideálny produkt na liečbu všakovakých kožných problémov a nedokonalostí.

Bambucké maslo je výborné na:

 • Strie, jazvy a popáleniny - prirodzene obnovuje elasticitu pokožky a urýchľuje regeneráciu tkanív
 • Akné a psoriázu – kľúčové sú jeho protizápalové, antioxidačné a regeneračné vlastnosti
 • Vyrážky, ekzémy a dermatitídu
 • Uštipnutie hmyzom
 • Redukciu a predchádzanie vzniku vrások – obsahuje antioxidanty, hlavne vitamín E, podporuje tvorbu kolagénu a pokožke dodáva prirodzenú pružnosť
 • Podráždenú a začervenanú pokožku
 • Ošetrenie pokožky po opaľovaní

Bambucké maslo na vlasy

Bambucké maslo je výbornou surovinou na výrobu hydratačných a revitalizujúcich masiek na vlasy. Môžete ho použiť čisté alebo v kombinácii s akýmikoľvek ďalšími vhodnými ingredienciami, napr. s olivový, mandľovým či kokosovým olejom. 

 

Bambucké maslo: 

 • vďaka vysokému obsahu mastných kyselín vlasy vyživuje a predchádza ich lámaniu 
 • vlasy hydratuje rovnako ako pokožku 
 • obsahuje vitamín E a ďalšie antioxidanty, ktoré vlasy chránia pred voľnými radikálmi, a teda i pomyselným starnutím 
 • má silné regeneračné účinky
 • je vhodné na ošetrenie polámaných končekov
 • zmierňuje podráždenie pokožky hlavy 
 • pomáha predchádzať vzniku lupín

 

Rafinované verzus nerafinované bambucké maslo

Keď bambucké maslo, tak jednoznačne nerafinované

 

Odpoveď na otázku, či je lepšie rafinované alebo nerafinované bambucké maslo, je jednoznačná. Ak sa rozhodnete vyskúšať tento prírodný zázrak, určite zainvestuje o pár eur viac do jeho nerafinovanej verzie, keďže všetky vyššie vymenované benefity získate len z nej.

Nerafinované bambucké maslo:

 • má slonovinovú farbu
 • jemnú orieškovú arómu (aróma nie je výrazná, niekto ju nemusí cítiť vôbec, inému sa nemusí na prvý „čuch“ zdať najpríjemnejšia)

Rafinované bambucké maslo:

 • je úplne biele
 • nemá žiadnu vôňu ani arómu

 

 

„NeBIO“ verzus BIO bambucké maslo

Označenie BIO nemá presnú definíciu. Zhodneme sa však na tom, že toto slovíčko v názve akéhokoľvek produktu by malo hovoriť o 2 veciach: 

 

 1. Či daný produkt pochádza z trvalo udržateľného hospodárstva, v preklade, aký dopad na životné prostredie má jeho výroba
 2. Či daný produkt obsahuje len BIO, teda prírodné, alebo aj umelé prísady

 

Ak patríte medzi tých, ktorí myslia aj na environmentálny dopad kupovaných výrobkov, bambucké maslo je pre vás tým pravým orechovým (teda neorechovým, keďže plody Maslovníka nepatria medzi orechy). V podstate sa dá povedať, že z hľadiska dopadu na životné prostredie je každé bambucké maslo BIO.

Maslovníky rastú prirodzene, takpovediac, „na divoko“. Nepotrebujú žiadnu starostlivosť, ako je hnojenie, zavlažovanie či ošetrovanie proti škodcom. Bambucké maslo je preto vo všeobecnosti považované za jednu z najudržateľnejších surovín.

Ak sa na označenie BIO pozrieme z hľadiska obsahu prírodných a neprírodných látok, 100 % BIO môže byť len originálne nerafinované bambucké maslo, ktoré neobsahuje žiadne umelé prísady. V rafinovanom masle sa neraz nachádzajú konzervačné látky, no najmä umelé arómy a farbivá, ktoré majú spotrebiteľa presvedčiť o jeho prírodnom a „originálnom“ pôvode.

Mohlo by vás zaujímať - Nerafinované bambucké maslo 80ml od Altevity

Nerafinované bambucké maslo Altevita je 100 % prírodný produkt. Obsahuje mnohé prospešné látky vrátane antioxidantov a vitamínov A, D, E a F, ktoré majú priaznivý vplyv na pokožku. Bambucké maslo Altevita je vhodné na bežné ošetrovanie pleti, ale taktiež pri problémoch, ako sú zápaly, suchá pokožka, akné, ekzémy či alergie.

 • Vhodné pre všetky typy pleti
 • Výborné hydratačné schopnosti
 • 100 % nerafinovaný prírodný produkt
 • Vysoký obsah antioxidantov a vitamínov
 • Ideálne pre problematickú a suchú pleť
 • 100 % antialergénne
 • 5% zľava od 3 objednaných kusov
 • Doručenie kuriérom alebo zasielkovňou - už od 2.5 €
 • Odosielame v deň objednania alebo na nasledujúci deň (PO-PI)
 • 30 dňová garancia vrátenia plnej sumy

 

Cena bambuckého masla

Pri výbere bambuckého masla budete nepochybne pozerať aj na „finančnú stránku veci“. Cena bambuckého masla môže byť naozaj rôzna. 8 eur za 150 ml, takmer 30 eur za 500 g alebo iba necelých 9 eur za 1 kg. Áno, je ľahké nadobudnúť pocit, že niekto chce na masle zarobiť viac, iný zas myslí na zákazníka a cenu zbije na minimum. Nie je to však úplne tak.

To, koľko za tento produkt zaplatíte, sa odvíja od spôsobu jeho spracovania, a teda i kvality. Nerafinované bambucké maslo je vždy drahšie. Za primeranú sa dá označiť cena okolo 50 eur za kilogram. V prepočte je to cca 8 až 9 eur za 150 g/ml balenie. Kilogram rafinovaného bambuckého masla kúpite už od 10 eur.

 

Ako skladovať bambucké maslo

Skladovanie bambuckého masla nie je žiadna veda

 

Originálne bambucké maslo nemusíte skladovať v chladničke. Nájdite mu miesto s izbovou teplotou (pri skladovaní v chlade bude príliš tuhé, čo nepoteší hlavne pri jeho aplikácii na pokožku), na ktorom bude v bezpečnej vzdialenosti od priameho slnečného žiarenia.

Nádobka by mala byť sklenená a uzatvárateľná. Priamy kontakt so vzduchom môže spôsobiť rýchlejšiu degradáciu vitamínov a ďalších „dobrých“ látok. Trvanlivosť kvalitného nerafinované bambuckého masla sa pohybuje okolo 2 rokov. Po jeho vyskúšaní vám však takto dlho pravdepodobne nevydrží.

 

Tipy na recepty s bambuckým maslom

Z bambuckého masla sa dá vyrobiť klasický krém, pleťová aj vlasová maska alebo veľmi vláčne a na dotyk príjemné telové suflé. Samozrejme, môžete ho používať aj čisté, a to ako náhradu za denný či nočný krém na tvár, telový krém, ale taktiež na vlasy, nechty, či nechtovú kožtičku. V nasledujúcich riadkoch sme si pre vás pripravili 2 recepty na krém a masku s bambuckým maslom.

 

Domáci krém z bambuckého masla

Bambucké maslo je možné použiť aj ako prísadu do kozmetických receptov

 

Domáci krém z bambuckého masla môžete používať na tvár, telo, ruky aj nohy – chodidlá, dokonca tiež ako masku na vlasy. Ak by niektorá z nasledujúcich ingrediencií nebola vhodná na vašu pokožku, pokojne ju nahraďte inou, podobnou surovinou. Základom je kokosový olej a, logicky, bambucké maslo.

 

Ingrediencie: 

 • 30 g bambuckého masla 
 • 60 g kokosového oleja 
 • 30 g kakaového masla 
 • 1 PL dužiny z Aloe vera 
 • 1 PL mandľového oleja (môžete ho nahradiť olivovým, orechovým či akýmkoľvek iným kvalitným rastlinným olejom)
 • Cca 5 kvapiek esenciálneho oleja podľa vlastného výberu a vkusu (alebo ho nemusíte použiť vôbec)

 

 • TIP: Ak nemáte kakaové maslo, nahraďte ho ďalšími 30 g masla bambuckého.

 

Ako na to:

Vo vodnom kúpeli roztopte kokosový olej, bambucké a kakaové maslo. Dajte si pozor, aby roztopené suroviny nezačali vrieť. Pridajte do nich ostatné ingrediencie a všetko dôkladne premiešajte, najlepšie pomocou ručnej metličky – po miernom vyšľahaní bude mať krém lepšiu konzistenciu.

 

 • TIP: Domáci krém z bambuckého masla nalejte do sklenenej a uzatvárateľnej nádoby. Skladujte ho v sklenenej, uzatvárateľnej nádobe, najlepšie na chladnom a tmavom mieste.

 

Vlasová maska z bambuckého masla

 

Maska z bambuckého masla vašim vlasom dodá lesk, pružnosť, hydratuje ich do hĺbky a pri pravidelnom používaní ich dôkladne zregeneruje (je naozaj výborná na poškodené končeky či extrémne lámavé a suché vlasy). „Bambuckú“ masku si naneste na vlhké vlasy. Nechajte ju pôsobiť minimálne 1,5 hodiny, ak vám však nevadí nejaký ten mastný fľak na vankúši, „hlavu“ si pokojne umyte až ráno. 

 

Ingrediencie: 

 • 1 PL bambuckého masla 
 • 1 ČL kokosového oleja (nemusíte ho použiť)
 • 1 PL lyžica avokádového oleja (aj v tomto prípade ho môžete nahradiť inou alternatívou, na vlasy je výborný napr. mandľový  alebo orechový olej)
 • 1 PL medu 
 • Šťava z polovice citróna (môžete ju nahradiť cca 30 ml silného zeleného čaju)

 

 • TIP: Do masky môžete pridať pár kvapiek esenciálneho oleja. Vlasy ho do seba nasiaknu a ostanú voňavé aj po je zmytí.

 

Ako na to:

Bambucké maslo a kokosový olej roztopte vo vodnom kúpeli. Pridajte do nich ostatné suroviny a všetko dobre premiešajte. Masku si môžete pripraviť tesne pred „sprchou“. Za cca 10 minút na vzduchu „stuhne“ na ideálnu konzistenciu.