Alchemilka a jej účinné látky

Ak ste doteraz ešte ani len netušili o zázračných schopnostiach tejto malej bylinky, zbystrite pozornosť. Alchemilka vám môže pomôcť pri problémoch so zažívaním, s kožnými chorobami, ale aj pri gynekologických ťažkostiach. Tentokrát sa pozrieme na látky v Alchemilke, ktoré sú užitočné pri mnohých zdravotných ťažkostiach.

 

Alchemilka a jej účinné látky – obsah článku

 

 

Bioaktívne látky v Alchemilke

 

Flavonoidy

 

Tieto látky chránia pred UV žiarením, znižujú hladinu cholesterolu v krvi a taktiež oplývajú protizápalovými, antioxidačnými, antimikrobálnymi, antivírusovými, hypolipidemickými a hepatoprotektívnymi účinkami.

Flavonoidy pomáhajú predchádzať osteoporóze a zmierňujú príznaky menopauzy.

 

Triesloviny

 

Triesloviny sú jedna z najdôležitejších zložiek nachádzajúcich sa v mnohých rastlinách, ktoré chránia pred fyzikálnymi a biologickými javmi.

Sú to bioaktívne látky, ktoré keď sa užívajú dlhodobo majú priaznivé účinky na zdravie človeka:

 

  • pomáhajú proti hnačke
  • slúžia ako prevencia pred ochoreniami srdca
  • zabraňujú rastu rakovinových buniek

 

Triesloviny patria do skupiny polyfenov – antioxidantov, zmierňujúcich nepriaznivé účinky oxidačného stresu. Tiež pomáhajú pri predmenštruačnom syndróme, utíšením silných kŕčov, zvracania a hnačky. Pravidelné pitie alchemilkového čaju, ktorý triesloviny obsahuje zmierňuje ťažkú a nepravidelnú menštruáciu.

 

Fytosteroly

 

Tieto zlúčeniny sa štrukturálne ponášajú na cholesterol, avšak jedným z rozdielov sú uhlíkové bočné reťazce a umiestnenie dvojitých uhlíkových väzieb. Istá štúdia z roku 2002  uviedla, že fytosteroly a cholesterol v tráviacom trakte vyslovene ,,súperia,“ ktorý z nich sa ako prvý vstrebe, čo má za následok zníženie cholesterolu

Fytosteroly pozitívne pôsobia na kožu človeka. Chránia ju pred poškodením, spôsobeným silným slnečným žiarením, čo má za následok predčasné starnutie a teda tvorbu vrások. Produkcia kolagénu sa zníži, proces regenerácie buniek sa spomalí   a pleť stráca na elasticite. Fytosteroly však môžu dopomôcť k podpore regenerácii buniek a urýchliť tak reprodukciu kolagénu.

 

Kyselina salicylová

 

Tento rastlinný hormón sa chemickým zložením podobá aktívnej zložke aspirínu – kyseline acetylsalicylovej. Kyselina salicylová oplýva protizápalovými vlastnosťami, ktoré upokojujú a hoja pokožku. Preto sa táto zložka pridáva do krémov určených na liečbu akné, ekzému, psoriázy, seboroickej dermatitídy, vírusových bradavíc a iných zápalových ochorení pokožky

Tiež sa odporúča používať počas, ale aj pred menštruáciou, kedy je pleť náchylná na tvorbu nadbytočného mazu a vyrážok. Prečistia sa vám póry, zmierni alebo úplne ustúpi začervenanie pleti a menštruácia už viac nebude taká nepríjemná.

 

Saponíny

 

Rastlinné glykozidy nachádzajúce sa v rastlinách majú vlastnosti podobné mydlu, čo znamená, že pri zmiešaní s vodou vytváraj penu. Doteraz bolo objavených až jedenásť druhov saponínov, no zostáva otázne, koľko druhov zostáva nespoznaných.

Štúdie preukázali niekoľko zdraviu prospešných vlastností týchto fytochemikálií; podporujú imunitný systém a kardiovaskulárne zdravie a tiež pomáhajú udržať normálnu telesnú hmotnosť.

 

Kyselina gallová

 

Nachádza sa v mnohých rastlinách, pôsobí ako antioxidant a chráni bunky pred oxidačným poškodením. Pri zápalových alergických ochoreniach, ako je astma, alergická rinitída a iné, má schopnosť potlačiť uvoľnenie histamínu a prozápalového cytokínu.

Ukázala sa ako účinná pri liečbe menoragie – veľmi silné menštruačné krvácanie.

 

Ellagitaníny

 

Sú to polyméry vznikajúce kombináciou kyseliny ellagovej a hydroxylovej zlúčeniny, akou je glukóza. Ellagitaníny sa okrem iného nachádzajú v bobuľovitom ovocí a červenom víne. Ukázalo sa, že ellagitaníny podporujú normálnu funkciu kardiovaskulárneho systému a znižujú vysokú hladinu krvného tlaku. Majú silné antioxidačné, antibakteriálne a antivírusové účinky. To je veľké plus pre správne fungovanie imunitného systému v boji proti zápalom a infekciám.

Vzhľadom k tomu, že má táto zlúčenina aj antikarcinogénne vlastnosti, slúži ako prevencia pred rakovinou krčka maternice u žien a rakovinou prostaty u mužov.

 

Vitamín C

 

Je známe, že zdrojom tohto vitamínu sú citrusy, ale vedeli ste, že ho obsahuje aj alchemilka? Vitamín C obsiahnutý v tejto bylinke zmierňuje silné kŕče počas menštruácie aj v prípade endometriózy, ktorá sa prejavuje silnými kŕčmi dlhodobými bolesťami v podbrušku.

Počas menštruácie sa z tela vylučuje aj železo, ktorého nedostatok sa môže prejaviť únavou a malátnosťou. Vitamín C pomáha pri vstrebávaní železa, takže je dôležité tento vitamín užívať či už v podobe alchemilkového čaju alebo v podobe potravinového doplnku.

 

Alchemilka – Bylinka proti menštruačným ťažkostiam

 

Alchemilka je často považovaná za ženskú bylinku vďaka jej pozitívnemu pôsobeniu na ženské zdravie. Často je spájaná prevažne s pôsobením proti menštruačným poruchám, no svoje využitie má napríklad aj pri:

 

  • Nevoľnostiach v prechode
  • Kvasinkových infekciách
  • Zápaloch vaječníkov
  • Problémoch s výtokom
  • Zosilnení väziva maternice
  • Uvoľnení kŕčov
  • Regulácii krvácania vďaka jej adstringentným (sťahujúcim) účinkom

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.