Ako vám pomôže rebríček pri tráviacich problémoch

Rebríček obyčajný je populárna bylinka, ktorá sa vďaka obsahu flavonoidov a ďalších zložiek najčastejšie používa pri tráviacich problémoch a pečeňovo-žlčových poruchách.

Rebríček tiež pôsobí na relaxáciu hladkého svalstva maternice a čreva, čím pomáha proti žalúdočným a menštruačným kŕčom. Alkaloidy, ktoré rebríček obsahuje majú protizápalové účinky a pôsobia tiež proti bolestiam a celkovo na gastrointestinálne problémy, ktoré sú často vyvolané infekciou a zápalom.

Niektoré flavonoidy v rebríčku môžu taktiež zvýšiť produkciu slín a žalúdočných kyselín, ktoré podporia trávenie.

Keďže je rebríček obyčajný často používaný v tradičnej medicíne a všeobecne ľuďmi s tráviacimi ťažkosťami, v tomto článku sa detailnejšie pozrieme na to, akým spôsobom dokáže rebríček obyčajný pomôcť pri tráviacich problémoch a pečeňovo-žlčových poruchách.

 

Ako vám pomôže rebríček pri tráviacich problémoch – obsah článku

 

 

Ako pomáha Rebríček obyčajný pri ochoreniach trávenia

 

Bylinky sa v posledných rokoch často používajú na rôzne zdravotné problémy vďaka objavujúcim sa štúdiám o ich efektivite, ale taktiež vďaka pozitívnym skúsenostiam bežných ľudí a finančnej dostupnosti.

Výnimkou nie je ani Rebríček obyčajný, ktorý má s liečbou gastrointestinálnych ochorení dlhú históriu.

 

Ako pomáha Rebríček obyčajný proti syndrómu dráždivého čreva

 

Medzi časté problémy trávenia patrí syndróm dráždivého čreva, pri ktorom sa vytvorí zápal čriev a z toho vyplývajúce príznaky ako hnačka, horúčka a únava, bolesť brucha a kŕče, krv v stolici, znížená chuť do jedla, strata hmotnosti a ďalšie.

Bolesti brucha a kŕče patria medzi najčastejšie príznaky syndrómu dráždivého čreva. Rebríček obyčajný zmierňuje napätie a kontrakcie hladkého svalstva a pôsobí tak proti črevným kŕčom.

Rebríček môže pôsobiť ako blokátor napäťovo závislých vápnikových kanálov, čo môže pomôcť pri relaxácii hladkého svalstva a eleminovať tak črevné kŕče a bolesť.

Apigenín – flavonoid, ktorý sa v Rebríčku nachádza môže zohrávať taktiež dôležitú úlohu proti bolestivým kŕčom.

Apigenín sa prirodzene nachádza taktiež v ovocí, zelenine a mnohé štúdie mu pripisujú antispazmické účinky.

Syndróm dráždivého čreva je vážne ochorenie, ktoré je sprevádzané nepríjemnými príznakmi.

Rebríček obyčajný, ako relaxant hladkého svalstva je jednou z prírodných možností proti zápalu v tráviacom trakte, ktorý je charakteristický pri syndróme dráždivého čreva a svojimi ďalšími mechanizmami môže zmierniť nepríjemné príznaky, ku ktorým najčastejšie patria kŕče a bolesti brucha.

Jeho protizápalový efekt sa najviac prejavuje v tráviacom trakte, kde pôsobí taktiež proti páleniu záhy.

 

Ako pomáha Rebríček obyčajný proti funkčnej dyspepsii

 

Funkčná dyspepsia patrí taktiež medzi častú gastrointestinálnu poruchu, ktorá je charakteristická poruchami motility (zlou pohyblivosťou potravy) gastrointestinálneho traktu.

Pri normálnom trávení sa potravina pohybuje tráviacim traktom rytmickými kontrakciami.

Tieto kontrakcie sú pri funkčnej dyspepsii narušené a tým je trávenie zhoršené.

Rebríček sa tradične používa na liečbu dyspepsie vďaka obsahu cholínu, ktorý pomáha obnovovať kontrakcie žalúdočnej oblasti antrum.

Takýto kinetický účinok môže zlepšiť celkové trávenie a znížiť nepriaznivé príznaky, ktoré súvisia s funkčnou dyspepsiou.

 

Ako pomáha Rebríček obyčajný pri pečeňovo-žlčových poruchách

 

Žlčník a pečeň sú dôležité orgány, ktoré okrem iného slúžia na dôkladné čistenie toxínov, ktoré sa nachádzajú v organizme.

Zhoršenie vylučovania žlče (cholestáza) kvôli dysfunkcii pečene alebo upchatia žlčovodu môže mať za následok nahromadenie toxínov a poškodenie pečene.

Medzi ďalší priaznivý efekt rebríčka patrí jeho choleretický účinok, čo znamená, že zlepšuje prietok žlče z pečene pravdepodobne vďaka obsahu fenolických zlúčenín.

Obsah fenolických zlúčenín v rebríčku obyčajnom je približne 2,5% a podľa štúdie patria s veľkou pravdepodobnosťou medzi dôležité aktívne zložky rebríčka obyčajného s pozitívnym vplyvom na hepatobiliárne poruchy.

Vzhľadom na mnohé pozitívne účinky rebríčka obyčajného a jeho nízkeho rizika vedľajších účinkov môžme povedať, že sa jedná o ďalšiu bylinku, ktorú je možné využiť ako doplnok pri rôznych gastrointestinálnych poruchách a niektorých ďalších ochoreniach, u ktorých môže byť použitie rebríčka obyčajného vhodnou a prírodnou alternatívou na podporu zdravia.

 

Rebríček obyčajný pre zdravé trávenie

 

Rebríček sa často používa na zlepšenie trávenia hlavne pri zápalových tráviacich problémoch. Okrem toho má užívanie rebríčka aj ďalšie výhody:

 

  • Podporuje produkciu žlče a podporuje tak detoxikáciu organizmu
  • Zlepšuje hojenie rán (pri použití vo forme obkladu alebo masti)
  • Znižuje zápalové procesy
  • Pomáha redukovať vysoký krvný tlak
  • Môže taktiež zlepšiť priebeh mastitídy alebo astmy

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.