Ako užívať Repík Lekársky

Repík lekársky patrí medzi terapeutické bylinky využívané v tradičnej medicíne na liečbu tráviacich problémov a ochorení zápalového pôvodu. Repík je plný dôležitých bioaktívnych látok, ktoré spolu tvoria silný a hlavne prírodný terapeutický efekt.

Repík je obľúbenou bylinkou ľudí na celom svete a môžete ho využiť rôznymi spôsobmi.

Najjednoduchší spôsob, ako repík pripraviť je jeho vylúhovanie a následné scedenie cez sitko. Existujú však rôzne formy prípravy repíka o ktorých si v tomto článku povieme niečo viac.

 

Ako užívať Repík Lekársky – obsah článku

 

 

Čaj z repíka

 

Čaj z Repíka je skvelý spôsob úľavy od tráviacich problémov. Čaj je plný antioxidantov, ktoré vám pomôžu v boji proti zápalom a vírusovým infekciám.

Čaj môžete použiť taktiež na detoxikáciu pečene, pri hnačke, na bolesť hrdla alebo iných gastrointestinálnych ochoreniach.

Príprava čaju z Repíka je jednoduchá a všetko čo budete potrebovať je 1-2 lyžičky sušeného repíka, ktorý zalejete 250ml vriacej vody.

Následne čaj nechajte vylúhovať 10-15 minút. Takto pripravený čaj pite 1-2x denne.

Čaj má peknú jantárovú farbu a mierne horkú chuť, ktorá trochu pripomína chuť marhule.

 

Tinktúra z repíka

 

Tinktúru z Repíka pripravíte pridaním jedného dielu sušeného repíka a piatich dielov 40% konzumovateľného alkoholu (1:5).

Na prípravu tinktúry z Repíka budete potrebovať:

 

 • Čistú sklenenú nádobu s vekom (najlepšie nie priehľadnú)
 • Konzumovateľný alkohol 40% vol. (alebo jablčný ocot, potravinový glycerín)
 • Repík lekársky
 1. Naplnte sklenenú nádobu do šestiny Repíkom lekárskym.
 2. Naplnte zvyšok nádoby alkoholom a pomiešajte tinktúru s lyžicou.
 3. Zavrite nádobu s vekom a skladujte tinktúru v chladnom a suchom mieste.
 4. Denne nádobu pretrepte a nechajte tinktúru odstáť minimálne na 3 týždne.
 5. Následne tinktúru sceďte cez sitko a nalejte do sklenenej nádobky od kvapiek.

 

Uistite sa, že je sklenená nádoba naozaj čistá. Pokiaľ nemáte možnosť skladovať tinktúru na tmavom mieste, pomôžu vám zafarbené nádoby ako napr. jantárové alebo modré, ktoré chránia tinktúru pred UV žiarením.

Pri použití sklenenej nádoby z číreho skla budete musieť skladovať tinktúru v tmavom prostredí. Najlepšie je robiť tinktúru každý rok novú, aby sa udržala čo najviac čerstvá.

 

Tinktúra na gastrointestinálne ochorenia

 

Vypite 3-5 kvapiek tinktúry pomiešanej v troche vody 3x denne.

 

Tinktúra z repíka proti bolesti hrdla

 

Ďalší skvelý spôsob ako použiť tinktúru je v prípade zapáleného hrdla. Zmiešajte 15 kvapiek tinktúry a trochu vody do hrnčeka a dobre premiešajte. S takto pripraveným roztokom si následne kloktajte hrdlo niekoľkokrát denne.

 

Tinktúra na popáleniny

 

Tinktúru môžete použiť taktiež na popáleniny tak, že najprv popáleninu ochladíte pod prúdom studenej vody a potom namočíte vatu do tinktúry a priložíte na popálené miesto.

 

Repíkový kúpeľ na zapálené kĺby

 

Na úľavu od bolesti môžete využiť Repík aj do kúpeľa. Zalejte 250 gramov sušeného repíka dvoma litrami teplej vody a nechajte lúhovať 30 minút. Kúpeľ je vhodný tiež na celkovú relaxáciu tela, lepšie hojenie poranení a pri močovej inkontinencii.

 

Obklad z Repíka

 

Obklad z Repíka môžete využiť na lepšie hojenie rán, akné, ekzémov a na ďalšie vonkajšie použitia ako napríklad pri migréne. Obklad z Repíka pripravíte tak, že nasypete 10g sušeného Repíka do hrnca spolu s 100 ml vody a varíte 5 -10 minút na nízkej teplote.

Odvar následne nechajte chvíľu vychladnúť. Namočte obväz do odvaru a aplikujte ho na želané miesto.

 

Kontraindikácie

 

Repík lekársky je vo všeobecnosti pre väčšinu ľudí bezpečný. Pri jeho použití by ste mali byť tak či tak obozretný a neužívať ho vo veľkých množstvách príliš dlho. Obsahuje veľké množstvo trieslovín, ktoré môžu pri vysokých dávkach spôsobiť mierne problémy s trávením.

Uistite sa tiež, že nemáte alergiu na Repík resp. na čeľaď ružovitých rastlín.

Repík sa tiež nedoporučuje v prípade, že užívate anti-diabetické lieky, ktoré znižujú glykémiu a všeobecne by sa repík nemal užívať naraz spolu s liekmi, pretože môže spomaliť ich absorpciu.

Repíku by ste sa mali pravdepodobne vyhnúť tiež pri tehotenstve alebo dojčení.

Pred použitím Repíku spravíte najlepšie, pokiaľ sa poradíte s lekárom.

 

Repík lekársky – bylinka, ktorá priaznivo vplýva na trávenie

 

Hlavná výhoda repíka je v jeho anti-zápalovom pôsobení na organizmus. Predovšetkým sa užíva pri zápalových ťažkostiach tráviaceho traktu, ale má aj ďalšie využitia:

 

 • Môže pomôcť znížiť nadmerné menštruačné krvácanie
 • Priaznivo pôsobí na zdravie žlčníka a pečene
 • Často je používaný taktiež na zmiernenie zápalov dýchacích ciest
 • Môže byť skvelou voľbou pre diabetikov na zníženie oxidačného stresu a zápalových procesov
 • Vďaka adstringentným (sťahujúcim) účinkom sa môže použiť taktiež vo forme masti alebo obkladu na lepšie hojenie malých poranení

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.