Ako užívať psyllium

Užívať psyllium je jednoduchý a finančne nenáročný spôsob doplnenia kvalitnej vlákniny.

Denne by mal dospelý človek skonzumovať 25g až 30g vlákniny, no často toto číslo človek nedosiahne. Samozrejme, vlákninu môžete prijať z rôznych jedál, ako sú napríklad ovsené vločky atď., ale koncentrácia vlákniny v psylliu je mnohonásobne väčšia, čiže snáď neexistuje jednoduchší spôsob doplnenia vlákniny než vďaka psylliu.

Pokiaľ máte teda problém s denným príjmom vlákniny, stačí niekoľko lyžičiek psyllia a tento deficit hravo dobehnete.

V tomto článku sa dozviete niekoľko užitočných spôsobov, ako môžete psyllium zaradiť do dennej stravy, ako aj odporúčané dávkovanie psyllia.

 

Ako užívať psyllium – obsah článku

 

 

Koľko psyllia denne užívať

 

Psyllium sa bežne užíva v množstvách od 5 g do 30 g denne. Pokiaľ psyllium užívate spolu s vodou, je dôležité vypiť dostatok vody alebo inej tekutiny tj. aspoň 200 ml pri nižších dávkach a 500 ml pri vyšších dávkach psyllia.

Denné množstvo psyllia závisí taktiež od veku.

V prípade nemletého psyllia platí:

Pre osoby nad 12 rokov: 1 polievkovú lyžicu nemletého psyllia 1-3 x denne spolu s 200 ml vody alebo inej tekutiny.

Pre deti od 6 – 12 rokov: 1 čajovú lyžičku nemletého psyllia 1-3 x denne spolu s 200 ml vody alebo inej tekutiny.

V prípade mletého psyllia platí:

Pre osoby nad 12 rokov: 1 čajovú lyžičku mletého psyllia 1-3 x denne spolu s 200 ml vody alebo inej tekutiny.

Pre deti od 6 – 12 rokov: 1/2 čajovej lyžičky mletého psyllia 1-3 x denne spolu s 200 ml vody alebo inej tekutiny.

Jedna lyžica psyllia obsahuje približne 7 g diétnej vlákniny. Najlepšie je začať psyllium užívať od spodných dávok a postupne dávku zvyšovať. Začnite napríklad iba s jednou lyžicou denne a uvidíte, ako bude reagovať váš organizmus. Postupne môžete dávku zvýšiť na 3 lyžice/lyžičky denne.

 

Ako dlho psyllium užívať

 

Psyllium môžete užívať tak dlho ako chcete, jedná sa o diétnu vlákninu, ktorá je telu prirodzená a preto neexistuje odporúčaná dĺžka obdobia užívania psyllia.

 

Možnosti užívania psyllia

 

Zapíjanie psyllia s vodou

 

Najjednoduchší spôsob, ako psyllium užívať je rozmiešanie jednej lyžice psyllia vo vode a následné vypitie.

Psyllium absorbuje vodu rýchlo a preto musíte po rozmiešaní psyllia vodu rýchlo vypiť. Môže sa stať, že časť psyllia vám zostane na dne pohára a preto po vypití znovu nalejte do pohára vodu a vypiť zvyšok psyllia.

Takto vypité psyllium následne napučí a pôsobí blahodárne na tráviaci trakt.

Tip: namiesto vody môžete použiť aj džús, týmto spôsobom bude užitie psyllia ešte jednoduchšie.

 

Pridajte psyllium do koktailu

 

Užívanie psyllia nemusí byť utrpenie. Ako ste si možno domysleli, psyllium nemá chuť, je to “len” užitočná vláknina, za ktorú bude organizmus vďačný. Pokiaľ si zvyknete robiť smoothies alebo máte radi tvaroh s mliekom a ovocím, môžete si psyllium jednoducho pridať do týchto koktailov.

Pravdepodobne ani nespoznáte, že ste si tam psyllium pridali, ale pre vaše zdravie spravíte rovnako dobre, ako by ste psyllium zapili s vodou.

 

Pridajte psyllium do vločiek

 

Ak mávate na raňajky alebo medzi jedlami vločky s proteínom, ovocím alebo iba tak s mliekom, pridanie psyllia do vločiek je ďalší zo spôsobov, ako jedlu zvýšiť jeho nutričnú hodnotu. Ovsené vločky sú už samé o sebe výborným zdrojom vlákniny.

Povedzme, že pokiaľ zjete 100 g vločiek, tak zjete 7 g vlákniny. Pridaním len jednej lyžice psyllia zvýšite obsah vlákniny až dvojnásobne.

Zjete tak namiesto 7 g vlákniny až 14 g vlákniny a to vďaka pridaniu iba jednej lyžice psyllia, čo je množstvo, ktorým už v podstate pokryjete polovičnú odporúčanú dávku vlákniny denne.

 

Použite psyllium na pečenie

 

Psyllium je možné zakomponovať aj do vašich obľúbených pekárskych výtvorov. Psyllium sa stal obľúbeným prídavkom do pečenia aj preto, pretože nahrádza vlastnosti konzistencie lepku.

Pokiaľ teda máte alergiu na lepok, tak pri bezlepkovom pečení môžete mať problém s tým, že vám cesto nedrží tak ako by malo.

Našťastie, vďaka psylliu vytvarujete cesto ľahko do požadovaného tvaru a v neposlednom rade získajú vaše recepty omnoho viac zdraviu prospešnej vlákniny.

 

Kontraindikácie

 

Psyllium dokáže rýchlo absorbovať tekutinu a zväčšiť svoj objem. Niekedy môže vysoký príjem vlákniny bez dostatku tekutín spôsobiť tráviace ťažkosti. Z tohto dôvodu sa uistite, že spolu s psylliom pijete dostatok tekutín, čím zaistíte, že váš tráviaci systém bude dostatočne hydratovaný.

Je dôležité poznamenať, že by ste nemali psyllium užívať v prípade, že máte zúžený pažerák alebo ťažkosti s prehĺtaním.

Uistite sa tiež, že psyllium neužívate naraz spolu s liekmi, pretože by sa mohla zhoršiť ich absorpcia. Medzi užitím liekov a psylliom by mal byť rozostup aspoň 2 hodiny.

To isté platí aj o ostatných doplnkov, ktoré obsahujú vlákninu.

Pred užívaním psyllia alebo iných doplnkov stravy sa poraďte so svojim lekárom.

 

Psyllium – Vláknina, ktorá pomôže udržať kilá na uzde

 

Psyllium je skvelým zdrojom rozpustnej vlákniny, ktorá vás zasýti a podporí proces chudnutia. Neobsahuje takmer žiadne kalórie a preto je psyllium ideálny do redukčných diét. Medzi hlavné výhody psyllia patria:

 

  • Najkvalitnejší zdroj rozpustnej vlákniny
  • Neobsahuje takmer žiadne kalórie
  • Pomáha zasýtiť, čo môže v konečnom dôsledku podporiť chudnutie
  • Psyllium môže znížiť vysokú hladinu zlého cholesterolu
  • Je ideálny pre diabetikov na zlepšenie hladiny glykémie

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.