Ako užívať alchemilku

Alchemilka je zázračná nielen svojimi účinkami, ale aj možnosťami jej prípravy a užívania.

V tomto článku si povieme niečo o jej možnostiach využitia a taktiež sa dozviete návod, ako si z alchemilky môžete v domácich podmienkach pripraviť čaj, obklad a macerát.

 

Ako užívať alchemilku – obsah článku

 

 

Alchemilka ako čaj

 

Pitie čaju má vo všeobecnosti významný vplyv na naše zdravie.

Predpokladá sa, že prínosy sú v značnej miere spôsobené prítomnosťou vysokých hladín flavonoidov. Čaj je ich bohatým zdrojom.

Príjem čaju a príjem flavonoidov, ktoré sa v ňom nachádzajú, sa spájajú so znížením rizika kardiovaskulárnych ochorení v prieskumných a prospektívnych populačných štúdiách.

Okrem toho sa dôsledne preukázalo, že flavonoidy inhibujú vývoj aterosklerózy. Alchemilka je terapeuticky dôležitá liečivá rastlina, ktorá sa bežne používa v tradičnej medicíne ako externá aplikácia na zranenia, ale aj perorálne pri rozličných zdravotných ťažkostiach. Používa sa na rany, ale aj orálne na akútnu hnačku, pri ženských ochoreniach.

Skúmaných bolo niekoľko možných ciest a mechanizmov jej užívania. Teraz existujú konzistentné údaje, ktoré naznačujú, že flavonoidy čaju môžu zvýšiť stav oxidu dusnatého a zlepšiť funkciu endotelu, ktorá môže byť aspoň čiastočne zodpovedná za prínos, napr. kardiovaskulárneho zdravia.

 

Príprava čaju z alchemilky

 

Na prípravu čaju zalejeme jednu kopcovitú polievkovú lyžicu suchej vňate byliny pol litrom vrelej vody a necháme vylúhovať 15 minút, následne odvar odcedíme. Čaj môžete užívať aj viackrát denne a dlhodobo.

 

Obklad z alchemilky

 

Vďaka obsahu trieslovín má obklad z alchemilky protizápalový účinok, upokojuje, chladí a vysušuje pokožku. Obklady prikladáme na červené zápalom podráždené miesta a na miesta, ktoré mokvajú.

 

Ako si pripraviť obklad z Alchemilky

 

Na prípravu obkladu použijeme macerát z alchemilky, ktorý sa používa najmä pri ženských a kožných problémoch. Prikladáme návod na jeho prípravu a taktiež použitie.

 

Príprava macerátu z Alchemilky

 

Macerát si pripravíme z 20 dkg sušenej Alchemilky, alebo 40 dkg čerstvej. Alchemilku vložíme do nádoby so studenou vodou a necháme vylúhovať, najlepšie celú noc. Získaný roztok použite na obklady alebo ho môžete zohriať a priliať do kúpeľa.

 

Použitie macerátu z Alchemilky

 

Vo vychladnutom roztoku (v čistej najlepšie porcelánovej miske) namočíme obkladový materiál (gázu, plienku, vreckovku) a priložíme na postihnuté miesto. Zhruba po 1 – 2 minúte obklad znovu namočíme do roztoku a opäť priložíme. Opakujeme asi tak 10 – 15 minút. Obklady nikdy nepreväzujeme, nesmie dôjsť k zapareniu.

 

Kontraindikácie užívania alchemilky

 

Bolo urobených mnoho výskumov na zistenie užívania bylín počas tehotenstva a laktačného obdobia a ich nežiaducich účinkov. V tehotenstve, najmä počas prvého trimestra (prvých 13 týždňov), sa orgány dieťaťa rýchlo vyvíjajú.

Počas tejto doby musíme dbať na to, že ide o plod, ktorý je najzraniteľnejší voči škodlivým účinkom vonkajších faktorov. Všetky potraviny, tekutiny, lieky a iné látky, ktoré matka prijíma sa dostávajú k dieťaťu cez placentu.

Alchemilka obsahuje veľké množstvo látok potrebných ku správnemu fungovaniu ženského organizmu. Podporuje funkciu maternice, čím zvyšuje pravdepodobnosť otehotnenia, no hlavne donosenia plodu. U mužov však znižuje potenciu. 

U alchemilky je nutné byť obzvlášť opatrný, nakoľko obsahuje látky stimulujúce maternicu a tým môže dôjsť k potratu. Naopak, tento účinok môže byť prospešný v období snaženia sa otehotnieť a v poslednom trimestri. Od 34.- 36. týždňa ju teda opäť môžete piť.

V laktačnom období musíme brať na vedomie, že niektoré zložky bylín sa vylučujú do materského mlieka a prijíma ich touto cestou aj kojené dieťa. Okrem iného sa alchemilka považuje za prírodné antilaktagógum a môže zastaviť tvorbu materského mlieka.

 

Alchemilka – Bylinka proti menštruačným ťažkostiam

 

Alchemilka je často považovaná za ženskú bylinku vďaka jej pozitívnemu pôsobeniu na ženské zdravie. Často je spájaná prevažne s pôsobením proti menštruačným poruchám, no svoje využitie má napríklad aj pri:

 

  • Nevoľnostiach v prechode
  • Kvasinkových infekciách
  • Zápaloch vaječníkov
  • Problémoch s výtokom
  • Zosilnení väziva maternice
  • Uvoľnení kŕčov
  • Regulácii krvácania vďaka jej adstringentným (sťahujúcim) účinkom

 

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.