Ako pomáha zázvor pri ochoreniach obličiek

Ďumbier lekársky častejšie poznáme pod názvom zázvor, ktorý je prospešný na široké spektrum rôznych zdravotných problémov.

Zázvorový čaj sa tradične používa aj pri žalúdočných ťažkostí, prevažne ako prevencia alebo prvá pomoc pri nevoľnosti.

My sa však v tomto článku zameriame na spôsoby, ktorými zázvor vplýva na zdravie obličiek resp. proti renálnym ochoreniam, pretože je to jedna z primárnych predností zázvora.

Pokiaľ teda plánujete prírodný detox na posilnenie obličiek, tak zázvorový čaj by vám určite nemal chýbať vo vašej detoxikačnej výbave.

 

Ako pomáha zázvor pri ochoreniach obličiek – obsah článku

 

 

Ako pomáha zázvor pri ochoreniach obličiek

 

Obličky, ich funkcia a čo im škodí

 

Úlohou obličiek je zbavovať organizmus toxínov resp. odpadových látok prostredníctvom moču, ale tiež prečisťovať krv. Je teda možné povedať, že slúžia ako taký filter, ktorý je často nevyhnutnou súčasťou zložitého systému akým telo rozhodne je.

Na lepšie pochopenie vplyvu zázvoru na zdravie obličiek je dobré poznať príčiny, ktoré majú na funkciu obličiek negatívny vplyv.

Ak odmyslíme príčiny, ktorými sú už konkrétne druhy ochorení, tak jednou z hlavných príčin ochorenia obličiek sú reaktívne formy kyslíka, ktoré poškodzujú tkanivá a orgány a často sa označujú za voľné radikály (v prípade, že obsahujú kyslík).

Pokiaľ sa v tele nachádza nedostatok antioxidantov, ktoré by odstránili voľné radikály, dochádza k zvýšeniu lipidovej peroxidácie a oxidačného stresu.

Peroxidácia lipidov potom spôsobuje poškodenie bunkovej membrány, čo vedie k mnohým patologickým zmenám pri akútnych a chronických renálnych ochoreniach.

 

Zázvor a jeho vplyv na zdravie obličiek

 

Evidencie ukazujú, že zázvor znižuje peroxidáciu lipidov, zápalové mediátory prostaglandín E2 a kolagén, zatiaľ čo zvýšil antioxidanty glutatión a superoxid dismutáza.

Extrakt zo zázvora môže normalizovať histopatologický obraz obličiek a ich funkciu vďaka redukcii voľných radikálov a inhibíciou zápalových mediátorov.

Medzi hlavnú zložku zázvora, ktorá sa podieľa na znížení oxidačného stresu môžme pokladať polyfenolové zlúčeniny (6-gingerol a jeho deriváty), ktoré majú vysokú antioxidačnú aktivitu.

Zázvor môže mať taktiež vplyv na zníženie peroxidácie lipidov prostredníctvom zníženia produkcie voľných radikálov.

 

Zhrnutie

 

Hoci nie každému zázvor chutí, podľa štúdií môže organizmu poskytnúť prírodné zložky, ktoré sú dôležité pri zvrátení niektorých procesov ohrozujúcich zdravie obličiek.

Aké sú teda hlavné benefity zázvoru, ktoré pozitívne vplývajú na zdravie obličiek? 

Najzaujímavejšie vlastnosti zázvoru, ktoré môžu pozitívne ovplyvniť zdravie obličiek sú:

 

  • Znižuje peroxidáciu lipidov – peroxidácia lipidov je proces, pri ktorom dochádza k oxidačnému poškodeniu lipidov (tukov) a ktorý môže mať dopad na poškodenie tkaniva a životaschopnosť buniek.
  • Znižuje tvorbu voľných radikálov – Keď nastane rozdelenie molekule kyslíka na jednotlivé atómy s nepárnym počtom elektrónov, tak potom tieto atómy hľadajú v tele elektróny tak, aby ich mali párny počet. Tieto atómy s nepárnym počtom elektrónov sa nazývajú voľné radikály a tento proces “hľadania elektrónov” spôsobuje poškodenie buniek, bielkovín a DNA.
  • Znižuje zápaly – Bolo zistené, že zázvor znížil prostaglandín E2, ktorého hladina stúpa pri zápaloch a prenáša informácie o danom zápale. Hlavným spúšťačom zápalu boli volné radikály resp. reaktívne formy kyslíka, takže znížením voľných radikálov sa potlačil aj zápal.
  • Zvyšuje množstvo antioxidantov – Antioxidanty sú dôležité zlúčeniny, ktoré bojujú proti oxidácii a teda produkcii voľných radikálov. Zázvor jednak antioxidanty obsahuje, ale čo je tiež dôležité, podľa štúdie zvýšil dôležité antioxidačné enzýmy, ktorými sú superoxid dismutáza a glutatión.

 

Zázvor patrí medzi obľúbené bylinky, či už vďaka zdravotným benefitom alebo svojej výnimočnej chuti. Medzi jeho niektoré prednosti patria nasledovné:  

  • Pomáha pri detoxe obličiek
  • Podporuje trávenie
  • Priaznivo vplýva na zdravie kostí a kĺbov
  • Znižuje množstvo voľných radikálov
  • Podporuje zdravú hladinu cukru v krvi

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.